Řecká policie provedla razii v řadách Zlatého úsvitu, zatkla i šéfa strany

Atény – Řecká policie provedla rozsáhlý zátah proti krajně pravicové parlamentní straně Zlatý úsvit. Zatkla jejího šéfa Nikolaose Michaloliakose a několik poslanců a členů strany. Justice to zdůvodnila především příslušností těchto osob ke zločinecké organizaci, ale u některých i podezřením z fyzického násilí a vraždy. Vláda ujišťuje, že zátah v zemi nevyvolá politickou nestabilitu. Zákaz Zlatého úsvitu kvůli šíření fašismu požadovaly v minulých dnech na demonstracích tisíce Řeků.

Za mřížemi skončili kromě Michaloliakose tři poslanci a dvanáct členů neonacistické strany založené v roce 1980. Policie obdržela od Nejvyššího soudu v rámci vyšetřování asi tři desítky zatykačů. Členům a přívržencům Zlatého úsvitu se připisují mnohé ze zhruba 300 útoků proti cizincům, ke kterým v Řecku došlo od října 2011.

Zátah nevyvolá politickou nestabilitu v Řecku, ujistil ministr financí Jannis Sturnaras. Ministr spravedlnosti zase všem zadrženým slíbil spravedlivý soud. Vláda se ale k policejnímu zátahu blíže nevyjádřila. „Demokracie je s to se bránit. Justice udělá svou práci,“ řekl její mluvčí.

Nahrávám video
V řadách Zlatého úsvitu se zatýkalo
Zdroj: ČT24

Jedná se o první případ od roku 1974, kdy byl ve funkci zatčen nějaký šéf strany či poslanci. Vládě, která se připravuje na převzetí půlročního předsednictví Evropské unie od 1. ledna, mnozí lidé doma i v zahraničí vyčítali, že je vůči krajní pravici příliš benevolentní. Tato rasistická a protižidovská strana totiž těžila z nezaměstnanosti a chudoby vzniklé v důsledku krize. Při loňských volbách získala sedm procent hlasů a poprvé vstoupila do parlamentu, kde obsadila 18 z celkových 300 křesel.

„Tato zatčení mají zastavit zhoršující se obraz Řecka v zahraničí. Je to vzkaz k použití doma i v zahraničí,“ poznamenal řecký analytik Ilias Nikolakopulos. Podnět k vyšetřování Zlatého úsvitu dala vražda levicového aktivisty a populárního zpěváka Pavlose Fisase, jehož 18. září zabil neonacistický extremista.

Podpora Zlatého úsvitu slábne

Úřady v souvislosti s vraždou již dříve kromě vraha zadržely nejméně osm členů nebo stoupenců nacionalistického Zlatého úsvitu, kteří jsou rovněž spojováni s tímto zločinem. Tisk zveřejnil snímek pachatele vraždy, jak se objímá s jedním z poslanců Zlatého úsvitu, strany zaměřené proti imigrantům.

Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění Zlatý úsvit ztratil po vraždě část volební podpory. V souvislosti se smrtí aktivisty také rezignovali dva vysocí představitelé řecké policie. Objevily se totiž informace, že někteří jejich kolegové byli na neonacisty napojeni.

Strana, která má na dvě desítky zákonodárců, spojení s vrahem oficiálně popírá. Četné fotografie ale dokazují, že se účastnil jejích aktivit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump: USA útočily na íránský ostrov Charg, brzy začnou eskortovat lodě průlivem

Spojené státy začnou velmi brzy doprovázet plavidla Hormuzským průlivem, aby je chránily před íránskými útoky. Uvedl to podle agentur americký prezident Donad Trump. Oznámil rovněž, že americká armáda zcela zničila vojenské cíle na íránském ostrově Charg, který slouží jako exportní terminál pro 90 procent íránského vývozu ropy. Pohrozil, že nařídí zničit ropnou infrastrukturu na tomto ostrově, pokud bude Írán bránit bezpečnému průchodu lodí Hormuzským průlivem.
před 11 mminutami

