Víkendové bleskové povodně v americkém Národním parku Grand Canyon si vyžádaly jeden lidský život. Národní garda musela vrtulníky evakuovat do bezpečí více než sto turistů. Přívalové deště se v létě mezi strmými stěnami stávají smrtící pastí. V současné době ale v oblasti platí už jen výstraha před vysokými teplotami.
Povodně v Grand Canyonu změnily túru v boj o život
Obvykle tyrkysové vodopády na přítoku Colorada, řece Havasu, se po přívalovém dešti změnily v mohutný bahnitý proud. Víkendový výšlap skončil pro desítky lidí rychlým rozhodováním, jak v dané situaci přežít. „Z té krásy se to zvrtlo do hrůzy za pětačtyřicet minut,“ popsala turistka z Mississippi Latricia Mimbsová.
Vodopády jsou vrcholem snadné patnáctikilometrové túry v oblasti Grand Canyonu. Skupina z Mississippi se právě chystala na vyznačeném místě utábořit, když se počasí změnilo. „Máme známého rangera a ten nás varoval, že jsou monzuny a že když uslyšíme hřmění, máme jít někam nahoru. Spousta lidí se musela přebrodit a dělat lidské řetězy pro přechod řeky, bylo to děsivé,“ nastínila Mimbsová.
Voda jim vzala stany a oblečení, všichni ale přežili. Proud u soutoku Havasu s Coloradem ale strhl manželský pár. Třiatřicetiletou ženu vylovili až za dva dny mrtvou, dvacet kilometrů pod Grand Canyonem.
Muž se nakonec s cizí pomocí zachránil. „Ve zprávě, kterou poslal otci, psal, že přišla prudká povodeň, smetla je a že jeho vytáhla výprava na raftu,“ konstatoval bratr zemřelé turistky Janosh Wolters.
Dramatická záchranná akce
Většina táborníků vystoupala dostatečně vysoko nad běsnící hladinu, ale do bezpečí indiánské vesnice Supai se stejně nedostali. Více než stovku turistů a obyvatel rezervace tak o víkendu musela letecky evakuovat národní garda.
Některé záchranné akce přitom byly dramatické. Z ostrůvků v bahnitém toku vrtulník lidi vyzvedával na plošinách a v provazových sítích.