Pohřešovaný novinář byl zavražděn na konzulátu Saúdské Arábie, věří turecká policie

Turecké úřady se podle serveru BBC obávají, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží byl zavražděn na konzulátu své země v Istanbulu. Chášakdží byl viděn naposledy v úterý, kdy odešel na konzulát vyřídit potřebné dokumenty. Saúdská Arábie jakákoliv obvinění ohledně zmizení kritika režimu v Rijádu popírá, saúdský korunní princ dokonce turecké policii nabídl, aby konzulát prohledala.

„Policie se na základě prvotního vyhodnocení domnívá, že byl novinář na konzulátu zabit skupinou, která do Istanbulu zvlášť kvůli tomu přijela a vrátila se do vlasti týž den,“ uvedl zdroj agentury AFP.

Podle zdroje agentury AP, který rovněž hovoří o „předem naplánované vraždě“ Chášakdžího, bylo tělo novináře z konzulátu ihned po činu odvezeno.

Místopředseda turecké vládnoucí strany AKP Yasin Aktay televizi CNN Türk řekl, že novinář neopustil ambasádu „normálním způsobem“ a že úřady již mají konkrétní informace. 

Saúdská Arábie trvá na tom, že Chášakdží budovu opustil. Korunní princ Muhammad bin Salmán v sobotu řekl, že umožní Turecku konzulát v Istanbulu prohledat. „Nemáme co skrývat,“ prohlásil.

Do Turecka přiletěla v den Chášakdžího zmizení skupina „úředních osob“ ze Saúdské Arábie

Turecká policie už dříve uvedla, že skupina občanů Saúdské Arábie do budovy konzulátu své země v Istanbulu vstoupila v době, kdy se v ní nacházel i Chášakdží, který si tam chtěl vyřídit doklady potřebné k uzavření sňatku. Opoziční novinář podle turecké policie nikdy sám zastupitelský úřad neopustil.

Skupina patnácti Saúdských Arabů, mezi nimiž byly i „úřední osoby“, do Istanbulu přiletěla dvěma letadly v úterý a týž den se vrátila do vlasti, uvedla policie podle turecké státní agentury Anadolu.

Chášakdžího snoubenka Hatice před saúdskoarabským konzulátem v Istanbulu
Zdroj: Osman Orsal/Reuters

Snoubenka nevěří, že je novinář mrtev

Chášakdžího turecká snoubenka Hatice Cengizová v reakci na zprávy o novinářově smrti na Twitteru napsala, že nevěří, že byl zabit.

Svého času populární televizní komentátor Chášakdží od loňska pobýval v USA z obavy před zatčením, které potkalo jiné saúdskoarabské intelektuály i novináře. Ve svých komentářích kritizoval i korunního prince Muhammada bin Salmána za to, že sice propaguje reformy, ale nepřipouští žádnou debatu o nich. Předmětem jeho kritiky byla i účast Saúdské Arábie v bojích v Jemenu či politika Rijádu vůči Kataru.

Načítání...