Německá policie těsně před zasedáním bavorského sněmu zatkla nového zemského poslance AfD

Německá policie v pondělí zatkla nedávno zvoleného poslance bavorského zemského sněmu Daniela Halembu za protiimigrační stranu Alternativa pro Německo (AfD). Viní ho mimo jiné z nenávistných výroků. S odvoláním na tiskového mluvčího státního zastupitelství ve Würzburgu o tom informovala agentura DPA. Bavorští zástupci AfD označují zadržení poslance za státní represi a Halemba mluví o honu na opozici. Soud v pondělí neprodloužil vazbu nařízenou minulý týden.

Úřady 22letého Halembu vyšetřují kvůli výrokům podněcujícím k nenávisti proti skupinám obyvatel a kvůli používání symbolů extremistických organizací. Halemba, který je studentem práv na Würzburské univerzitě, je od roku 2021 členem Pražského buršáckého spolku Teutonia sídlícího ve Würzburgu, v jehož sídle v září podnikla razii policie. Zabavila v něm předměty s označením nacistické strany NSDAP, nálepky a různé texty rasistického rázu.

Buršácký spolek, který v 80. letech 19. století založili němečtí studenti v Praze, se k nynějšímu případu nevyjádřil. Halemba – syn polských přistěhovalců – ještě před svým zatčením tvrdil, že veškerá obvinění, která se ho týkají, jsou chybná.

Podle prohlášení státního zastupitelství z pondělního večera však soud ve Würzburgu vazbu neprodloužil. Stanovil nicméně Halembovi několik omezení, aby neovlivňoval svědky či nemařil vyšetřování. Musí se jednou za týden hlásit policii a má zákaz udržovat styk s dalšími členy spolku.

Nejmladší politik zvolený do bavorského parlamentu

Na německé poslance se vztahuje imunita. Nicméně agentura DPA podotýká, že Halemby by se týkala až se začátkem ustavující schůzce nově zvoleného bavorského zemského sněmu. Ta začala v pondělí v 15:00. Aby se předešlo nejasnostem, sněm v pondělí Halembovi imunitu, které zřejmě ani nenabyl, stejně odebral. Pro krok hlasovaly všechny kluby s výjimkou toho AfD, který se zdržel.

Halemba je nejmladším politikem zvoleným do bavorského parlamentu. AfD v zemských volbách v Bavorsku z 8. října získala 14,6 procenta hlasů, a stala se tak třetí nejsilnější stranou sněmu.

Halembovo zadržení kritizovala předsedkyně poslaneckého klubu AfD v bavorském sněmu Katrin Ebnerová-Steinerová. Tvrzení státních žalobců jsou podle ní vykonstruovaná. „(Poslanecký) klub se nenechá touto represí zastrašit,“ uvedla politička AfD, která označila zadržení svého spolustraníka za státní represi. Požadovala také, aby se Halemba směl zúčastnit pondělního prvního zasedání parlamentu.

Rozhodne justice

Výroky představitelky AfD kritizovala nově zvolená předsedkyně bavorského zemského sněmu Ilse Aignerová. Podle ní jde ze strany AfD o „útok na instituce naší demokracie“. Politička vládní konzervativní CSU Aignerová, která byla předsedkyní už v předchozím volebním období, také podle serveru stanice BR24 uvedla, že nemůže zasahovat do pravomocí justice, aby zaručila přítomnost Halemby na zasedání sněmu, jak chtěl klub AfD.

Samotný Halemba, kterého místo zasedání parlamentu v pondělí odpoledne podle DPA čekalo stání u soudu, rovněž označuje zatykač za politicky motivovanou represi. „Je to další smutný vrchol honu CSU na demokratickou opozici,“ řekl Halemba ve videu, které bylo zřejmě natočené před pondělním zadržením. Záznam se objevil na účtu, který na sociální síti X má Halembův advokát Dubravko Mandic, jenž podle DPA podal proti zatykači stížnost k bavorskému ústavnímu soudu.