Putinova popularita na skluzavce. Prezident naštval Rusy pozdějším důchodem

3 minuty
Události: Putinova popularita se propadá
Zdroj: ČT24

K nedělním šedesátým šestým narozeninám dostal Vladimir Putin řadu dárků. Poslední výsledky průzkumu popularity jej ale potěšit nemohly, protože takový propad ještě nezaznamenal. Podle sociologického Centra Levada prezidentovi důvěřuje jen 39 procent Rusů. A to přesto, že největší média jsou ovládaná státem a prezidenta nekritizují.

„Není to spojeno s hodnocením jeho kurzu zahraniční politiky. Má to výhradně souvislost s reakcí na penzijní reformu,“ vysvětluje výsledky průzkumu ředitel Centra Levada Lev Gudkov. Putin podepsal a tím definitivně schválil zvýšení odchodu věku do důchodu o pět let 3. října.

Rusové vesměs vnímají důchodovou reformu jako nespravedlnost a mluví o krádeži. Už 90 let byla země zvyklá na neměnnou hranici odchodu do penze. Zvýšení proto vyvolalo velké protesty a odpor se projevil i v zářijových volbách gubernátorů i místních parlamentů, které vládní strana Jednotné Rusko v rozporu s tradicí posledních let stoprocentně neovládla.

Michail Čerkasov z opoziční organizace Otevřené Rusko spoluzaložené Michailem Chodorkovským v ČT upozorňoval, že data z ruských průzkumů veřejného mínění je třeba brát s rezervou. „Naše sociologie je obvykle nezávislá na objektivní realitě. Nezávislá sociologická centra byla prohlášena za zahraniční agenty nebo nad nimi převzal kontrolu stát. Takže co odpovídá skutečnosti, já nevím. Ale z rozhovorů s lidmi se dá pochopit, že ta důchodová reforma navržená v době mistrovství světa ve fotbale, kdy byly zakázány hromadné mítinky v Rusku, se zřejmě lidem nezalíbila,“ řekl Čerkasov.

9 minut
Události, komentáře: Jaroslav Bašta a Michail Čerkasov o propadu Putinovy popularity
Zdroj: ČT24

Putin reformu obhajuje a varuje před možným kolapsem penzijního systému. Opozice mu však vyčítá, že země pod jeho vedením špatně hospodařila s příjmy z prodeje ropy i celkově se státními financemi.

Nejhlasitějším kritikem je Alexej Navalnyj, jehož Fond boje proti korupci zveřejňuje videa rozkrývající korupční schémata a závratné majetky vysokých státních činitelů včetně premiéra Dmitrije Medvěděva. Navalnyj organizoval v desítkách ruských měst demonstrace. Kvůli tomu skončil na měsíc ve vězení. A když vyšel na svobodu, zatkli ho hned u vrat věznice znovu.

Válka už nepomáhá

Putinovi už u Rusů nepomáhají ani Kremlem zdůrazňované zásahy ruské armády v zahraničí. Aktivní účast v bojích v Sýrii už lidé nehodnotí tak pozitivně jako před třemi roky. „Ruské společnosti je nutné vyjasňovat zapojení Ruska do konfliktu v Sýrii, které si vyžádalo velmi mnoho obětí na ruské straně,“ říká Alexandr Šumilin z Evropského institutu Ruské akademie věd.

Vliv na pokles popularity prezidenta mají i sankce, s nimiž po okupaci Krymu přišel Západ. „Mohou brzdit realizaci důležitých reforem. A v nejbližším období ruskou ekonomiku bez reforem čeká bohužel období stagnace,“ vysvětluje rektor Ruské ekonomické školy Ruben Jenikolopov.

Pryč jsou časy, kdy Putinovi po anexi Krymu na jaře 2014 věřilo více než osmdesát procent Rusů. V posledním průzkumu zaznamenal rekordní propad, přesto zůstává na prvním místě mezi ruskými politiky. Další mají výrazný odstup včetně premiéra či ministrů obrany nebo zahraničí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americký Senát schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Senát USA schválil rozpočtový rámec navržený republikány a učinil tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se v nadcházejících měsících pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
před 20 mminutami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 2 hhodinami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 68, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.
před 3 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 4 hhodinami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně osmnáct lidí, z toho devět dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...