Počet uprchlíků ve světě dosáhl v loňském roce rekordních 65,6 milionu lidí. Je to o 300 tisíc více než v roce 2015. Oznámil to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) s tím, že do počtu jsou zahrnuti jak lidé, kteří nuceně opustili svou vlast, tak vnitřně vysídlení obyvatelé. Takřka každý pátý běženec je ze Sýrie.
OSN hlásí rekordní počet uprchlíků. Každý pátý je ze Sýrie
Meziroční nárůst počtu uprchlíků je nižší, než jaký byl v předchozím roce. Mezi lety 2014 a 2015 totiž množství lidí, kteří v důsledku válek, násilností či pronásledování utekli ze svých domovů, vzrostlo o pět milionů.
Mezi 65,6 milionu běženců je 22,5 milionu těch, kteří odešli do jiné země, a 40,3 milionu lidí, kteří vyhledali útočiště na bezpečnějších místech ve svých státech. Zbylých 2,8 milionu osob jsou lidé, kteří požádali o azyl v rozvinutých zemích.
„Zdá se, že svět není schopen dosáhnout míru. Staré konflikty se vlečou dál, nové konflikty vznikají a obojí produkují uprchlíky,“ prohlásil vysoký komisař pro uprchlíky Filippo Grandi, který zprávu v Ženevě zveřejnil u příležitosti Světového dne uprchlíků.
Pouze mírný nárůst uprchlíků oproti loňskému roku by mohl naznačovat, že se situace stabilizovala, ale to není pravda, podotkl Grandi. Pouze to ukazuje, jak nestabilní situace v mnoha regionech je. Miliony lidí se vrátily do svých domovů, ačkoli bezpečnost se v těchto místech příliš nezlepšila. Jiní našli domov ve třetích zemích. Nově bylo nuceno opustit své domovy 10,3 milionu osob, dodal Grandi.
Podle UNHCR je v současné době každý 113. člověk na světě uprchlík. Nejvíce lidí uprchlo do jiných zemí ze Sýrie (5,5 milionu), z Afghánistánu (2,5 milionu) a z Jižního Súdánu (1,4 milionu).
OSN znepokojuje Jižní Súdán
Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky uvedl, že zvlášť znepokojen je právě situací v Jižním Súdánu. Tato země získala v roce 2011 nezávislost, tehdy měla dvanáct milionů obyvatel. O dva roky později se v zemi rozhořely boje mezi různými etnickými skupinami. Během loňského roku uprchlo z Jižního Súdánu do ciziny přes 500 tisíc lidí.
Pokud se sečtou uprchlíci, kteří kvůli násilí či z jiných důvodů odešli za hranice svých zemí, a vnitřně vysídlení, je opět na prvním místě Sýrie s celkovým počtem 12 milionů běženců, následuje Kolumbie (7,7 milionu), Afghánistán (4,7 milionu), Irák (4,2 milionu) a Jižní Súdán (3,3 milionu).
Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Grandi rovněž upozornil, že většina běženců, plných 84 procent, nachází útočiště v rozvojových zemích. Nejvíce běženců z jiných zemí hostí Turecko (2,9 milionu), Pákistán (1,4 milionu) a Libanon (milion), dále pak Írán, Uganda a Etiopie.
„Toto není krize bohatého světa, je to krize rozvojových zemí,“ řekl Grandi. „Jak mám žádat země s podstatně menšími zdroji v Africe, na Blízkém východě či v Asii, aby přijaly miliony uprchlíků, když bohatší země to odmítají?“ dodal.