Vláda USA získá za zprostředkování dohody o TikToku deset miliard dolarů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa by měla dostat zhruba deset miliard dolarů (asi 214 miliard korun) za zprostředkování dohody o převzetí kontroly nad aktivitami sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
před 4 hhodinami

Axios: Putin Trumpovi navrhnul přesun íránského uranu do Ruska, USA odmítly

Ruský vládce Vladimir Putin tento týden v telefonátu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem navrhnul přesun íránského obohaceného uranu do Ruska jako součást možné dohody o ukončení války USA a Izraele s Íránem, šéf Bílého domu jeho nabídku odmítl. S odvoláním na své zdroje to napsal server Axios. Washington ani Moskva tyto informace nekomentovaly.
před 5 hhodinami

Rusové zabíjeli u Kupjansku. Kvůli dronům startovaly rumunské stíhačky

U ukrajinského Kupjansku v důsledku ruského raketového útoku zemřeli tři lidé z autobusu. Další dva civilisty zabily ruské útoky v Dněpropetrovské a Chersonské oblasti. Rusko v noci na pátek zaútočilo také na centrum města Novhorod-Siverskyj v ukrajinské Černihivské oblasti a zasáhlo budovu knihovny. Ruské úřady sdělily, že ukrajinské drony útočily ve městě Něvinnomyssk ve Stavropolském kraji na jihu Ruska. Rumunsko vyslalo stíhačky kvůli dronům u hranic s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

EU se dosud neshodla na prodloužení protiruských sankcí. Mohou přestat platit

Velvyslanci členských zemí Evropské unie se zatím neshodli na prodloužení sankcí uvalených na ruské a běloruské občany a firmy. Podle zdrojů ČTK trvá blokace ze strany Slovenska a Maďarska. Sankce se prodlužují každých šest měsíců, a pokud nyní nebudou potvrzeny do nedělní půlnoci, přestanou platit.
před 8 hhodinami

USA nabízejí vysokou odměnu za informace o Chameneím a dalších íránských lídrech

Americké ministerstvo zahraničí nabídlo odměnu deset milionů dolarů (přibližně 213 milionů korun) za informace týkající se deseti členů íránského vedení včetně nového nejvyššího duchovního vůdce země Modžtaby Chameneího. Kromě finanční odměny úřad za informace slibuje i možnost přesídlení z Íránu.
před 8 hhodinami

VideoPrezident Pavel v Pobaltí zavítal mezi české vojáky

Čeští vojáci zajišťují v Litvě a Lotyšsku od roku 2018 mimo jiné obranu východního křídla NATO a rozvoj mezinárodní spolupráce. V minulosti se podíleli na ochraně lotyšského nebe. Tento týden je během oficiální cesty Pobaltím navštívil prezident Petr Pavel. Význam misí v regionu roste, i kvůli rostoucím ruským provokacím. Podle Pavla si státy jako Lotyšsko nebo Litva uvědomují, jakým problémům čelí také proto, že sousedí s Ruskem a Běloruskem. Z tohoto důvodu zvyšují výdaje na obranu, Litva letos na skoro 5,5 procenta HDP. Prezident země Gitanas Nauseda sice kritizoval státy, které neplní závazky vůči NATO, ale právě čeští vojáci zlepšují podle Pavla vzájemné vztahy. „Jsme spolehlivým spojencem našich partnerů, kteří nás vnímají jako důvěryhodného spojence, který s nimi jde i do toho těžkého,“ uvedl český prezident. Aktuálně v regionu působí na 150 vojáků z tuzemska, na základně v litevské Rukle jich teď slouží pod německým velením kolem stovky, v Adaži v Lotyšsku kolem pěti desítek.
před 9 hhodinami

V Iráku při dronovém útoku zemřel francouzský voják

Při čtvrtečním dronovém útoku na kurdsko-francouzskou základnu u Machmúru na severu Iráku zemřel francouzský voják. Podle jeho velitele muže zabil íránský Šáhed. Šest zraněných je v nemocnici. Portál The New Region poznamenal, že po začátku amerických a izraelských útoků na Teherán provádějí Írán a proíránské milice v Iráku protiúdery na tamní vojenská zařízení propojená s USA a jejich spojenci.
12. 3. 2026Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...