Pákistán a Afghánistán se topí, počet obětí stoupá

Karáčí - Záplavy v Afghánistánu a Pákistánu už mají přes 160 obětí. Stovky dalších lidí velká voda odřízla od okolního světa a zůstávají bez jídla a elektřiny. Povodně byly způsobeny neobvykle silnými monzunovými dešti.

Nejhůře postižen je hornatý afghánský okres Sarobi nacházející se méně než hodinu jízdy autem od metropole Kábulu. Velká voda tu zabila 61 lidí a smetla asi 500 tradičních domků z nepálených cihel ve více než desítce obcí. „Všechna tato obydlí, která můžete vidět, záplavy zničily. Nemáme vodu, elektřinu ani jídlo. Žijeme tady v troskách,“ říká jeden z obyvatel zaplavené oblasti.

Minimálně 24 obětí si záplavy vyžádaly ve východoafghánských provinciích Chóst a Nangarhár. Povodně tu zničily přes padesát domovů a obchodů a zatopeny byly tisíce hektarů zemědělské půdy. Úřady uvedly, že mají problémy s dopravou pomoci do některých těžce poznamenaných vesnic v provincii Núristán, protože silnice v oblasti jsou pod kontrolou islamistického hnutí Taliban.

  • Záplavy v Pákistánu autor: imago stock&people, zdroj: ČTK/imago stock&people
  • Záplavy v Pákistánu autor: Sajjad, zdroj: ČTK/ZUMA

V Pákistánu monzunové lijáky připravily o život přes 80 osob. Oběti většinou zahynuly pod zřícenými domy, utopily se nebo je zabil elektrický proud, sdělilo ministerstvo informací.

V obchodní metropoli Karáčí, která čítá na 18 milionů obyvatel, se chudinské čtvrti ocitly pod vodou sahající někde až do pasu. V řadě čtvrtí došlo k výpadkům dodávek proudu. Do záchranných prací ve městě se zapojila armáda. „Voda je znečištěná. Minulou noc z ní mé děti zvracely a musely jet do nemocnice. Zvrací a mají průjem,“ popisuje situaci pákistánská žena.

Kromě Karáčí povodně nejvíce trápí provincii Chajbar Pachtunchvá na severozápadě země a jihozápadní provincii Balúčistán, ale postiženy jsou prakticky všechny části Pákistánu.

Předpověď počasí přitom ani na další dny není příznivá. Pákistánské úřady vydaly varování před dalšími silnými dešti, které můžou přinést další vlnu záplav.

Pákistán poslední tři roky zažil ničivé záplavy způsobené monzunovými dešti. Nejhorší byly v roce 2010, kdy zahynulo téměř 1 800 lidí a povodněmi bylo zasaženo 21 milionů obyvatel.

Záplavy v Pákistánu a Afghánistánu (zdroj: ČT24)
Vydáno pod