Pro mnohé byla NDR něco jako lešení, připomněla Merkelová při výročí znovusjednocení

Němci se podle kancléřky Angely Merkelové (CDU) musí učit porozumět tomu, proč znovusjednocení země v říjnu 1990 nepřineslo všem na východě Německa jen dobré zkušenosti. Merkelová to ve čtvrtek, tedy v den 29. výročí znovusjednocení Německa, řekla v Kielu na severu země, kde se konají hlavní oslavy. Ocenila také odvahu východních Němců, jejichž masové protesty před 30 lety vedly k pádu berlínské zdi 9. listopadu 1989.

„Pro mě a mnoho jiných byly pád berlínské zdi v roce 1989 a německé znovusjednocení v roce 1990 okamžiky štěstí, naděje, otevřenosti. Jiným naháněla nová otevřenost také strach. Měla jsem dojem, že pro ně NDR byla něco jako lešení, samozřejmě úzké, ale takové, které se přece jen zdálo být oporou,“ uvedla kancléřka, která sama ve východním Německu prožila velkou část svého života.

Merkelová připomněla dramatické změny, k nimž na východě země znovusjednocení vedlo, ať už to byl prudký růst nezaměstnanosti nebo stěhování se statisíců obyvatel na západ. Poznamenala také, že přes veškeré úspěchy v procesu sbližování obou části Německa dodnes panují znatelné rozdíly a navíc se většina východních Němců stále cítí občany druhé kategorie.

„Musíme se všichni v politice i ve společnosti učit porozumět tomu, že německá jednota pro mnoho lidí ve východoněmeckých spolkových zemích není jen pozitivní zkušeností a proč tomu tak je,“ je přesvědčena pětašedesátiletá politička. Je podle ní nutné také pochopit to, že zlepšená hospodářská situace neznamená automaticky identifikaci s demokracií.

Změnili lidé kromě oblečení i myšlení?

Sama si složitost přerodu východního Německa uvědomila už v den znovusjednocení 3. října 1990, když v Berlíně viděla východoněmecké policisty a vojáky, kteří doslova přes noc „změnili strany“.

„Všichni policisté a vojáci se přes noc ocitli v jiném oblečení, ale měli už také jiné myšlení a cítění?“ ptala se Merkelová, podle níž tehdy politici málo dbali na to, že jednotlivec prostě nemůže své dosavadní myšlení, pocity a zkušenosti odložit v šatně a že to možná vůbec ani nechce.

V další části projevu hamburská rodačka ocenila občany komunistické Německé demokratické republiky, kteří se na podzim 1989 postavili režimu. „Statisíce se odvážily na ulici, demonstrovaly poklidně za svobodu a demokracii a dovedly zeď k pádu,“ zdůraznila. Připomněla také oběti komunistického režimu.

Rozdíly se odrážejí i ve voličských preferencích

Nespokojenost obyvatel někdejšího východního Německa s vývojem po znovusjednocení se podle politologů promítá také do jejich volebních preferencí. Při volbách v Sasku a Braniborsku začátkem září zaznamenala dosud největší úspěch protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) na úkor hlavních stran CDU/CSU a SPD.

Velký úspěch mohou AfD přinést také volby v Durynsku, které se konají na konci října. V průzkumech je AfD zatím druhá za postkomunisty ze strany Levice (Die Linke), jejíž reprezentant Bodo Ramelow stojí od roku 2014 v čele Durynska a je tak prvním členem Levice, který se stal ministerským předsedou některé ze spolkových zemí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 8 mminutami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 14 mminutami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 30 mminutami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 2 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 2 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 2 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...