Policisté před výborem popsali traumata, která utrpěli při obraně Kapitolu

2 minuty
Události: Vyšetřování útoku na Kapitol
Zdroj: ČT24

Zvláštní výbor amerického Kongresu zahájil vyšetřování útoku stoupenců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol z 6. ledna. Jako první svědci vystoupili příslušníci policie. Závěry se očekávají napřesrok, samotná existence vyšetřování už ale vyvolala ostré stranické spory. Jeden z předvolaných strážců zákona odsoudil vyjádření některých republikánských politiků, kteří tehdejší násilné události při volební schůzi Kongresu nyní zkreslují a zlehčují.

„Mám pocit, jako bych absolvoval cestu do pekla a zpátky… Ale příliš mnoho lidí mi teď tvrdí, že peklo neexistuje, nebo že to peklo vlastně nebylo tak špatné. Ta lhostejnost vůči mým kolegům je hanebná!“ prohlásil příslušník washingtonské policie Michael Fanone, přičemž zvýšil hlas a udeřil rukou do stolu.

Fanoneho útočníci zbili a paralyzovali jeho vlastním tazerem, při tom dostal infarkt. „Slyšel jsem skandování někoho z davu: ‚Vem mu zbraň! Zab ho jeho vlastní zbraní!‘,“ popsal.

Slyšení s Fanonem a jeho třemi kolegy otevírá činnost zvláštního výboru Sněmovny reprezentantů pověřeného vyšetřením událostí 6. ledna. Demokratická šéfka sněmovny Nancy Pelosiová jej jmenovala poté, co republikáni v Senátu zablokovali návrh na utvoření nepolitické vyšetřovací komise.

Kongresmanka Liz Cheneyová se zdraví s policistou Michaelem Fanonem
Zdroj: Andrew Harnik/Reuters

Co se dělo v Bílém domě?

Sněmovní slyšení mohou trvat řadu měsíců a očekává se snaha předvolat řadu dalších svědků včetně členů Trumpovy administrativy nebo i některých republikánských zákonodárců, kteří byli během nepokojů v Kapitolu s Trumpem v kontaktu. Bývalí vládní pracovníci v tomto směru podle zpráv amerických médií dostali od federálního ministerstva spravedlnosti povolení svědčit.

„Musíme vědět, co se tady v Kapitolu stalo. Také musíme vědět, co se dělo každou minutu toho dne v Bílém domě. Každý telefonát, každý rozhovor. Každé jednání před útokem, během něj a po něm,“ řekla kongresmanka Liz Cheneyová. Ona a další Trumpův kritik Adam Kinzinger jsou jedinými dvěma republikány v devítičlenném vyšetřovacím panelu.

Středověká bitva

První předvolaní svědci lednový střet s Trumpovými příznivci popisovali jako traumatický zážitek, který zanechal jizvy na fyzickém i psychickém zdraví zasahujících policistů. Fanone i strážník Aquilino Gonell vzpomínali, jak je výtržníci nazývali „zrádci“, a mluvili o tom, že se svými zkušenostmi se dodnes vypořádávají. Policista tmavé pleti Harry Dunn zase líčil zklamání z toho, že při obraně Kapitolu kromě násilí čelil také rasistickým urážkám, což prý dosud jako policejní důstojník na Kapitolu nikdy nezažil.

„To, čemu jsme ten den byli vystaveni, bylo jako něco ze středověké bitvy. Bojovali jsme tělo na tělo ve snaze zabránit invazi násilného davu do Kapitolu,“ vzpomínal Gonell. Mluvil mimo jiné o tom, jak výtržníci křičeli „poslal nás Trump“, nebo o nebezpečné tlačenici u jednoho ze vstupů do budovy Kongresu. „Cítil jsem, jak ztrácím kyslík, a vzpomínám si, že jsem si říkal: ‚Tak takhle umřu, při obraně tohohle vstupu,‘“ uvedl.

K washingtonskému Kapitolu se 6. ledna dostavily tisíce příznivců končícího prezidenta, který nikdy neuznal volební porážku a před formálním schválením výsledku vyzval stoupence k protestu u sídla Kongresu. Stovkám z nich se podařilo proniknout dovnitř poté, co nepřipravená policie nedokázala udržet obranné linie, a volební schůze zákonodárců musela být na několik hodin přerušena, její účastníci evakuováni. Čtyři lidé na místě zemřeli, jeden z policistů umřel o den později v nemocnici a dalších asi 140 si z bojů odneslo zranění.

Trump a někteří další republikáni brzy začali nepokoje líčit jako relativně nevinný incident a šířit divoké spekulace o tom, co jej způsobilo. Kongresman Andrew Clyde v květnu uvedl, že záběry s lidmi pronikajícími do Kapitolu vypadají jako „normální návštěva turistů“, senátor Ron Johnson se rovněž v květnu nechal slyšet, že „to byl celkově vzato poklidný protest“. Zároveň se objevily konspirační teorie o tom, že násilí pomohli vyvolat levicoví agitátoři, nebo dokonce agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Za svůj podíl na podněcování k útoku na Kapitol už čelil exprezident Trump ústavní žalobě v Senátu. Ten mu ale vinu, vzhledem k podpoře republikánů, neprokázal. Z jeho stoupenců, kteří vtrhli do Kongresu, úřady obžalovaly už 535 lidí. První z nich dostal osmiměsíční trest vězení minulý týden.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zabaví nám mešity, bojí se protestující muslimové v Indii

Indie zažívá vlnu protestů a zatýkání kvůli plánu vlády upravit dohled nad darovaným muslimským majetkem a dosadit do správních rad nemuslimy. Změnu zákona odsouhlasila začátkem dubna dolní komora parlamentu. Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího tvrdí, že chce zabránit korupci a údajnému „pozemkovému džihádu“. Muslimové se obávají sporů, zabavování a demolice nemovitostí.
před 14 mminutami

Voják se dobrovolně vzdal Ukrajincům, ruský soud mu vyměřil 15 let

Vojenský soud na ruském ostrově Sachalin poslal na patnáct let do vězení vojáka za to, že se dobrovolně vzdal ukrajinským ozbrojeným silám. S odvoláním na své zdroje to v úterý napsal ruský portál Kommersant, který upozornil, že to je první známé odsouzení za dobrovolné vzdání se nepříteli za současné ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Muž podle webu vinu odmítl.
před 50 mminutami

Rusku bychom se měli ubránit i bez Američanů, říká polský exgenerál Kraszewski

Vytvářet silná regionální spojenectví a v příštích letech nepolevovat ve zbrojení je podle brigádního generála ve výslužbě a bývalého šéfa polské národní bezpečnostní rady Jarosława Kraszewského receptem na věrohodné odstrašení Ruska. Tvrdí, že v krajním případě jsou země východního křídla NATO schopné se agresi ubránit i bez amerických vojáků. Do budoucna počítá s ještě masivnějším nasazením bojových dronů, jejichž vývojem a výrobou se po odchodu z armády v roce 2019 zabývá.
před 1 hhodinou

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 5 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 5 hhodinami
Načítání...