Obviněný Kypřan: Striptýzového krále zabil Krejčíř

Johannesburg - Radovan Krejčíř, který čelí v JAR několika obviněním z vražd, údajně zabil i majitele tamní sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona. Tvrdí to Kypřan Jorgos Luka. Ten je z Jacksonovy vraždy obžalován. Krejčíře označil za vraha pod přísahou, napsal portál Eyewitness News (EWN). Uprchlý Čech figuruje už ve třech podobných kauzách. Soud s Lukou začne dnes.

Krejčíř je ten, kdo v případě Jacksonovy vraždy „zmáčknul kohoutek“, prohlásil Luka pod přísahou loni v listopadu. „Mohu potvrdit, že můj klient učinil prohlášení v souvislosti s událostmi z odpoledne 3. května 2010. To je ale vše, co mohu v tuto chvíli říci,“ uvedl Lukův právník Owen Bloomberg.  

Jackson byl zastřelen v roce 2010 v Lukově pronajatém domě ve městě Edleen. Luka po incidentu prchl na Kypr, země ho ale vydala ke stíhání v JAR. Kypřan v minulosti opakovaně tvrdil, že striptýzového magnáta nezabil, ale že byl svědkem vraždy. Z obav o svůj život ale jméno údajného vraha nechtěl zveřejnit. Krejčíř měl na Jacksona vazby. Jihoafrická média proto už dříve spekulovala, že striptýzového krále nechal zlikvidovat právě on. 

Krejčí ale vinu vždy odmítal a jeho právník se k Lukově prohlášení nyní odmítá vyjadřovat. 
Vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který dlouho shromažďoval důkazy proti Krejčířovi, teď prohlásil, že Lukovu výpověď četl. „(Luka) byl u toho, když Krejčíř Jacksona zastřelil. Došlo k tomu po slovním a fyzickém sporu kvůli praní špinavých peněz mezi Krejčířem a Jacksonem,“ konstatoval O'Sullivan s tím, že úřady skutečně stíhají nesprávnou osobu. „Jde o velké spiknutí. To Čech by měl být stíhán, ne Luka,“ myslí si vyšetřovatel.

Co má Krejčíř na svědomí? Údajně únos, mučení i vraždu

Jihoafrické soudy v současné době projednávají tři kauzy, ve kterých figuruje Krejčíř. Vedle údajné vraždy svého údajného vymahače dluhů Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho čelí obžalobě z pokusu o vraždu O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby. Oba tyto případy soud loni v dubnu sloučil do jednoho procesu, který následně v červenci odročil na 13. dubna 2015.  

Ve třetí kauze je Krejčíř a pět dalších lidí obžalováno z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho za účelem dostat od něj informaci o jeho bratrovi. Ten prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů korun) a který i s drogou zmizel. Projednávání kauzy soud odročil na letošní červen.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007, od listopadu 2013 je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly. V Česku byl v roce 2012 odsouzen k 10,5 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. V kauze týkající se údajné snahy o vytunelování státního podniku Čepro čelí v současnosti obvinění z pěti různých trestných činů. Hrozí mu tentokrát až výjimečný trest odnětí svobody. Krejčíř v červnu 2005 utekl české policii při domovní prohlídce. Česko požádalo Jihoafrickou republiku o jeho vydání, avšak rozhodnutí brání skutečnost, že jihoafrické úřady se zatím nevypořádaly s Krejčířovou žádostí o azyl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

VideoKanada navyšuje obranný rozpočet a chce víc podpořit domácí zbrojaře

Kanada se rozhodla zrychlit tempo růstu výdajů na obranu. Premiér Mark Carney oznámil, že země dosáhne dvouprocentního podílu na hrubém domácím produktu už letos na jaře, tedy o deset let dříve, než bylo původně plánováno. Země, kterou USA a další spojenci kritizují za nedostatečné výdaje v této oblasti, chce také posílit domácí obranný sektor. Aktuálně vynakládá zhruba sedmdesát procent rozpočtu na americké zbraně a zbytek na domácí produkci. Ottawa chce tento poměr během dekády otočit.
před 36 mminutami

