Německo, Indie, Kolumbie, JAR a Portugalsko novými členy RB OSN

New York – Německo, Indie, Kolumbie, Jihoafrická republika a Portugalsko byly dnes zvoleny v New Yorku nestálými členy Rady bezpečnosti OSN pro roky 2011 a 2012. Kanada neuspěla v prvních dvou kolech hlasování a kandidatury se poté vzdala ve prospěch Portugalska. Indie, Kolumbie a JAR neměly ve svém regionu protikandidáta a byly hladce zvoleny. Za oblast západních států se o dvě místa ucházeli tři kandidáti. Německo uspělo už v prvním kole volby, když získalo 128 hlasů. Pro zvolení jich bylo třeba 127.

Kanada v minulosti ucházela o členství v Radě bezpečnosti vždy jednou za deset let a pokaždé s kandidaturou uspěla. Letos ale její šance poškodily některé kroky kabinetu. Ten kvůli hospodářské krizi omezil výši rozvojové pomoci pro některé africké státy a začal více podporovat Izrael v blízkovýchodním konfliktu, což kritizovaly arabské země.

Rada bezpečnosti má jako jediný orgán OSN právo usnášet se na rozhodnutích, jež jsou pak závazná pro všechny členy mezinárodní organizace. Při hlasování o procedurálních otázkách je třeba získat devět z 15 hlasů. Při rozhodování o zásadních otázkách se musí pro vyslovit devět členů rady a proti nesmí být žádný ze stálých členů. Stálými členy rady, kteří mají právo veta, jsou Spojené státy, Rusko, Čína, Británie a Francie. Zbývajících deset míst v Radě bezpečnosti je vyhrazeno pro nestálé členy, kteří jsou voleni na dva roky.

Kromě pětice stálých členů a dnes zvolených zemí budou v příštím roce v Radě bezpečnosti zasedat Libanon, Bosna, Brazílie, Gabon a Nigérie. Ke konci letošního roku z ní odejdou Uganda, Japonsko, Mexiko, Turecko a Rakousko. Česko bylo naposledy nestálým členem Rady bezpečnosti v letech 1994 a 1995.