Německo vydá do vlasti Bulhara podezřelého z vraždy novinářky. Tvrdí, že ji pouze uhodil

Německé úřady vydají do Bulharska muže obviněného z vraždy novinářky Viktorie Marinovové. Zadržený Severin Krasimirov odmítá, že by chtěl televizní reportérku zabít nebo znásilnit. Přiznal jen, že minulý týden pod vlivem alkoholu a drog po hádce uhodil neznámou ženu, kterou pohodil do křoví.

Vrchní zemský soud v německém Celle uvalil na dvacetiletého Krasimirova vydávací vazbu. Na základě německých zákonů tak bude muset být do vlasti vydán během následujících deseti dní. Podle generální prokuratury lze s vydáním počítat „zakrátko“, jelikož muž souhlasil se zrychleným řízením.

Tělo novinářky se našlo v sobotu v severobulharském městě Ruse, odkud pochází i útočník. Na místě činu byla jeho DNA. Třicetiletá zaměstnankyně regionální televize TVN, která má sedmiletou dceru, byla před smrtí pravděpodobně znásilněna, bita a škrcena. Nakonec zemřela v důsledku úderů do hlavy a dušení. Vraždu odsoudily lidskoprávní organizace i Evropská unie.

Vražda zřejmě nebyla politicky motivovaná

Podezřelý odmítl, že by měl v úmyslu ženu zabít. Podle německé prokuratury rovněž popřel, že by Marinovovou znásilnil a okradl o šperky a mobilní telefon, jak tvrdí bulharská policie. Na základě Krasimirovovy výpovědi se německé státní zastupitelství nedomnívá, že by vražda byla politicky motivovaná.

obrázek
Zdroj: ČT24

Některá bulharská média připomněla, že Marinovová při své práci upozorňovala na korupci a na podvody například s unijními fondy. Jejím posledním příspěvkem byl rozhovor s bulharským a rumunským novinářem, kteří se společně zabývali korupční aférou odhalující tunelování unijních fondů bulharskou společností GP.

Za uplynulý rok zemřel rukou vraha už třetí novinář v některé z členských zemí Evropské unie. Loni v říjnu připravila nálož nastražená v automobilu o život maltskou novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou, která psala o korupci a byznysu s udělováním maltského občanství.

Letos v únoru nájemný vrah zastřelil slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku. Policie již zjistila, že zločin byl spáchán v souvislosti s Kuciakovou novinářskou prací, a zadržela čtyři lidi, kteří se na vraždě podíleli. Po objednavateli se ale ještě pátrá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Datacentra poprvé čelí fyzickým útokům. Nemají ochranu, Írán vyvíjí tlak, říká expert

Datová centra na Blízkém východě se musí vypořádávat s kyberútoky, ale vůbec poprvé také s fyzickými údery. Firmy hlásí zásahy objektů, které zajišťují provoz bankovních aplikací či cloudových služeb. K několika z nich se přihlásil Írán. „Útoky poškozují významné zdroje služeb pro celou společnost, což vytváří velký dopad,“ vysvětluje senior architekt z národního superpočítačového centra IT4Innovations Filip Staněk. Centra nejsou na ubránění se vojenskému náporu vybavena, upozorňuje.
před 1 hhodinou

Budeme čerpat unijní půjčku na zbrojení jinak, řekl Tusk po vetu prezidenta

Polsko bude čerpat prostředky na zbrojení z unijního nástroje SAFE navzdory tomu, že prezident Karol Nawrocki vetoval zákon umožňující nízkoúrokové půjčky z programu využívat. Řekl to premiér Donald Tusk s tím, že Varšava bude muset použít jiné, složitější způsoby, které čerpání půjčky ze SAFE umožňují. Politici polské proevropské vládní koalice rozhodnutí národněkonzervativního prezidenta ostře kritizují.
před 1 hhodinou

USA v Iráku ztratily tankovací letoun, celá posádka zahynula

Spojené státy během současných válečných operací proti Íránu ztratily tankovací letoun KC-135. Zřítil se na západě Iráku, zemřelo všech šest členů posádky. Na síti X to oznámilo regionální velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) s tím, že událost nesouvisela s nepřátelskou ani spojeneckou palbou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

V Iráku při dronovém útoku zemřel francouzský voják

Při čtvrtečním dronovém útoku na kurdsko-francouzskou základnu u Machmúru na severu Iráku zemřel francouzský voják. Podle jeho velitele muže zabil íránský Šáhed. Šest zraněných je v nemocnici. Portál The New Region poznamenal, že po začátku amerických a izraelských útoků na Teherán provádějí Írán a proíránské milice v Iráku protiúdery na tamní vojenská zařízení propojená s USA a jejich spojenci.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zpomalil v celoročním přepočtu na 0,7 procenta z tempa 4,4 procenta ve třetím čtvrtletí. Vyplývá to ze zpřesněné zprávy, kterou zveřejnili statistici tamního ministerstva práce. Ve srovnání s prvním odhadem zveřejněným v únoru je růst hrubého domácího produktu (HDP) poloviční.
před 2 hhodinami

USA povolily dočasně nakupovat ruskou ropu. Evropa nesouhlasí

Spojené státy v noci na pátek dočasně povolily zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech na moři. Washington tím usiluje o stabilizaci světových trhů s ropou, na nichž panuje napjatá situace kvůli nynější válce na Blízkém východě. Na síti X to oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Evropští politici dávají najevo nesouhlas, protože podle nich pomůže Rusku s válkou proti Ukrajině. Cena ropy však i nadále pokračuje v růstu. CNN uvedla, že Bílý dům nepočítal s možností, že Írán uzavře Hormuzský průliv.
01:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nový íránský vůdce byl zraněn a nejspíš znetvořen, prohlásil Hegseth

Americký ministr obrany Pete Hegseth při brífinku v Pentagonu uvedl, že íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí byl zraněn a pravděpodobně znetvořen, Zpravodajský web BBC píše, že žádné důkazy nejsou k dispozici. Podle Hegsetha bylo při americko-izraelských úderech v Íránu, zasaženo na patnáct tisíc cílů. V centru Teheránu podle íránské státní televize došlo k několika mohutným výbuchům. Izrael krátce předtím vyzval k evakuaci. Na okolní země útočil také Teherán.
08:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kreml chce udržet Orbána u moci, do Maďarska poslal agenty, upozorňují média i opozice

Rusko provádí skrytou dezinformační kampaň, jejímž cílem je pomoci maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi ke znovuzvolení v dubnových parlamentních volbách, upozorňuje list Financial Times a investigativní projekt VSquare. Podle něj Moskva vyslala za tímto účelem do Maďarska skupinu agentů. O ruské vlivové akci i operativcích vyslaných Kremlem hovoří rovněž maďarská opozice.
před 3 hhodinami
Načítání...