Radost i překvapení: Svět vítá nového papeže

Vatikán / Buenos Aires - Špičky světové politiky a představitelé církví zaslali blahopřání novému papeži Františku I. Pozdrav do Vatikánu poslal americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron dnešek nazval „slavným dnem pro 1,2 miliardy katolíků po celém světě“. Argentinská média nad volbou „svého“ papeže neskrývají radost ani překvapení. Výběr kardinála Jorgeho Bergoglia očividně zaskočil i většinu obyvatel této čtyřicetimilionové jihoamerické země.

„Světové překvapení: zatímco všichni věřili, že zvolen bude Ital Angelo Scola nebo Brazilec Odilio Scherer, kardinál z naší země získal nejvíce hlasů,“ napsal argentinský deník Diario Popular. Doma je nová hlava katolické církve známa svou pracovitostí, ale také například důraznou opozicí vůči homosexuálním svazkům, které jsou v zemi legální.

Podle deníku La Nacion měl Bergogliův hlas ve Vatikánu vždy značnou váhu. List připomněl témata, kterými se kardinál během svých veřejných vystoupení v Argentině věnoval. „Mezi těmi nejdiskutabilnějšími jsou chudoba, drogy, dětská prostituce, potraty a homosexuální manželství,“ napsal deník. Otázkou podle něj je, nakolik se jim bude moci věnovat v nové funkci.

Papežem je kardinál Bergoglio z Argentiny
Zdroj: ČTK/AP/Natacha Pisarenko

Kardinálu Jorgemu Bergogliovi, který se stal prvním papežem z Latinské Ameriky, popřáli vedoucí představitelé Evropské unie. Unijní prezident Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Barroso přejí nové hlavě římskokatolické církve „dlouhý a požehnaný pontifikát“.

Německá kancléřka Angela Merkelová v poselství do Říma napsala, že „mnozí lidé, včetně těch, kteří žijí daleko za hranicemi katolického a křesťanského světa, očekávají, že jim nový papež ukáže cestu, kterou je třeba jít nejen v otázkách víry, ale i míru a spravedlnosti“. Předseda španělské vlády Mariano Rajoy požádal nového papeže, aby „posílil speciální vztahy, které spojují Svatý stolec se Španělskem na základě hlubokých společných hodnot: života, lidské důstojnosti, svobody, míru a spravedlnosti“.

„Vřelé pozdravy“ adresoval papeži americký prezident Barack Obama. Výběr latinskoamerického papeže podle něj „potvrzuje sílu a vitalitu“ stále významnějšího světadílu. František je podle šéfa Bílého domu „obhájcem chudých a nejzranitelnějších mezi námi“. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pozdravném telegramu napsal, že se těší na spolupráci s Vatikánem v éře „moudrého vedení“ papeže Františka.

Šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás pozval nového papeže k návštěvě Betléma, rodiště Ježíše Krista na západním břehu Jordánu. Vyzval ho zároveň „ke společnému boji za mír, zejména na Blízkém východě“.

Nahrávám video

Blahopřání z kolébky křesťanství dnes novému papeži Františkovi poslal jeruzalémský patriarcha římskokatolické církve arcibiskup Fuád Tval. „Církev ve Svaté zemi čekala na volbu s napětím a netrpělivostí,“ uvedl arcibiskup. Vyjádřil naději, že nový papež přispěje k míru a spravedlnosti na Blízkém východě a k náboženskému dialogu v této neklidné části světa. Tval očekává, že nový papež Jeruzalém brzy navštíví.

Američtí katolíci: Papež by měl více otevřít dveře

Američtí biskupové považují Františka za osobu sjednocující katolíky. V pozdravu, který do Vatikánu zaslala americká biskupská konference (USBCC), označují volbu za reflexi potřeb církve a všech katolíků. Podle šéfa USBCC kardinála Timothyho Dolana se zvolení Františka stalo milníkem.

Na volbu nového papeže zareagovala i americká organizace Katolíci pro volbu, která prosazuje právo na potrat. V pozdravném dopisu její vedení vyjádřilo naději, že nový pontifikát bude více respektovat potřeby církve a katolíků. Vatikán by podle autorů dopisu „měl otevřít dveře“ a postavit se čelem ke skandálům kolem vatikánských financí a pedofilních kněží.

Světový židovský kongres: František pro nás není cizinec

Novému papeži dnes blahopřál prezident Světového židovského kongresu (WJC) Ronald Lauder. „Papež František pro nás není cizincem. V posledních letech navštívil mnoho ekumenických akcí, které organizoval WJC a latinskoamerický židovský kongres,“ napsal. Nového papeže označil za zkušeného muže známého otevřeností mysli, muže dialogu, který je schopen stavět mosty k jiným vyznáním.

