Putin: Rusko bude dál usilovat o spolupráci s Unií i Kyjevem

Rusko se bude dál snažit o urovnání vztahů v rámci „trojúhelníku“ mezi Moskvou, Kyjevem a Bruselem, řekl ruský prezident Vladimir Putin. Dosud rozsáhlou hospodářskou spolupráci s Kyjevem se Moskva rozhodla minulý týden zablokovat kvůli dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou.

O neúspěchu v jednání o politické dohodě, která by zažehnala obavy Moskvy z evropské integrace jejího západního souseda, informoval Brusel v pondělí. Moskva se obává, že obchodní dohoda bude mít negativní dopady na ruské hospodářství a zaplaví ruský trh dovozovým zbožím z Evropy. Putin proto nařídil, aby ruská vláda od 1. ledna pozastavila dohodu o volném obchodu s Ukrajinou.

Rusko je s Ukrajinou fakticky ve válce, takže z toho důvodu bych bral Putinovo vyjádření s rezervou. Rád bych upozornil na rozpor mezi ruskými vyjádřeními a realitou.
Jan Šír

Pokusy o nalezení cesty k dohodě trvaly půldruhého roku, ale výsledek nepřinesly. „Byli jsme připraveni vyvinout úsilí potřebné k dosažení dohody. Proto jsme byli velmi překvapeni tím, že prezident Vladimir Putin 16. prosince 2015 vydal dekret, který pozastavuje všechny závazky Ruska vůči Ukrajině,“ komentovala v pondělí výsledek jednání eurokomisařka Cecilia Malmströmová.

Šír: Putinovo prohlášení bych nebral vážně (zdroj: ČT24)

Rusko, Ukrajina a EU se podle dnešního Putinova prohlášení k jednacímu stolu „ještě mnohokrát vrátí“. Moskva prý chce navázat vztahy jak s EU, tak s Ukrajinou. Když ale ruská strana při jednání položila fakta na stůl, delegace EU prý prohlásila, že „hra skončila“, a vzdálila se. „Odešli, a teď tvrdí, že jednání zmařilo Rusko. Tak netolerantně by se Evropa chovat neměla,“ uvedl ruský prezident.

Vydáno pod