Protiruský sankční seznam USA se rozšířil - i na syna Janukovyče

Spojené státy rozšířily sankční seznam ruských občanů a firem, který byl loni vytvořen jako odvetný krok za agresivní akce Moskvy na Ukrajině. Do seznamu byli nově zařazeni lidé a firmy spolupracující s ruskými oligarchy, kteří jsou již sankcím vystaveni. V seznamu figuruje i jméno syna svrženého ukrajinského prezidenta.

Podle amerického ministerstva zahraničí míří sankce zejména na okolí ruského miliardáře Gennadije Timčenka a oligarchy Borise Rotenberga, kteří patří do okruhu nejbližších spolupracovníků a přátel prezidenta Vladimira Putina. Oba byli do sankčního seznamu zařazeni už loni v březnu.

Pozornost ruských médií vyvolalo zavedení sankcí proti Romanu Rotenbergovi, synovi Borise Rotenberga a členu vedení ruské Kontinentální hokejové ligy. Na černém seznamu se rovněž ocitly dceřiné firmy mocné ruské státní ropné společnosti Rosněfť, dva manažeři zbrojovky Kalašnikov nebo společnosti spravující obchodní přístavy Kerč, Sevastopol, Feodosija a Jevpatorija na Krymském poloostrově anektovaném Ruskem.

Mezi osobami, které byly zařazeny na sankční seznam, je i syn bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče Oleksandr a jeho obchodní společnost Mako, pod niž spadá několik velkých stavebních firem. Po loňském převratu, při němž byl prezident vyhnán ze země, žije Janukovyč mladší se svým otcem v Rusku. Majetek Oleksandra Janukovyče se odhaduje na půl miliardy dolarů (12 miliard korun).

Vydáno pod