Počet obětí ničivých požárů na Havaji stoupá. Čerpací stanice a přístavní sklady explodovaly

Počet obětí ničivých lesních požárů na ostrově Maui vystoupil na 55, oznámily v pátek havajské úřady. Ty už začaly evakuovaným obyvatelům umožňovat návrat do zdevastovaného města Lahaina. Havajský guvernér Josh Green televizi CNN řekl, že mohlo shořet až sedmnáct set budov. Škody na majetku se podle něj vyšplhají na miliardy dolarů, ubytovat bude třeba tisíce lidí. Mnoho dalších se stále pohřešuje. Obyvatele ostrova před nebezpečím nevarovaly sirény, kterých má přitom Havaj hustou síť. Na Maui jsou i Češi, dle ministerstva jsou v pořádku.

„Buďte prosím připravení,“ varoval havajský guvernér Green, když oznamoval, že obyvatelé dříve třináctitisícového města Lahaina na ostrově Maui se budou moci začít vracet. „Uvidí zkázu, jakou ještě nikdy v životě neviděli,“ citoval jej deník The New York Times (NYT).

Agentura AP popisuje, že na ulicích Lahainy byly v pátek k vidění ohořelé výtahové šachty, které zbyly po zničených bytových domech, kostry automobilů pod spadlými sloupy nebo trampolíny a koloběžky znetvořené extrémními teplotami. Požár také téměř srovnal se zemí třídu Front Street, která tvořila srdce někdejšího hlavního města havajského království a pozdější oblíbené turistické destinace.

Požáry na Maui Green označil za pravděpodobně „nejhorší přírodní katastrofu v historii státu Havaj“. Podle guvernéra lze očekávat, že počet obětí poroste, jelikož pátrání po nezvěstných pokračuje.

Na tiskové konferenci guvernér také uvedl, že bude potřeba ubytovat tisíce lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou. Úřady se nyní snaží zajistit dva tisíce pokojů a budou kontaktovat hotely. Guvernér apeloval také na místní obyvatele. „Pokud máte možnost někoho ubytovat, prosím, zvažte to,“ vyzval.

V rozhovoru se CNN Green zmínil tsunami z roku 1960, která si vyžádala 61 mrtvých. „Obávám se, že počet mrtvých bude tentokrát výrazně vyšší,“ podotkl.

Události: Následky požárů na Maui (zdroj: ČT24)

Silný vítr oheň rozdmýchal, lidé prchali do oceánu

Na Maui, který je s rozlohou přes 1800 kilometrů čtverečných po Havaji druhým největším z osmi hlavních havajských ostrovů v severovýchodní části Pacifiku, v úterý večer propukly nejméně tři požáry.

Silný vítr na ostrově napomáhal šíření plamenů a ztěžoval práci záchranným složkám. Požár způsobil exploze na čerpacích stanicích a v přístavních skladech pohonných hmot a zničil i lodě kotvící u pobřeží. Plameny se rozšířily tak rychle, že někteří obyvatelé museli před živlem prchat do oceánu.

Nejvíce postiženo bylo výše zmiňované město Lahaina na západě ostrova, kde plameny podle leteckých záběrů zničily celé čtvrti, včetně historického centra. Podle úřadů je požár, který zasáhl město Lahaina, nyní pod kontrolou z osmdesáti procent, uvedl zpravodajský web CNN. Hasiči bojují s dalšími dvěma velkými požáry ve východnější části ostrova, přičemž bližší z nich v Kihei je pod kontrolou ze 70 procent. Třetí požár zasáhl kopce ve střední části ostrova.

„Jako by vybuchla bomba“

V Lahaině, která kdysi byla hlavním městem havajského království, to nyní podle zpravodaje CNN Billa Weira vypadá, „jako by tam vybuchla bomba“. „Plameny se rozšířily tak rychle, že celé domy shořely během několika minut,“ konstatoval. Na sociálních sítích se dříve objevilo video, které zachycuje, jak na jedné z ulic ve městě hoří téměř každý dům. Autor videa byl podle agentury AP evakuován do bezpečí a čeká, až se bude moci vrátit domů.

Guvernér Green zveřejnil video poté, co prošel částí požárem zdevastovaného města. V pozadí jsou vidět trosky budov, z nichž stále stoupá kouř. „Za mnou můžete vidět zkázu v Lahaině (…), je to neuvěřitelné, je to tragické, byla zničena,“ prohlásil s tím, že počet smrtelných obětí bude zřejmě stoupat, stovky rodin byly vysídleny a obnova města potrvá roky.

