„Nespokojeným“ proudí peníze, spacáky i brýle proti plynu

New York - Hnutí proti sociální nerovnosti „Okupujte Wall Street“, které začalo přesně před měsícem v Zuccotti parku v New Yorku, dokázalo získat od dárců 300 000 dolarů (5,4 milionu korun). Množí se také hmotné dary jako spací pytle, kterými už se zaplnilo skladiště na Manhattanu. Odbočky hnutí se objevily i v dalších městech v USA a o víkendu se protesty inspirované newyorskou demonstrací odehrály po celém světě. Mezi demonstranty v New Yorku už se ale začínají objevovat i znaky určitého napětí.

Demonstranti se přou o politické směřování celého hnutí. Část nespokojených si chce stanovit jasný cíl a mířit za jeho dosažením. Ostatní to ale odmítají. Hnutí zatím pouze vystupuje kriticky vůči bohatým Američanům, kteří údajně nejsou dost solidární s většinou společnosti a platí prý příliš nízké daně. Demonstranti také tvrdí, že hlas chudších lidí není ve společnosti dost slyšet.

Hnutí si získalo řadu příznivců, kteří neváhají demonstranty podpořit prostřednictvím své internetové stránky, ale i od dárců přímo na ulici získali protestující dary v celkové hodnotě asi 300 000 dolarů. Demonstranti dostávají také věcné dary. Denně se u nich podle Strekala sejde asi 300 krabic, v nichž jsou spací pytle, polštáře, přikrývky, konzervy s jídlem nebo hygienické potřeby. Mezi dary se ale objevilo i například 20 plaveckých brýlí s popisem, že mají sloužit jako ochrana před pepřovým sprejem.

Protest na Wall Streetu
Zdroj: ČT24

Protestující skladují darované věci ve skladišti, které jim ve své budově poskytly učitelské odbory. Dary prý chtějí využít „k dlouhodobé okupaci“.

Zatím není jisté, zda budou moci demonstranti v Zuccotti parku zůstat. Majitel pozemku se totiž dohodl s newyorskou radnicí na důkladném úklidu parku, v němž jsou prý kvůli pobytu demonstrantů nehygienické podmínky. Město sice slíbilo, že se demonstranti budou moci do parku po skončení úklidu vrátit, majitel pozemku ale hodlá zakázat stavění stanů a přespávání na lavičkách - což účastníci „Okupujte Wall Street“ dělají od prvního dne protestu.

V pátek byla úklidová akce odložena, nový termín zatím není znám. Protestující ale vyjadřují přesvědčení, že hnutí bude pokračovat i v případě, že by bylo nutné Zuccotti park vyklidit. Někteří aktivisté už společně s právníky hledají další místa v okolí Wall Street, kam by se demonstranti mohli přemístit bez nebezpečí, že se budou muset zase brzy stěhovat.

V Itálii razie proti anarchistům

Rozsáhlé razie v anarchistických kruzích dnes v celé zemi provedla italská policie. Reagovala tak na násilnosti části levicových účastníků sobotních protestů proti chování politiků a finančních kruhů doma a ve světě. Během těchto násilností utrpělo zranění nejméně 105 strážců pořádku. Náměstek ministra vnitra Alfredo Mantovano oznámil, že zásahy bezpečnostních sil proti anarchistům budou pokračovat.

Násilníkům, kteří se v sobotu v Římě připojili k jinak poklidné demonstraci proti sociální nespravedlnosti, hrozí za rabování obchodů, zapalování aut a násilí proti policii exemplární tresty až 15 let vězení.

Protesty v londýnské City pokračují již třetí den

Protesty proti chamtivosti finančního systému pokračují třetím dnem i v londýnském finančním centru City. Na prostranství u katedrály sv. Pavla je několik desítek stanů s asi 250 převážně mladými lidmi, kteří chtějí zůstat „tak dlouho, jak to jen půjde“. Celá akce začala v sobotu odpoledne v rámci demonstrací po celém světě.