Peruánský parlament zvolil prozatímním prezidentem Josého Balcázara

Peruánský parlament ve čtvrtek zvolil dočasným prezidentem země Josého Balcázara, informuje agentura AP. Děje se tak po sesazení prezidenta Josého Jerího, který čelí vyšetřování kvůli nepřiznaným schůzkám se dvěma čínskými podnikateli. Peru mění hlavu státu dva měsíce před parlamentními a prezidentskými volbami.
06:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zuckerberg: Meta nemá za cíl maximalizovat čas strávený na Instagramu

Ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg a protistrana se ve středu utkali v soudní síni v Los Angeles, kde Zuckerberg odpovídal na otázky týkající se používání Instagramu mladými lidmi a jeho výpovědi před Kongresem, píše AP. Zuckerberg například uvedl, že dříve měla Meta cíle spojené s maximalizací času stráveného na Instagramu, ale dodal, že on a společnost se vědomě rozhodli od těchto cílů upustit a místo toho se zaměřit na užitečnost. Zuckerbergova výpověď je součástí bezprecedentního soudního procesu, který se zabývá otázkou, zda platformy Meta záměrně způsobují závislost a škodí dětem.
05:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

AFP: USA přesouvají k Íránu velký počet lodí i bojových letounů

Spojené státy přesouvají k Íránu velký počet lodí, bojových letadel i logistických letounů, napsala ve středu večer agentura AFP. Děje se tak v situaci, kdy anonymní zdroje z americké administrativy dávají v médiích najevo, že by prezident Donald Trump mohl nařídit údery na Írán. Podle CNN by takový útok mohl nastat během víkendu, ale Trump ještě neučinil konečné rozhodnutí, zda takové akce schválí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

USA vyvíjí internetový portál, který obejde blokace obsahu v Evropě

Americké ministerstvo zahraničí vyvíjí internetový portál, který umožní lidem v Evropě i jinde ve světě zobrazit obsah zakázaný jejich vládami, napsala agentura Reuters s odkazem na tři informované zdroje. Uživatelé by si tak podle agentury mohli prohlížet zablokovaný obsah, který by mimo jiné mohl zahrnovat projevy nenávisti či teroristickou propagandu. Stránka bude mít podle zdrojů doménu freedom.gov.
před 8 hhodinami

V Kalifornii zemřelo po pádu laviny osm lyžařů

Po úterním pádu laviny v severní Kalifornii nedaleko jezera Tahoe zemřelo osm lyžařů, po jednom se stále pátrá, uvedla ve středu večer SEČ podle agentur AP a Reuters místní šerifka. Šest dalších lidí bylo nalezeno živých, napsala dříve ve středu agentura DPA s odvoláním na tamní úřady. Původní informace hovořily celkem o šestnácti lyžařích, z nichž bylo devět po pádu laviny nezvěstných. V oblasti panuje nepříznivé zimní počasí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zalužnyj poprvé veřejně promluvil o rozkolu se Zelenským, píše AP

Bývalý hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil a úřadující velvyslanec v Británii Valerij Zalužnyj poprvé promluvil o roztržce s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Napsala to agentura AP, podle níž generál hovořil o napjatých vztazích s hlavou státu s tím, že napětí gradovalo v roce 2022, kdy prý do jeho kanceláře přišli agenti tajné služby SBU. Kyjev se k interview zatím nevyjádřil.
před 10 hhodinami

USA budou monitorovat dodržování budoucího příměří, uvedl Zelenskyj

USA, Ukrajina a Rusko se v Ženevě dohodly, že monitorování dodržování budoucího příměří bude probíhat za účasti Spojených států, uvedl dle Ukrajinské pravdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jednání podle něj byla složitá, postoje stran se nadále odlišují. Poukázal na to, že všechny strany se dohodly na budoucím pokračování rozhovorů. Zelenskyj předtím uvedl, že na něj jeho americký protějšek Donald Trump vyvíjí nepřiměřený tlak.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...