Německo se rozloučilo s prezidentem Scheelem, svou šťastnou náhodou

Německo se státním obřadem rozloučilo s bývalým prezidentem Walterem Scheelem. Politikovi, který zemřel na konci srpna ve věku 97 let, v budově berlínské filharmonie složili poklonu současný německý prezident Joachim Gauck, kancléřka Angela Merkelová i další přední političtí představitelé.

„Walter Scheel nás opustil, silný hlas německého liberalismu umlkl. Vzpomínka na jeho životní dílo, jeho laskavost, jeho odvahu, jeho prozíravost a jeho oddanost principům s námi zůstanou. Walter Scheel se zasloužil o naši zemi, o jeho a naši Spolkovou republiku Německo,“ uvedl Gauck.

Scheela, který ve spolkové politice působil desítky let, ocenil jako člověka, jenž v mnoha ohledech předběhl svou dobu, když jako jeden z prvních hovořil o otázkách ochrany životního prostředí nebo rozvojové pomoci.

Joachim Gauck během smutečního projevu
Zdroj: Reuters

Gauck: Scheel byl pro Německo šťastnou náhodou

„Dal naší zemi v rozhodujících momentech směr a naší demokracii řád,“ řekl Gauck také o muži, který byl prezidentem Německa v době vrcholící vlny teroristických útoků ze strany Frakce Rudé armády (RAF). „Jeho spoluobčané ho měli rádi a on měl rád je. Byla to hluboká a vzájemná sympatie,“ připomněl Gauck osobní charakter politika, kterého označil za šťastnou náhodu pro Německo.

„Ve Walterovi Scheelovi ztrácíme velkého Němce a velkého Evropana,“ uvedl zase ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD) během obřadu, který hudebně doprovodili berlínští filharmonici. Scheel byl podle šéfa německé diplomacie připraven razit cesty, o nichž věděl, že proti nim bude odpor. Bojoval ale za své názory, protože věřil, že jsou správné, ale hlavně kvůli tomu, že je měl za dobré pro Německo.

Norbert Lammert, Angela Merkelová a Stanislaw Tillich
Zdroj: Reuters

Walter Scheel se narodil 8. července 1919 v obci Höhscheid v Severním Porýní-Vestfálsku a v politice se začal angažovat po skončení druhé světové války, v níž bojoval. Do Svobodné demokratické strany (FDP) vstoupil v roce 1946 a po další tři desetiletí patřil k jejím nejvýznamnějším představitelům.

obrázek
Zdroj: ČT24

V parlamentu zasedal od roku 1953 a v letech 1961 až 1966 byl s drobnou přestávkou ministrem pro hospodářskou spolupráci v koaličních vládách s křesťanskými demokraty. V letech 1969 až 1974 zastával post vicekancléře a ministra zahraničí v koaliční vládě se sociálními demokraty. Výrazně se podílel na nové východní politice kancléře Willyho Brandta a stal se také prvním šéfem německé diplomacie, který oficiálně navštívil Izrael.

Po Brandtově demisi v roce 1974 vedl Scheel devět dní německou vládu, než se kancléřské funkce ujal Helmut Schmidt. Ve stejný den, kdy Schmidt převzal vládu, ale Scheel kabinet opustil, protože byl mezitím zvolen prezidentem. Funkce se ujal 1. července 1974, po skončení svého pětiletého funkčního období však znovu nekandidoval i proto, že kvůli rozložení sil v německém parlamentu neměl šanci na vítězství.