Ruské pravoslaví oceňuje, že František je znalcem východního křesťanství. Podle prohlášení moskevského patriarchátu je v Rusku nový papež znám jako hluboce pokorný člověk, který bude nepochybně pokračovat v dobrých tradicích vztahů mezi katolíky a pravoslavnými.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dohoda s USA počítá s ukončením americké blokády Íránu, tvrdí Arakčí

Návrh mírové dohody Íránu se Spojenými státy počítá s ukončením americké blokády íránských přístavů a s novým uspořádáním v Hormuzském průlivu. Prohlásil to v pátek večer íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Řekl také, že žádné rozhovory o íránském jaderném programu nezačnou, dokud nebude úmluva zcela převedena do praxe, píší agentury AFP a Reuters.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

SpaceX vstoupila na burzu, Musk je prvním dolarovým bilionářem

Elon Musk se stal prvním dolarovým bilionářem na světě. Pomohl mu k tomu vysoký zájem o akcie jeho společnosti SpaceX (plným názvem Space Exploration Technologies), které v pátek vstoupily na burzu Nasdaq. Firma v primární veřejné nabídce akcií (IPO) získala 75 miliard dolarů (1,57 bilionu korun). Jde tak o největší IPO všech dob. Akcie zahájily obchodování na ceně 150 dolarů (více než 3100 korun) za kus. Tržní kapitalizace firmy tak činila 1,96 bilionu dolarů. Den pak uzavřely na hodnotě 161 dolarů, tedy se ziskem zhruba dvacet procent, kdy hodnota společnosti přesáhla dva biliony dolarů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Sociální sítě měly výpadek. Nefungoval Instagram, Facebook i Messenger

Tisíce uživatelů po celém světě hlásily během pátku výpadek služeb u sociálních sítí Instagram a Facebook a také u komunikační platformy Messenger, tedy aplikací ze skupiny Meta Platforms. Večer se sociální sítě začaly z výpadku pomalu zotavovat, uvedl web Downdetector, který výpadky internetových služeb monitoruje. Mluvčí společnosti Meta Andy Stone uvedl, že firma na řešení problému pracuje, žádné další detaily, včetně možných příčin výpadku, však zatím neoznámila, napsala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Unijní velvyslanci kývli na zahájení prvního bloku přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem

Velvyslanci všech 27 členských států Evropské unie (EU) se shodli na zahájení prvního bloku přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem. Rozhovory mají začít v pondělí, uvedli podle agentury Reuters předseda Evropské rady António Costa a kyperské předsednictví Rady EU. Agentura AFP připomíná, že přístupový proces Ukrajiny byl znovu nastartován poté, co jej přestalo blokovat Maďarsko.
před 9 hhodinami

Polsko převzalo první stíhačky F-35

Polské ozbrojené síly oficiálně převzaly své první stíhací letouny F-35. Slavnostního ceremoniálu na základně v Lasku se účastnili představitelé vlády a zástupci armády. Jde o významný krok pro modernizaci polské armády a posílení závazků Varšavy vůči NATO. Zástupce USA na ceremoniálu oznámil, že Washington poskytne Polsku novou čtyřmiliardovou půjčku na americké vojenské vybavení. Stíhačky F-35 má od USA objednané i Česko.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zemřel David Hockney, britský malíř a ikona pop-artu

Ve věku 88 let ve čtvrtek v Londýně zemřel britský malíř David Hockney, který významně přispěl k pop-artovému uměleckému hnutí 60. let minulého století a je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších britských umělců 20. a 21. století. Informovaly o tom v pátek tiskové agentury s odvoláním na jeho agenturu. Hockneyho obrazy bazénů v Los Angeles, v nichž se zrcadlí kalifornské slunce, se staly ikonickými.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zelenskyj vyzval k otevřené debatě o LGBTQ+ a rovných právech občanů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se vyslovil pro otevřenou veřejnou debatu o otázkách LGBTQ+ a rovných právech občanů. Uvedl to během setkání s odborníky z iniciativy Tysiachovesna.
před 13 hhodinami

Rostoucí životní náklady vyvíjejí tlak na práva Evropanů, varuje unijní agentura

Vysoké životní náklady podle výroční zprávy Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA), zveřejněné tento čtvrtek, vyvíjejí tlak na práva Evropanů. Dokument upozorňuje také na rostoucí nenávist na internetu a nedokončenou integraci migrujících pracovníků.
před 13 hhodinami
Načítání...