Britská policie v noci provedla další razii v souvislosti s pátečním útokem v londýnském metru. Vyslýchá také dva podezřelé – mladé muže, zřejmě iráckého a syrského původu, kteří prý vyrůstali v Británii v pěstounské péči u rodiny Jonseových, již před pár lety ocenila královna.
Podezřelí z útoku v Londýně zřejmě vyrůstali u pěstounů oceněných královnou
Nálož v soupravě metra v pátek vybuchla jen částečně, i přesto zranila 30 lidí. Úřady o víkendu zadržely 18letého a 21letého muže. Mladšího policie dopadla v přístavu Dover, zřejmě je iráckého původu. Do Británie se údajně přistěhoval v patnácti letech poté, co přišel o oba rodiče.
Vyšetřovatelé mají k dispozici videozáznam z bezpečnostní kamery, na níž jde muž s nákupní taškou ze supermarketu Lidl asi hodinu a půl před incidentem. Podle spolupracovníka ČT Milana Kocourka šlo právě o mladšího podezřelého, kterého zachytily kamery nedaleko domu v Sanbury, kde žil.
Starší podezřelý byl zadržen v západolondýnské čtvrti Hounslow. Média uvádějí jeho jméno jako Yahya Faroukh a údajně jde o Syřana. I on měl do dospělosti vyrůstat v pěstounské péči.
V souvislosti se zadrženými prohledává policie tři adresy západně od Londýna, včetně obchodu s kuřecím masem Aladdins a domu v Sanbury, ve kterém žil jeden z podezřelých.
Na této adrese bydlí podle informací BBC 88letý Ronald Jones a 71letá Penelope Jonesová, kteří vychovali stovky osiřelých dětí včetně uprchlíků a v roce 2010 za své úsilí dostali dokonce ocenění od královny Alžběty II. – Řád britského impéria (MBE).
V domě mohla být sestavena i bomba. „Zřejmě o ničem nevěděli, jak se zdá. V posledních čtyřech letech tam vychovali 300 dětí, uprchlíků, hlavně z konfliktních oblastí, jako je Sýrie, Irák, Eritrea,“ uvedl Kocourek.
Ministryně vnitra Amber Ruddová uvedla, že policie ve vyšetřování případu hodně pokročila. V reakci na to Británie v neděli snížila stupeň rizika teroristického útoku na druhý nejvyšší. Podle Ruddové mají ale její spoluobčané nadále být ve střehu.
K útoku se hlásí IS, důkazy ale zatím nejsou
Vyšetřovatelé dosud nenašli důkaz, že pachatelé jsou napojeni na teroristickou organizaci Islámský stát, která se krátce po útoku k činu přihlásila. Při výrobě nálože ale byla použita trhavina triaceton triperoxid (TATP), kterou často při sebevražedných atentátech používají islámští radikálové.
Stejná výbušnina byla použita i při květnovém útoku na multifunkční halu v severoanglickém Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grandeová. Výbuch zabil 22 lidí.