Při náletu v Sýrii zahynulo osm záchranářů známých jako Bílé přilby

Osm syrských civilních záchranářů známých jako Bílé přilby, kteří působí v opozicí kontrolovaných oblastech, zemřelo při náletu na jejich sídlo v provincii Hamá. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR).

Zatím není jasné, kdo nálet provedl. Na oblasti, které má v držení syrská opozice, ale často útočí vojáci věrní syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi či ruská armáda, jež ho podporuje.

Podle AP se jednalo o jeden z nejkrvavějších útoků na záchranáře. Organizace SOHR uvedla, že bilance útoku, který zasáhl centrum záchranářů ve vesnici Kfar Zaíta, zřejmě ještě poroste.

Provincie Hamá je v posledních týdnech dějištěm stupňujících se násilností vzhledem ke snahám vlády odrazit ofenzivu povstalců v oblasti.

Záchranáři nazývaní Bílé přilby přitahují světovou pozornost svými akcemi v extrémních podmínkách, když vynášejí přeživší z trosek budov krátce po útocích. Často se ale stávají terči vládních náletů, které jsou úmyslně prováděny ve chvíli, kdy pracují na záchraně postižených, píše agentura AP.

Po střetech u Damašku desítky mrtvých

Východně od Damašku vypukly střety mezi bojovníky umírněnější organizace Džajš al-Islám a ozbrojenci z Džabhat Fatah aš-Šám, původně fronty An-Nusra, hlásící se k teroristické síti Al-Káida. Útok podnikl Džajš al-Islám, který finančně a materiálně podporuje Saúdská Arábie. Napadl přitom i pozice skupiny Fajlak Rahmán, kterou financují Katar a Turecko.

Zahynulo nejméně 74 bojovníků a také blíže neupřesněný počet civilistů, napsala agentura Reuters. Už v květnu 2016 obě strany svedly krvavé boje, které stály životy více než 500 lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Francie posílí armádu, chce jít Evropě příkladem

Francie pracuje na výrazném posílení armády. Prezident Emmanuel Macron tento týden představil priority – chystá náborovou kampaň, spolupráci s evropskými spojenci a modernizaci na základě ukrajinských bojových zkušeností.
před 11 mminutami

Indonéské úřady našly trosky pohřešovaného letadla. Pátrají po cestujících

Indonéské úřady v neděli oznámily, že lokalizovaly trosky letadla, které se pohřešovalo v provincii Jižní Sulawesi poblíž hory pokryté mlhou, ale stále pátrají po 11 cestujících. Na palubě letadla, které si pronajalo indonéské ministerstvo pro námořní záležitosti a rybolov za účelem provádění leteckého dohledu nad rybolovem, bylo osm členů posádky a tři cestující. Cestující byli zaměstnanci ministerstva. Letadlo směřovalo do Makassaru, hlavního města Jižní Sulawesi, poté, co odletělo z provincie Yogyakarta, než bylo přerušeno spojení.
včeraAktualizovánopřed 54 mminutami

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
00:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Po pádu laviny v rakouských Alpách zemřeli tři čeští skialpinisté, uvádí APA

Po pádu laviny v rakouských Alpách zahynuli tři čeští skialpinisté. Neštěstí se stalo v oblasti Murtal ve spolkové zemi Štýrsko. Informuje o tom agentura APA. Rakouské Alpy v sobotu zasáhla série tragických nehod, při pádu lavin ve spolkové zemi Salcbursko zemřelo dalších pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Trump uvalí kvůli Grónsku clo na některé evropské země

Americký prezident Donald Trump oznámil desetiprocentní clo na Dánsko, Norsko, Švédsko, Francii, Německo, Británii a další země kvůli jejich postupu ohledně Grónska. V platnost mají vstoupit 1. února. Od června se pak mají zvýšit na 25 procent. Trvat mají, dokud se neuzavře dohoda o Grónsku. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil hrozbu za nepřijatelnou, podle britského premiéra Keira Starmera je uvalování cel naprosto chybné. Reagují i další unijní politici.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Chameneí přiznal tisíce zabitých demonstrantů. Trump se vyslovil pro změnu režimu

Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí poprvé veřejně přiznal, že během protestů byly zabity tisíce lidí, „někteří nelidským a brutálním způsobem“. Píše to server BBC News. Demonstrace režim zřejmě prozatím dokázal potlačit, míní experti. Americký prezident Donald Trump se vyslovil pro změnu režimu v Íránu. Teheránské vládě vyčetl, že používá v nebývalém rozsahu útlak a násilí. Šéf Bílého domu to řekl serveru Politico.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ukrajinci trénují na první zimní olympiádu od velké ruské invaze

Do zahájení olympiády v Miláně a Cortině zbývají tři týdny. Pro ukrajinské zimní atlety to budou první hry od začátku plnohodnotné ruské invaze. Trénovat se snaží v bezpečnějších částech vlasti včetně Zakarpatí, ale i v cizině, zjistila zpravodajka ČT Darja Stomatová. Na Hry se chystají i Rusové a Bělorusové, startovat však budou jen pod neutrální vlajkou.
před 8 hhodinami

EU a Mercosur podepsaly obchodní dohodu

Představitelé Evropské unie a jihoamerického bloku Mercosur podepsali obchodní dohodu. Úmluva se připravovala 25 let a podle Evropské komise (EK) vytvoří největší zónu volného obchodu na světě, která bude pokrývat trh s více než sedmi sty miliony spotřebitelů. Vyvolává ale protesty zemědělců v Evropě.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...