Německo chce Británii udržet v EU. „Je to v zájmu celé Unie,“ říká vládní CSU

Německo stojí o setrvání Británie v Evropské unii, je to v zájmu Berlína i Bruselu. Na konferenci poslanců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), která je součástí vlády kancléřky Angely Merkelové, to řekla šéfka poslanců Gerda Hasselfeldtová. Britský premiér David Cameron, který se konference účastní jako host, vyzval k větší flexibilitě EU a žádal férový přístup k zemím, které nejsou členy eurozóny.

„CSU má velký zájem na tom, aby Británie zůstala důležitým partnerem v silné Evropské unii. Je to v zájmu Německa, ale i Unie jako takové,“ řekla Hasselfeldtová v alpském letovisku Wildbad Kreuth. „Británie je pro nás významným partnerem nejen v zahraniční, ale i v hospodářské a finanční politice, kde máme hodně společných zájmů,“ uvedla politička.

Cameron: EU musí členským zemím nabídnout více flexibility

„Mým cílem je zajistit budoucnost Británie v reformované EU,“ řekl Cameron. Podle něj nesmí osmadvacítka nadále fungovat jako jednolitý blok, ale musí nabídnout členským zemím více flexibility a brát ohled na to, že ne všechny země mají zájem na prohlubování integrace. Cameron vyzval k férovému přístupu Bruselu vůči státům jako Británie, které nepoužívají společnou měnu ani nejsou členy schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Cameron se v alpském středisku už ve středu večer setkal s kancléřkou Angelou Merkelovou a po schůzce s ní a po rozhovorech s představiteli CSU byl optimistický ohledně vývoje jednání o úpravě vztahů mezi Británií a EU. „Věřím, že můžeme dosáhnout dobrého výsledku, ale bude to potřebovat ještě mnoho tvrdé práce,“ řekl. „Jednání probíhají dobře. Jsou tvrdá, protože jde o obtížná témata,“ uvedl.

Zároveň zdůraznil, že Unie by měla přispívat k posílení členských zemí a neoslabovat je. „EU musí přispět k tomu, že se zvýší konkurenceschopnost Německa i Británie,“ řekl.

David Cameron
Zdroj: Kirsty Wigglesworth/Reuters

Cameron také zopakoval svůj dřívější požadavek na omezení britských sociálních dávek pro občany z jiných unijních zemí. „Nepřejeme si nadměrnou migraci ze zemí EU,“ prohlásil Cameron. Podle něj by lidé neměli mít možnost žádat dávky z britského sociálního systému, aniž by do něj předtím nějak přispěli.

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek Cameronův plán odmítl jako diskriminaci Maďarů a řekl, že visegrádské země v tomto bodě zaujmou společný postoj. Orbán prohlásil, že Maďaři na daních odvádějí Londýnu více, než jim britský rozpočet vyplácí na sociálních dávkách.

Podle britských statistik pracuje na ostrovech na 55 tisíc Maďarů, což je výrazně méně než u nejpočetněji zastoupeného národa EU, Poláků, kterých je více než tři čtvrtě milionu.

Cameron slíbil voličům uspořádat do konce roku 2017 referendum o setrvání země v EU. Před vypsáním referenda chce ale vyjednat lepší podmínky britského členství, zejména volnější vztah Londýna s unijními institucemi. Podle prosincového průzkumu je nyní pro odchod z EU či pro setrvání v tomto společenství téměř stejný počet britských voličů.