Televizi CNN Green řekl, že požár podle nynějších odhadů zničil asi sedmnáct stovek budov, včetně osmdesáti procent Lahainy. Více než dva tisíce lidí strávilo podle guvernéra uplynulou noc v nouzovém ubytování a bez elektřiny je na Maui stále jedenáct tisíc lidí.

Sirény se nerozezněly

Obyvatelé Maui řekli novinářům, že je před nebezpečím nevarovaly sirény. Havaj má přitom hustou síť varovných systémů včetně zhruba čtyř stovek sirén. Lidé v evakuačních centrech popsali agentuře AP, že si nebezpečí uvědomili až ve chvíli, kdy viděli kouř či slyšeli nedaleké exploze.

Správa havajského varovného systému potvrdila, že nemá v systému záznam o spuštěných varovných sirénách před rozšířením plamenů do obydlených částí města Lahaina na západě ostrova.

„Z džípu jsem utekl, když auta okolo začala vybuchovat“

Sedmdesátiletý Thomas Leonard popsal, že na oheň jej upozornil až zápach kouře. Elektřina i telefonní signál měly v tu dobu výpadek a Leonard se bez aktuálních informacích o nebezpečí pokusil z města odjet ve svém džípu. Auto musel však záhy opustit, když kvůli žáru začala vozidla kolem něj explodovat. Leonard se dal na útěk směrem k oceánu, kde se několik hodin za mořským valem skrýval před poletujícím horkým popelem, než jej našli a zachránili hasiči.

Mluvčí vládního krizového odboru Adam Weintraub řekl, že sirény se v úterý skutečně nerozezněly a že okres obyvatele varoval pomocí upozornění na mobilních telefonech, vysíláním v televizi a rozhlasem. Bez varování tedy mohli zůstat ti, kterým nešel proud a nevlastní mobilní telefon, ačkoliv není jasné, kdy přesně úřady varování rozeslaly.

Nevíme, kolik lidí se pohřešuje, přiznali policisté

Podle havajského úřadu pro cestovní ruch se od úterý podařilo z ostrova Maui evakuovat již čtrnáct tisíc turistů. Ve čtvrtek po 18:00 místního času (pátek 6:00 SELČ) úřady odhadovaly, že se počet evakuovaných do konce dne zvýší o dalších 14 500. Mnoho dalších lidí ale skončilo ve sportovních halách, kde přespávají na matracích a ve spacácích. Někteří utrpěli popáleniny a další zranění. 

Kolik lidí se stále pohřešuje, není zcela jasné. „Upřímně, nevíme,“ uvedl policejní ředitel John Pelletier. „Problém je v tom, že nejde elektřina. Není tu internet. Není tu žádné rádiové pokrytí,“ dodal. Zároveň naznačil, že v Lahaině může být mnoho dosud nenalezených mrtvých. „Město Lahaina je nyní posvátnou půdou,“ řekl s odkazem na pozůstatky, které ještě nebyly nalezeny. „Musíme je dostat ven,“ dodal. 

Na Havaji jsou i Češi, ohroženi nejsou

Na havajském ostrově Maui zasaženém požáry je podle informací Černínského paláce deset českých občanů, všichni jsou mimo nebezpečí. Turistům mířícím na Havaj ale doporučuje české ministerstvo zahraničí sledovat situaci na webu ostrovů. Požárem je zasažena i část hlavního havajského ostrova, tam ale nebezpečí v turistických oblastech nehrozí.

Úřad je v kontaktu s honorární konzulkou na Honolulu, která je v telefonickém spojení s blízkými českých občanů a poskytuje jim informace. Situaci na ostrovech komplikují výpadky mobilní sítě, sdělila mluvčí ministerstva Mariana Wernerová.

Poničeny jsou mimo jiné věže pro přenos mobilního signálu a kvůli větru může být ohněm dál ohrožena většina závětrných oblastí. Zasažené lokality jsou podle Wernerové zcela uzavřené a bez elektřiny, požáry však nezasáhly turistické resorty a daří se je lokalizovat.

Nejvíce smrtícím požárem za poslední roky byl v USA takzvaný Camp Fire, který se v roce 2018 prohnal kalifornskou obcí Paradise a připravil o život 85 lidí. Podle NYT může stejně jako tehdy i nyní trvat týdny, než se počet obětí vyjasní.