Před rokem si covid v USA vyžádal první oběť. Nyní země masivně očkuje

3 minuty
Události: Rok od první oběti covidu v USA
Zdroj: ČT24

Přesně před rokem si covid-19 vyžádal první oběť ve Spojených státech. Příčinu úmrtí sedmapadesátileté ženy z Kalifornie určili lékaři až zpětně v dubnu. Následná opatření v zájmu veřejného zdraví těžce dopadla na ekonomiku i miliony Američanů, kteří ztratili práci. Obětí je v zemi už na 460 tisíc – daleko víc, než epidemiologové i politici před rokem předpokládali.

Za poslední rok slyšelo diagnózu už 27 milionů Američanů. Stejný počet lidí v USA za sebou nyní má první dávku vakcíny. Více než šest milionů už dostalo i druhou injekci. Právě k očkování se velká část země upíná. Úřady zřizují obří očkovací centra na sportovních stadionech.

V Alabamě, kde studuje na univerzitě, v jednom takovém centru dobrovolně vypomáhá také Anna Helová. „Dnes tady bylo naočkováno dva a půl tisíce lidí, tato akce potrvá další dva nebo tři týdny,“ líčí.

Po prvním očkování lidé okamžitě dostanou informaci, kde se mohou objednat na druhé. Registrační systém umožňuje, aby další dávku dostali na jiném místě než tu první. „Toto je pro mě velmi emotivní den. Jsem nadšená a doufám, že vakcína bude fungovat a dovolí nám vrátit se k normálnímu životu,“ doplňuje Helová.

Jen za poslední dva dny dostalo díky podobným centrům ve Spojených státech vakcínu na tři a půl milionu lidí. Prezident Joe Biden se dříve zavázal, že během jeho prvních sta dní v úřadu bude naočkováno sto milionů lidí, posléze metu ještě zvýšil. Prosazuje také záchranný balíček ve výši 41 bilionů korun. Jsou v něm peníze na ještě masivnější očkování i finanční pomoc potřebným.

„Můžeme zmenšit utrpení v této zemi. Můžeme vrátit lidi do práce. A také můžeme nad virem získat kontrolu,“ povzbuzuje Američany Biden.

Klíčová je komunikace

Očkování organizují jednotlivé státy i samotné okresy. Pro zvládnutí celé situace je podle nich naprosto klíčová komunikace s obyvatelstvem. Využívají k tomu různé metody – od venkovní reklamy až po hromadné e-maily.

Například v Arlingtonu s 230 tisíci obyvateli posílají denně informace více než polovině z nich. Na internetu zveřejňují všechny aktuální zprávy o vývoji pandemie a okres nabízí testování zdarma. Dotazy o vakcínách pomáhají zodpovídat i různé profesní a neziskové organizace, které mají důvěru obyvatel.

„Žijí tu lidé, kteří mluví mnoha jazyky a pocházejí z mnoha různých kultur. Vytvořili jsme proto očkovací výbor složený z představitelů komunit,“ vysvětluje ředitelka komunikace okresu Arlington Bryna Helferová.

Počet nově odhalených případů nákazy v posledních dnech v zemi klesá. Úřady chtějí trend udržet a žádají obyvatele, aby letos nesledovali finále ligy amerického fotbalu ve velkých skupinách, jak je zvykem. Na stadionu pro šestašedesát tisíc diváků jich na nedělním Super Bowlu bude jen třetina. Sedm a půl tisíce již očkovaných zdravotníků dostane jako poděkování vstup zdarma.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 30 mminutami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom dnes agentura Reuters
před 58 mminutami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 1 hhodinou

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším rokem v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
před 1 hhodinou

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 7 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...