Pašeráci v Gaze mají zřejmě po legraci

Gaza - Pašerákům v pásmu Gazy končí zlaté časy. Izrael před čtyřmi měsíci zmírnil jeho pozemní blokádu, a na území ovládané radikálním hnutím Hamas tak opět proudí zboží legálně. Z původních čtyř stovek tunelů pod hranicí Egypta a Gazy dnes fungují už jen desítky. Pašuje se jimi hlavně cement a železné konstrukce.

Izrael se snažil tunely zničit bombami, Egypt z druhé strany hranice zase stavěl podzemní ocelové stěny. Přesto pašování zboží jen kvetlo. Do odříznuté Gazy se tudy dostávaly ledničky, pračky, ale i zbraně. Až na nátlak Západu Izrael pásmo Gazy uvolnil a stanová městečka poblíž vstupů do chodeb se postupně vylidňují. Tisíce pašeráků přišly o svou práci. Pokud se přechody otevřou úplně, pašování tunely definitivně skončí.

Podzemní obchod zaměstnával nejčastěji muže do dvaceti let. Dnes zbylé stovky dělníků hledají díru na trhu. Do Gazy se snaží pašovat exotická zvířata jako opice nebo krokodýly. Pokoušejí se vydělat i na blížícím se svátku íd al-adhá, kterým vrcholí posvátná pouť do Mekky a muslimové při něm obětují zvířata. Podzemními chodbami proto pašují ovce a krávy. Zaměřují se i na zboží nebo materiály, jejichž dovoz je i nadále zakázaný.

Reportáž Jany Horké (zdroj: ČT24)

Izrael zahájil blokádu pásma Gazy v roce 2006, poté co palestinští extremisté unesli jeho vojáka. O rok později, kdy se vlády v pásmu zmocnilo radikální hnutí Hamas, sankce ještě zpřísnil a do Gazy pouštěl pouze humanitární pomoc.

Vydáno pod