Pussy Riot kritizovaly poměry v Rusku, rozsudek padne 17. srpna

Moskva - Závěrečným slovem trojice obžalovaných v Moskvě pokračoval soudní proces s punkovou skupinou Pussy Riot, souzenou za výtržnost v hlavním pravoslavném chrámu země, moskevské katedrále Krista Spasitele. Obžalované v závěrečných slovech kritizovaly poměry v zemi. Obžaloba pro ně žádá tříleté vězení, maximální trest, který jim za údajné výtržnictví motivované náboženskou nesnášenlivostí hrozí, je přitom až sedmiletý. Verdikt zazní 17. srpna, oznámila soudkyně. Ruský list Kommersant mezitím varoval, že proces může bez ohledu na vyznění rozsudku zničit snahy Kremlu zlepšit pověst Ruska v cizině. Podle něj se tak celá záležitost může přeměnit v další jablko sváru mezi Moskvou a Západem. Článek doprovodil fotografií českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga z happeningu na podporu Pussy Riot.

„Ukradli nám hlas. Odmítají nás vyslechnout. Slyšet znamená myslet. Naslouchejte nám a dovolte nám dialog se zemí, která je nejen Putinova, ale i naše,“ prohlásila nejmladší z obžalovaných, 22letá Naděžda Tolokonnikovová. Zároveň připomněla výrok disidentského spisovatele Alexandra Solženicyna, že „slovo rozbije i beton“. „Nejsme v divadle,“ napomínala soudkyně Marina Syrovová publikum za potlesk. „Jednou se vlast za tento proces bude stydět,“ začala své vystoupení Marija Aljochinová (24), přirovnávající soudní jednání k pronásledování disidentů za sovětské moci. 

Kát se odmítla i Jekatěrina Samucevičová (29) připomínající, že chrám Krista Spasitele se mezitím stal symbolem Putinovy moci a sepětí pravoslavného duchovenstva s režimem. „Čekám odsuzující rozsudek. Ale přesto jsme zvítězily - svět vidí, že případ vykonstruoval autoritářský režim,“ zdůraznila. Soudkyně posléze oznámila, že rozsudek padne až 17. srpna.

Pussy Riot
Zdroj: ČTK/AP/Misha Japaridze

Mark Feigin, obhájce kapely

„Podle ruských zvyklostí a především podle politických zvyklostí - tresty se od požadavků žaloby moc neliší. To znamená, že zazní rozsudek viny a s největší pravděpodobností skutečné tresty vězení. Je těžké s něčím takovým bojovat. Změnit to může jen nějaká mimořádná událost.“

Vztahy Ruska a Západu se mohou ochladit

Kommersant podpořil své varování údaji společnosti Pew Research Center, podle níž se vnímání Ruska v západních zemích oproti loňsku zhoršilo. Zatímco loni 49 procent Američanů přistupovalo k Rusku pozitivně, letos je to jen 37 procent, tedy o 12 procentních bodů méně. U příznivě naladěných Španělů činí úbytek deset bodů, u Britů 12, u Němců 14 a u Francouzů 17 bodů. „Jde o nejnižší ukazatele za poslední čtyři roky,“ dodal list.
   
Současně připomněl, jak si prezident Vladimir Putin při červencové schůzce s diplomaty stěžoval, že „obraz Ruska v zahraničí je pokažen a neodráží reálnou situaci“. Úkol zlepšit image, který diplomaté od prezidenta dostali, je však podle expertů nesplnitelný, a to i kvůli procesu s Pussy Riot.

Madonna
Zdroj: ČT24

Vlnu kritiky na ruskou adresu zdvihli nejprve obránci lidských práv - Amnesty International uznala punkerky za „vězně svědomí“ - a ke kampani se přidali známí umělci, od Red Hot Chili Peppers po Madonnu.

Madonna podpořila Pussy Riot z pódia 

V Moskvě v noci na dnešek americká zpěvačka Madonna proces znovu kritizovala. O osudu tří punkerek promluvila diva přímo z pódia. „Máša, Káťa a Naďa platí příliš vysokou cenu za svůj čin a doufám, že jim (soud) odpustí. Chtěla bych, aby ve světě panoval mír, svoboda a talent. Souhlasíte?“ zeptala se zpěvačka svých příznivců, kteří odpověděli spontánním potleskem. 

