Obama chce po Pákistánu vyšetřit bin Ládinovu podpůrnou síť

Washington/Islámábád – Americký prezident Barack Obama je toho názoru, že hledaný terorista Usáma bin Ládin musel mít v Pákistánu „nějakou podpůrnou síť“. Řekl to v nedělním rozhovoru televize CBS s tím, že neví, zda její součástí byli i činitelé pákistánské vlády. Obama tak zároveň vyzval Pákistán, aby tuto síť vyšetřil, neboť umožnila šéfovi al-Káidy Usámovi bin Ládinovi žít několik let v pákistánském Abbottábádu, kde ho začátkem minulého týdne zabilo americké speciální komando.

Dříve během dne se k této otázce vyjádřil také Obamův poradce pro národní bezpečnost Tom Donilon. Spojené státy podle něj zatím nemají žádné důkazy, že by pákistánská vláda věděla, kde se vůdce al-Káidy skrýval. „Mohu vám rovnou říci, že jsem neviděl žádný důkaz, z něhož by vyplynulo, že politické, vojenské nebo zpravodajské vedení (Pákistánu) o bin Ládinovi vědělo,“ řekl Donilon televizi NBC.

Obamův poradce také uvedl, že rezidence, kde terorista žil přes pět let, musí být prozkoumána. Pákistán by měl podle Donilona s Američany sdílet informace, které získá na místě bin Ládinova posledního pobytu. Islámábád by prý měl Spojeným státům umožnit také přístup ke třem bin Ládinovým manželkám, které jsou momentálně v Pákistánu vyšetřovány. Poradce amerického prezidenta tvrdí, že zatím není možné al-Káidu označit za „strategicky poraženou“. „I nadále budou představovat nebezpečí pro Spojené státy. Ale dosáhli jsme významného mezníku, pokud jde o zničení té organizace.“

Reportáž o bin Ládinovi (zdroj: ČT24)

Barack Obama, americký prezident:

"Nevíme, jestli tam mohli být lidé uvnitř (pákistánské) vlády, lidé mimo vládu, ale je to něco, co musíme vyšetřit, a hlavně, co musí vyšetřit pákistánská vláda. Už jsme jim to sdělili. Reakce byla, že Pákistán má hluboký zájem o to, aby opory bin Ládina odhalil."

Americký prezident současně tlumil domněnky, že Pákistáncům nevěřil, a proto Islámábád o zásahu předem neinformoval. „Neřekl jsem to většině lidí v Bílém domě, neřekl jsem to vlastní rodině. Natolik pro nás bylo důležité zajistit bezpečnost operace. Ani svým nejbližším spolupracovníkům jsem neodhalil, co děláme, takže to určitě nebudu vykládat lidem, které vůbec neznám,“ uvedl Obama.

Rozsah materiálu, který americké komando v bin Ládinově domě zajistilo, Donilon přirovnal k malé univerzitní knihovně. Dokumenty prý nepřetržitě zkoumá zvláštní tým odborníků. O prvních výsledcích analýz informovali Američané již v uplynulých dnech. Bin Ládin podle nich až do konce hrál významnou roli při plánování a řízení útoků al-Káidy.

Neschopnost pákistánské rozvědky vrhá na zemi špatné světlo

Islámábád, který se snaží zbavit podezření, že o místě pobytu hledaného teroristy věděl, ale tvrzení o bin Ládinově úloze odmítá. „Je to směšné,“ řekl Reuters vysoce postavený pákistánský zpravodajec. Další prohlásil, že je to „nesmysl“. Pákistánští činitelé poukazují zejména na to, že bin Ládin neměl v domě ani telefonické, ani internetové spojení, a mohl proto jen stěží řídit celosvětovou teroristickou síť.

Odlišný pohled Washingtonu a Islámábádu na bin Ládinovu roli uvnitř al-Káidy souvisí podle Reuters s tím, že zatímco Spojené státy se snaží zvýraznit dopady úspěšného zásahu, Pákistán chce význam americké operace naopak snížit, aby neschopnost pákistánské rozvědky dopadnout teroristu žijícího jen pár desítek kilometrů od hlavního města nestavěla zemi do špatného světla.

Dva američtí kongresmani v neděli navrhli, aby odměna vypsaná za informace vedoucí k dopadení bin Ládina byla vyplacena rodinám obětí teroristických útoků z 11. září 2001 a také lidem, kteří se po nich podíleli na záchranných a odklízecích pracích. Za informace vedoucí k dopadení bin Ládina byla totiž v roce 2001 vypsána odměna ve výši 25 milionů dolarů. V roce 2004 schválil Kongres zákon, který dával ministru zahraničí až 50 milionů dolarů na odměnu za takové informace. Podle agentury AP není zatím jasné, zda má někdo na odměnu nárok.

Pákistánský premiér popřel spolčení své země s bin Ládinem

Teroristická síť Al-Káida nevznikla v Pákistánu, a Pákistán proto nemůže být zodpovědný za její vznik. Prohlásil to dnes v parlamentu pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání. Zdůraznil zároveň, že jeho země je odhodlána zlikvidovat terorismus. V prvním oficiálním vystoupení po usmrcení bin Ládina Gílání také odmítl jako absurdní tvrzení, že pákistánské vedení bylo s teroristou spolčeno nebo že je nekompetentní.

Obvinit Pákistán i jeho rozvědku ze spolčení s Al-Káidou je ze strany kohokoliv nesprávné, řekl premiér. Pákistán je podle něj jednotný v odhodlání zničit terorismus a nedovolit nikomu využívat jeho území k terorismu.

Gílání řekl, že zabití bin Ládina byla spravedlnost sama. Nicméně dodal, že jednostranné akce, k jakým patřila i operace zvláštního amerického komanda, hrozí vyvoláním vážných důsledků. Neopomněl ovšem dodat, že pro Islámábád jsou vztahy s Washingtonem velmi důležité.

Júsuf Ráza Gílání
Zdroj: ČT24