Překvapivý útok na Pearl Harbor vyvolal nechtěnou odezvu

Japonci pod vládou císaře Hirohita měli z počátku druhé světové války zájmy především v Asii. Avšak situace se změnila, když Spojené státy zareagovaly na expanzivní politiku Japonska, především obsazení francouzské kolonie Indočíny, odstávkou ropy, dalších strategických materiálů a zmrazením účtů v USA. A i když se potom mezi oběma státy vedla diplomatická jednání, japonský císař souhlasil s útokem na americkou základnu na Havajských ostrovech.

Japonsko počítalo s tím, že útokem výrazně oslabí Spojené státy a pak s nimi sjedná výhodný mír. A tak se 6. prosince 1941 začala japonská armáda šikovat 440 kilometrů severně od Havaje a čekala na poslední rozkaz. Nejprve chtěla americký přístav napadnout miniponorkami, avšak to se minulo účinkem. Krátce nato vyletěla první vlna japonských stíhaček a bombardérů.

Americké radary na severu ostrova Oahu ráno zaznamenaly přilétající letouny. Velitelství však operátory ujistilo, že se jedná o vlastní bombardéry B-17, které měly dorazit na zdejší základnu z pevniny. Japonská letadla se tak mohla přesunout do radarového stínu a zmizet z dohledu.

Zkázu nepřipraveného přístavu započal symbolický smluvený signál „Tora, Tora, Tora!“ (Tygr, tygr, tygr). Jako šelma se přikradli k nic netušícím Američanům a udeřili. První vlna náletů byla zdrcující. Japonské bombardéry zaútočily jak na letecké základny, tak i pomocí torpéd na lodě v přístavu. 

3 minuty
Dobové záběry útoku na Pearl Harbor
Zdroj: Archiv ČT

Především odříznutí Američanů od letadel bylo pro tento útok klíčové. Do vzduchu se jich tehdy nakonec dostalo ani ne dvě desítky – a to se zpožděním. O moc lépe na tom nebyly ani obsluhy protiletadlových děl a kulometů.

Mezi první a druhou vlnou náletů se ale obrana vzpamatovala, o čemž svědčí i počet sestřelených japonských letadel – zatímco z první vlny se nevrátilo devět strojů, druhá se stala osudná dvaceti posádkám.

Celý nálet, k jehož neočekávanosti přispělo i to, že Japonsko předalo nótu s vyhlášením války až po útoku, trval jen necelou hodinu a půl. Následky ale byly na první pohled hrozivé, zahynulo přes 2400 Američanů, na dně skončily čtyři bitevní lodě a potopena či poničena byla i řada dalších plavidel.

Náhoda, která ovlivnila válku

Kvůli obavám z možného protiútoku Japonci nepodnikli uvažovanou třetí vlnu náletu, a tak přístavní zařízení v Pearl Harboru uniklo vážnému poškození a mohlo i nadále sloužit námořnictvu. Ještě podstatnější bylo, že zničení či poškození unikly tři americké letadlové lodě – dvě právě vezly letouny na vzdálenější ostrovy, třetí čekala na své letecké osazenstvo v San Diegu.

Pouhé náhodě tak Američané vděčili za to, že hned od začátku války měli své námořní letectvo připravené k boji. A jak se ukázalo v dalším průběhu bojů v Tichomoří, právě letadlové lodě a jejich stroje rozhodovaly o vítězství v námořních bitvách, a tak i o výsledku války.

Stejná náhoda pak také způsobila, že Japonci sice „dosáhli v Pearl Harboru velkého taktického vítězství, ale zároveň prohráli válku“, jak výsledek prozíravě zhodnotil jeden z velitelů útoku, admirál Čiuči Hara.

Namísto výhodného míru válka s vojenskou velmocí

Japonci si od náletů slibovali demoralizaci a oslabení nepřítele. Agrese vyvolala opačný efekt a urychlila vstup Spojených států do války po boku Spojenců a zapojení se do bojů v Tichomoří.

Japonci nestačili držet krok se svými soky v nahrazování ztraceného vojenského materiálu, především letadlových lodí a vycvičených mužů.

Postupné oslabování císařství, které zarytě odmítalo bezpodmínečnou kapitulaci, dokončily v roce 1945 atomové pumy svržené na města Hirošima a Nagasaki. Až poté se Japonci vzdali.

Poválečné Japonsko koncem šedesátých let přijalo tři nejaderné zásady odsuzující národní atomové zbrojení. Etické a právní opodstatnění svržení atomových bomb je dodnes předmětem diskusí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Vysokorychlostní roky,“ bilancuje končící šéfka německé diplomacie

Končící německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se má nově přesunout do New Yorku, kam ji sousední země nominovala do role předsedkyně Valného shromáždění OSN. Její zvolení se považuje za formalitu. Tři a půl roku ve funkci šéfky německé diplomacie hodnotí jako „vysokorychlostní roky“ provázené agresí Moskvy vůči Ukrajině, válkou na Blízkém východě a konfrontací s Ruskem, které kritizovala mnohem důrazněji než její předchůdci.
před 1 hhodinou

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík recipročních cel, na zboží z Evropské unie bude činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.
před 1 hhodinou

Putinův zmocněnec jednal ve Washingtonu, tvrdí Reuters

Vysoce postavený ruský vyjednávač, zmocněnec ruského vůdce Vladimira Putina pro investice Kirill Dmitrijev se ve Washingtonu setkal s americkými představiteli, pozval ho Trumpův zmocněnec Steve Witkoff. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované americké představitele.
před 2 hhodinami

Katar podle policie platil spolupracovníkům Netanjahua za zlepšování své pověsti

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začátkem týdne vypovídal před soudem v kauze, která dostala název Katargate. Dva jeho blízcí spolupracovníci jsou totiž podezřelí, že s tímto emirátem udržovali nezákonné vazby a snažili se vylepšovat jeho obraz v očích veřejnosti. Katar má přitom blízko k Íránu – úhlavnímu izraelskému nepříteli.
před 2 hhodinami

Trump oznámil dvacetiprocentní cla na zboží z EU

Americký prezident Donald Trump oznámil další tarify na dovoz. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Základní tarif na veškerý dovoz do Spojených států bude 10 procent, pro dalších přibližně šedesát zemí s největší obchodní nerovnováhou prezident uvalí vyšší clo. Trump dodal, že příslušný exekutivní příkaz podepíše ještě ve středu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu čtyři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli čtyři lidé, dalších čtrnáct se zranilo, informují úřady. Po útoku podle nich vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelští extremisté podpalovali domy ve vesnici na Západním břehu

Na Západním břehu Jordánu v noci na středu napadla padesátičlenná skupina izraelských osadníků palestinskou vesnici Dúma. Extremisté ničili a podpalovali domy a auta. V Gaze pak Jeruzalém rozšiřuje svou obnovenou ofenzivu, izraelská armáda tam podle zdrojů teroristického hnutí Hamás zabila šedesát lidí.
před 9 hhodinami
Načítání...