Jeden ze svých hitů pak zazpívala v masce podobné těm, které oblékly už členky Pussy Riot v moskevském kostele. Pak Madonna ukázala nahé rameno, na kterém měla napsáno jméno dívčí kapely.

Proces s Pussy Riot není v současném Rusku první svého druhu, z předchozích sporů s vlivnou pravoslavnou církví však žalovaní umělci obvykle vyvázli s pokutou či podmíněnými tresty.

Pussy Riot
Zdroj: ČTK/AP/Misha Japaridze

Pussy Riot v únoru před prezidentskými volbami zazpívaly v chrámu „punkovou modlitbu“ nazvanou Bohorodičko, vyžeň Putina, aby tak podle svých slov protestovaly proti výzvám hlavy církve, patriarchy Kirilla, hlasovat pro favorita voleb Vladimira Putina. Jsou souzeny za výtržnost motivovanou náboženskou nesnášenlivostí, za což v Rusku hrozí až sedm let vězení. Hudebnice odmítly přiznat vinu, ale věřícím se omluvily. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za srážkou vlaků na jihu Španělska mohla být prasklá kolej, píší místní média

Vykolejení tří vagonů vlaku, které v neděli na jihu Španělska narazily do protijedoucí soupravy jedoucí z Madridu, mohl způsobit prasklý svár na kolejích. Píší o tom španělská média, podle nichž jde zatím o jednu z hypotéz vyšetřovatelů. Počet obětí se ve středu zvýšil na 43, když záchranáři objevili další tělo. Incident si vyžádal i několik desítek zraněných. V pondělí večer se stala další železniční nehoda, při níž zemřel mladý strojvůdce. Odbory španělských strojvedoucích pohrozily ve středu stávkou, zatím bez konkrétního data, a požadují zajištění bezpečnosti na železnici.
13:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
14:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Šéf Ryanairu vyloučil, že by firmu mohl koupit Musk, kterého nedávno urazil

Americký miliardář Elon Musk nemůže koupit irskou nízkonákladovou leteckou společnost Ryanair, ačkoli by to pro něj byla lepší investice než převzetí sociální sítě X, uvedl ve středu šéf Ryanairu Michael O'Leary. Pokračoval tak ve slovní přestřelce s Muskem, jehož nedávno počastoval vulgarismem, jímž komentoval miliardářovy (nízké) intelektuální schopnosti. Musk následně navrhl, že by mohl Ryanair koupit, připomíná agentura Reuters.
před 2 hhodinami

Agentury: Izraelská armáda zabila v Gaze jedenáct lidí

Počet obětí středeční izraelské palby při několika různých incidentech v Pásmu Gazy stoupl na jedenáct, mezi zabitými jsou také dvě děti, jedna žena a tři novináři včetně spolupracovníka agentury AFP, informovaly tiskové agentury s odvoláním na zdravotníky v Gaze. Izraelská armáda ohledně úmrtí novinářů uvedla, že byli podezřelí z obsluhy dronu napojeného na teroristické hnutí Hamás. Už dříve sdělila, že zabila osobu, kterou označila za teroristu a která podle ní vstoupila na území pod její kontrolou a představovala pro izraelské vojáky hrozbu.
16:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Pouze Spojené státy americké mohou ochránit Grónsko, řekl prezident USA Donald Trump ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu. Grónsko je autonomním územím Dánska. A zatímco zástupci dánské vlády vůbec nedorazili na WEF, pozornost na konferenci přilákala početná americká delegace. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý podmínil svou účast na WEF podpisem bezpečnostních záruk ze strany USA. Trump se s ním setká ve čtvrtek.
13:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
15:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vojenský soud uložil Uzbekovi doživotí za atentát na významného ruského generála

Doživotí vyměřil ve středu ruský vojenský soud muži z Uzbekistánu, kterého uznal vinným z atentátu na náčelníka sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igora Kirillova z roku 2024. Další tři obžalovaní v případu dostali tresty od 18 do 25 let vězení, informovaly tiskové agentury AFP a Interfax.
před 3 hhodinami

Svět čelí nevratnému vyčerpání zásob vody, varují vědci z OSN

Změny v nedostatku vody, které vypadaly dříve jako přechodné nebo dočasné, se mění na trvalé a nevratné. Konstatuje to rozsáhlá zpráva, která ale navrhuje také možná řešení.
před 3 hhodinami
Načítání...