Nový indický tablet přijde na necelých sedm stovek

Dillí - Indie dnes představila „nejlevnější tablet na světě“. Zařízení s názvem Aakash („Nebe“) se má prodávat studentům za dotovanou cenu 35 dolarů (asi 650 korun) a jeho účelem je rozšířit přístup k počítačům v této obrovské asijské zemi. Indická vláda tak chce dostat moderní technologie i ke školákům v menších městech a vesnicích, kteří zaostávají za bohatšími obyvateli velkých měst.

Indie, která má 1,2 miliardy obyvatel, zatím zaostává za srovnatelnými státy jako Brazílie či Čína v počtu obyvatel s přístupem k internetu. Počet uživatelů internetu v Indii vzrostl v letech 2000 až 2010 patnáctinásobně. Přesto má podle nedávné zprávy přístup k internetu jen osm procent Indů v porovnání s téměř 40 procenty obyvatel Číny.

Indická vláda oznámila, že zařízení bude nejprve dostupné v pilotním projektu v počtu 100 tisíc kusů, než se během dalších měsíců rozjede dodávka milionům studentů. V následujících letech by jich pak školáci měli mít k dispozici 10 milionů. „Brzy bude počítač za 35 dolarů dostupný každému dítěti ve škole. Tablet by měl vylepšit kvalitu výuky dětí,“ řekl novinářům indický ministr komunikací a informačních technologií Kapil Sibal.

Aakash používá operační systém Google Android 2.2, má bezdrátové wi-fi připojení, dva USB porty a sloty na karty poskytující až 32 GB paměti. Baterie má vydržet až tři hodinyExperti ale míní, že výkon tabletu bude omezovat pomalá paměť RAM, a poukazují také na skutečnost, že v mnoha oblastech Indie není bezdrátové připojení dostupné. Problematický je také málo kvalitní dotykový displej.

Tablet Aakash vyvíjela dva roky malá firma DataWind. Vyrábět se má v Indii a měl by pomoct splnit vládní cíl zapojit informační technologie do vzdělávání. Kritici už nicméně vyjádřili pochybnosti, zda Aakash naplní očekávání, která jsou do něj vkládána. Oblíbené tablety iPad americké společnosti Apple stojí v Indii minimálně 600 dolarů (asi 11 200 korun).

„Bohatí a úspěšní mají přístup do světa digitálních technologií. Chudí jsou z něj ale vyloučeni. Aakash tyto rozdíly ukončí. Posílí postavení nejchudších studentů,“ prohlásil indický ministr komunikací a informačních technologií Kapil Sibal.

Indie představila nejlevnější tablet na světě (zdroj: ČT24)