OBRAZEM: Šanghajská věž dosáhla výškou až na světové stříbro

Šanghaj - V Šanghaji vyrostla druhá nejvyšší budova světa. Shangai Tower (Šanghajská věž) měří 632 metrů. Vyšší už je pouze dubajská Burdž Chalífa v Dubaji. Čínský mrakodrap by se měl veřejnosti otevřít v létě. Už brzy ho má ovšem překonat jiný obr.

Nejlidnatější město Číny má nově i nejvyšší budovu v zemi. Mrakodrap má 120 pater a měří 632 metrů. „Celé město je odsud možné vidět z ptačí perspektivy. Není pochyb o tom, že mezi turisty to bude hit. Mají ale takto vysoké budovy obchodní smysl?“ ptá se reportérka Jane Lanhee Lee. 

Šanghajský mrakodrap stál přes dvě miliardy dolarů. Někteří ekonomové mají teorii, že investice do výstředních domů leckdy předznamenávají krizi. Hospodářská recese přišla při stavbě newyorské Empire State Bulding, finanční asijská krize zase po výstavbě Petronas Tower v Kuala Lumpuru. „Mrakodrap v Šanghaji není nejvyšší světovou stavbou, takže Číně podle této teorie krize nehrozí. Prokletí nejvyšší budovy neplatí. Je vlastně lepší být dvojkou než číslo jedna,“ konstatoval architekt Marshall Strabala. 

Shanghai Tower
Zdroj: ČT24/Reuters/Aly Song

Ve druhé nejvyšší budově světa budou kanceláře, obchody, ale i luxusní hotel. „Jsem pyšný. Naše země se rychle rozvíjí. Roste tu čím dál víc budov, které jsou světově známé. Šanghaj je jedno z důležitých center země. Jako jeden z jeho obyvatel musím říct, že jsem hrdý, že druhá nejvyšší budova světa vyrostla právě tady,“ podotkl učitel architektury Luo Yujie.  

V Číně v posledních letech vyrostla celá řada mrakodrapů, z nichž některé patří mezi nejvyšší na světě. Dosud bylo nejvyšší budovou v Číně Šanghajské světové finanční centrum dokončené v roce 2007. Šanghajský věžák se ale bude ze svého primátu těšit zřejmě jen rok. V roce 2016 ho má překonat mrakodrap Sky City. Ten staví v sedmimilionovém městě Changsha ve střední Číně. 

Nahrávám video

Světové prvenství drží Emiráty 

Nejvyšší budova světa stojí už pět let v Dubaji. Říká se jí Burdž Chalífa neboli Chalífova věž. S 828 metry je nejvyšší budovou na planetě. Pohled do kraje se nabízí z nejvýš položené rozhledny – ve 124. patře, v rekordní výšce je i restaurace a bazén. V mrakodrapu se nachází 57 výtahů a osm eskalátorů.  

Mrakodrap stál Mohameda Abbára 1,5 miliardy dolarů. Na stavbě se podílely i české výtahy pardubické firmy Pega Hoist. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Stíhačky NATO sestřelily dron nad Lotyšskem, uvedla Riga

Stíhačky mise NATO sestřelily v pátek nad ránem dron, který pronikl do lotyšského vzdušného prostoru, oznámily tamní ozbrojené síly. Riga kvůli incidentu vyhlásila vzdušný poplach pro několik oblastí na východě země. Finsko ve stejnou dobu omezilo leteckou a námořní dopravu ve východní části Finského zálivu.
04:58Aktualizovánopřed 12 mminutami

Oblast u Tokia zasáhly rekordní deště, několik lidí zemřelo

Nejméně čtyři lidé zemřeli při záplavách po prudkých bouřích východně od japonské metropole Tokia. Píší to agentury AFP a AP. Přívalové deště, záplavy a sesuvy půdy ochromily část dopravy zejména v prefektuře Čiba na ostrově Honšú. Desítky tisíc domácností se ocitly bez elektřiny, sedm tisíc jich přes noc uvázlo na letišti Narita u Tokia.
07:49Aktualizovánopřed 54 mminutami

Farage se po výhře v doplňovacích volbách vrátí do parlamentu

Lídr britské populistické strany Reform UK Nigel Farage vyhrál doplňovací volby v Clactonu, a vrátí se tak do parlamentu. Uvedla to britská stanice BBC. Politik v červenci po skandálu s nepřiznanými dary v hodnotě milionů liber oznámil, že se vzdává svého poslaneckého mandátu a bude se o něj znovu ucházet. V doplňovacích volbách nyní získal více než 22 tisíc hlasů.
07:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Represe v pákistánském Kašmíru budí obavy z indického scénáře

Pákistánem spravovanou částí Kašmíru hýbou už dva měsíce největší nepokoje za dekády, které mají desítky obětí. Protestující žádají ekonomické a ústavní reformy včetně zrušení křesel pro uprchlíky, které podle nich posilují vliv Islámábádu. Úřady během místních voleb zablokovaly internet, zavedly zákaz vycházení a omezily zahraniční média. Kašmířané mají obavy z opakování indického scénáře, kdy Nové Dillí v roce 2019 s podporou masivní vojenské operace a represí integrovalo svou část Kašmíru.
před 3 hhodinami

Vedení Kennedyho centra chce navzdory soudu vrátit Trumpovo jméno do názvu

Vedení Kennedyho centra ve Washingtonu chce vrátit do názvu této významné kulturní instituce jméno amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle agentur AP a Reuters to uvedla demokratická členka Sněmovny reprezentantů a správní rady centra Joyce Beattyová.
před 4 hhodinami

V Clactonu skončily doplňovací volby

V britském obvodu Clacton skončily doplňovací parlamentní volby, které rozhodnou o návratu šéfa Reform UK Nigela Farage do Dolní sněmovny. Oficiální volební účast dosáhla 44,37 procenta, tedy méně než při parlamentních volbách v roce 2024, píše web BBC.
01:25Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump zavedl až stoprocentní cla na drony

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal výnos, který zavádí až stoprocentní cla na dovoz bezpilotních letounů a jejich součástí. Na drony dovážené z Evropské unie a některých dalších zemí se bude vztahovat 15procentní clo. Bílý dům krok zdůvodňuje národní bezpečností a snahou snížit závislost Spojených států na zahraničních dodavatelích.
před 7 hhodinami

Rusko zaútočilo na železnici nebo přístav Izmajil. Úřady hlásí mrtvé

Rusko zaútočilo dronem na osobní vlak v Oděské oblasti, dva lidé zemřeli. Ve stejné oblasti v noci na čtvrtek zaútočily ruské síly na říční přístav Izmajil. Ukrajinská obrana zneškodnila 111 ze 133 ruských dronů, uvádí letectvo napadené země. Ruské úřady tvrdí, že ukrajinské drony napadly Baškirsko, Orenburskou oblast a Sevastopol.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.