Paříž vyhlásila boj proti smogu - nabízí MHD zdarma

Paříž - Ve francouzské metropoli jezdí ode dneška hromadná doprava zdarma. Důvodem dočasného opatření je snaha motivovat obyvatele, aby ji více využívali. Paříž se totiž potýká s mimořádně znečištěným ovzduším.

Zpravodaj ČT: Střídavá doprava se v Paříži zaváděla už několikrát (zdroj: ČT24)

Pokud se situace nezlepší, úřady od pondělí zavedou takzvanou střídavou dopravu, kdy budou smět v daný den jezdit auta jen s lichým či sudým číslem poznávací značky. Radnice chtěla toto opatření zavést už od víkendu, ale vláda to zamítla. 

„Nebudeme otravovat lidi, pokud si to znečištění nevyžaduje,“ řekla ministryně pro životní prostředí Ségolene Royalová. Koncentrace nebezpečných jemných prachových částic v ovzduší se podle ní přiblížila ke krajním hodnotám, ale nepřesáhla je. Její postoj odsoudili ekologové. 

Smog trápí metropoli a její okolí od středy, odkdy je proto omezena maximální povolenou rychlost na silnicích o 20 kilometrů v hodině v celém regionu Ile-de-France. Úřady také doporučují, aby se děti, staří a nemocní lidé zdrželi fyzické námahy. 

Podobná situace byla v oblasti již 1. ledna a 12. února. Znečištění ovzduší způsobuje především silniční doprava, zvlášť vozidla s naftovými motory, stejně jako topení a zemědělské hnojení, uvedlo sdružení Airparif, které je pověřeno kontrolou kvality vzduchu v Ile-de-France.

Vydáno pod