Opatrnost, nebo zbabělost? Proces s Chodorkovským prý nebyl politický

Štrasburk – Proces s Michailem Chodorkovským nebyl podle Evropského soudu pro lidská práva politicky motivovaný, bylo ale porušeno právo na spravedlivý proces a právo na respektování soukromého a rodinného života. Stížnost se týkala i Chodorkovského společníka Platona Lebeděva, v jehož procesu instituce podle štrasburského soudu porušily mimo jiné právo na svobodu a osobní bezpečnost. Podle ruského ministerstva spravedlnosti může být Chodorkovského trest zrušen a celá kauza znovu otevřena.

Právo na spravedlivý proces bylo u obou mužů porušeno tím, že úřady zasahovaly do důvěrného vztahu mezi klientem a jeho právníkem a kontrolovaly jejich komunikaci. Ruský soud prý rovněž neposoudil některé z důležitých důkazů. Porušení práva na respektování soukromého a rodinného života souvisí s faktem, že oba odsouzení muži byli posláni do věznic daleko od svých rodin, které je proto nemohou navštěvovat.

Štrasburský soud ve svém verdiktu uložil ruské vládě, aby Chodorkovskému za zjištěnou újmu zaplatila odškodné 10 tisíc eur (260 000 Kč), Lebeděvovi odškodnění nepřiznal. Lebeděv tvrdil, že podmínky jeho věznění znamenaly i porušení třetího článku Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který mluví o zákazu mučení; evropský soud to však neshledal.

Chodorkovskij i Lebeděv byli poprvé odsouzeni v roce 2003 za daňové úniky a privatizační podvody k osmi letům vězení. V roce 2010 byli v další kauze odsouzeni ke třinácti letům za praní peněz a zpronevěru ropy. Do výkonu trestu se jim započetl předchozí trest. Na svobodu se tak bývalý šéf kdysi mocné ropné společnosti Jukos a podnikatel Lebeděv měli dostat v roce 2016. Loni v prosinci ale soud tresty snížil a vězení by nyní oba odsouzení mohli opustit příští rok.

Ruské ministerstvo spravedlnosti zvažuje možnost odvolání proti verdiktu ze Štrasburku, které má právo podat do tří měsíců. Nicméně připouští, že rozhodnutí může vést ke zrušení rozsudku a obnově procesu. 

Šéf právního výboru Státní dumy Jevgenij Fjodorov evropské soudce pochválil a prohlásil, že jejich verdikt o tom, že proces s Chodorkovským nebyl zpolitizován, ruskou justici nepochybně posílí. Obhájci Chodorkovského naopak zdůrazňují hlavně tu pasáž štrasburského rozhodnutí, která Rusko kritizuje za poškozování práv odsouzených. Už sám tento fakt je podle advokátů důvodem pro přehodnocení celého procesu. Za zbabělce označila evropské soudce šéfka moskevské Helsinské skupiny a nejznámější ruská obhájkyně lidských práv Ljudmila Alexejevová. „Pokud v procesu nevidí politické motivy, pak mají problém se zrakem,“ řekla moskevskému rozhlasu.

Vydáno pod