Němci přicházejí z lesů s prázdnou: Houboví mafiáni z Východu vysbírají, co jde

Bad Münstereifel (Německo) – Na západě Německa začíná prý znovu řádit „houbová mafie“. Jde o skupiny houbařů - zřejmě hlavně z východní Evropy - kteří v rojnici procházejí lesy a systematicky tam vysbírávají ty nejlepší kousky. Půlmetrákové úlovky přitom nejsou žádnou výjimkou. Koncem září se o tomto tématu opět začalo mluvit poté, co „houboví mafiáni“ napadli jednoho lesníka v pohoří Eifel. Ten se je pokusil zastavit, když viděl, že s sebou vláčejí velké množství hříbků.

Jak píše list Frankfurter Allgemeine Zeitung, v případě houbové mafie nejde o nový fenomén. V oblasti se totiž pohybuje řada lidí, kteří si před sklizní hroznů rádi přivydělají nějaké to euro i houbami - zvlášť když jsou v tomto období pevnou součástí jídelních lístků téměř všech lepších restaurací.  Pěstovat se hříbky nedají a většina z těch, které se v Německu objeví na trhu, se dováží z východní Evropy. Ale protože právě u tohoto zboží je čerstvost obzvláště důležitá, kupují restauratéři raději houby domácí produkce přímo z lesa - za kilo hříbků jsou ochotni zaplatit 50 eur. A Východoevropané jsou, jak známo, na houby experti z nejpovolanějších.

Problém je v tom, že v Německu není sbírání hub zakázané, ale smí se jich sbírat jen „omezené množství pro vlastní potřebu“. Zákon přitom nedefinuje, co je omezené množství a co vlastní potřeba. Pro někoho to znamená pár kousků k večeři, jiní si zase houby do zásoby usuší a namrazí. Po zpřísnění pravidel pro houbaře volají i ve Velké Británii. Tam se rovněž smějí houby sbírat pro vlastní potřebu, nikoliv ale pro komerční účely. Ve Švýcarsku jsou naproti tomu hranice jasně vymezené: dva kilogramy hub na člověka a den. Německo podle expertů nechává v tomto ohledu schválně volnost, protože chodit na houby je tu stará tradice.

Načapat ilegální houbaře proto není jednoduché: museli by být dopadeni při tom, jak odvážejí kvanta těchto lesních dobrot. Kromě toho není nijak obtížné získat od ochránců přírody povolení ke sběru pro komerční účely. Příslušných žádostí ale nebývá mnoho, protože příslušné povolení se vystavuje jen pro malou část konkrétního lesa. Problematické je také obvinit houbovou mafii z toho, že v lesích páchá škodu, protože správný sběr, při němž se neničí podhoubí, lesu nijak neublíží. Jen to naštve ostatní houbaře, kteří se z lesa vracejí s prázdnou. Lesníci ale vidí problém v tom, že houbařská mafie bezohledně plaší zvěř právě v době říje. Myslivci se tak již těší na zimu, kdy houbařská sezona skončí a v lese bude zase klid.

Hřib
Zdroj: Petr Švancara/ČTK

Houboví mafiáni se přitom chovají jako skuteční mafiáni: Do lesníka Ernsta A. najeli v pohoří Eifel autem a způsobili mu zranění poté, co načapal čtyři muže, kteří u sebe měli 24 kilo hříbků. Několik dní po incidentu jej spolupracovníci upozornili na další dva podezřelé houbaře v bílé dodávce s polskou poznávací značkou. Přivolaná policie u nich zajistila 64 kilogramů hub, podle lesníka jich ale bylo kolem 80 kilogramů, protože před příjezdem mužů zákona prchli z místa dva další muži s plnými taškami hříbků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán tvrdí, že nepopraví mladého demonstranta

Íránská justice oznámila, že šestadvacetiletý demonstrant Erfán Soltání nebyl odsouzen k smrti. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní média. Americký prezident Donald Trump dříve prohlásil s odkazem na neznámý „důvěryhodný zdroj“, že zabíjení protestujících skončilo. Podle lidskoprávních organizací bezpečnostní složky zabily bezmála 3,5 tisíce lidí.
06:29Aktualizovánopřed 38 mminutami

ŽivěLoď Dragon se vrací z ISS kvůli zdraví jednoho z astronautů

V Tichém oceánu má dopoledne středoevropského času přistát kosmická loď s čtyřčlennou posádkou NASA. Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se vrací o čtyři měsíce dřív, než bylo v plánu, kvůli zdravotnímu stavu jednoho z astronautů.
před 1 hhodinou

Trump obvinil Ukrajinu, že brzdí mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump obvinil svůj ukrajinský protějšek Volodymyra Zelenského, že zdržuje vyjednávání o ukončení ruské války na Ukrajině. Prohlásil to v rozhovoru s agenturou Reuters. Podle Trumpa je zároveň ruský vládce Vladimir Putin, z jehož rozkazu ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu, k dohodě připraven. Rusko v rámci dohody požaduje, aby mu Ukrajina vydala celý Donbas včetně území, které ruští vojáci během invaze dosud nedobyli. Ukrajina se svého území vzdát nechce.
03:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump jednal s prozatímní venezuelskou prezidentkou Rodríguezovou

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu telefonicky jednal s prozatímní venezuelskou prezidentkou Delcy Rodríguezovou o ropě, nerostných surovinách a obchodu. Hovor na své síti Truth Social označil za velmi dobrý. Podle Rodríguezové byl telefonát zdvořilý a produktivní. USA také dokončily první prodej venezuelské ropy v hodnotě kolem 500 milionů dolarů (zhruba deset miliard korun), který je součástí nedávné dohody mezi oběma zeměmi. Americký Senát mezitím odmítl rezoluci, která by zabránila Trumpovi podnikat další vojenské útoky na Venezuelu bez souhlasu Kongresu.
01:09Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zelenskyj se rozhodl kvůli ruským útokům vyhlásit stav nouze v energetice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rozhodl, že kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu své země vyhlásí stav nouze v ukrajinském energetickém sektoru. Ve svém středečním prohlášení na síti X rovněž uvedl, že Kyjev pracuje na výrazném zvýšení dovozu elektřiny. Starosta Kyjeva Vitalij Klyčko uvedl, že situace v metropoli je ohledně dodávek tepla a energií nejhorší od začátku ruské invaze do země.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém,“ těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jense-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici. Grónská vláda oznámila, že Dánsko od středy společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán poté začal hovořil o možnosti útoků na americké základny v regionu, Američané z nich kvůli tomu preventivně stahují část personálu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Na základních věcech se stále neshodneme, uvedly Dánsko a Grónsko po jednání s USA

Dánsko, Grónsko a USA se stále v základních věcech neshodnou, uvedl po středečním jednání s Američany dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen. Dánsko a Grónsko požádaly o schůzku poté, co americká administrativa otevřeně mluvila o ambicích získat Grónsko, které je dánským autonomním územím. Rasmussen také oznámil vznik pracovní skupiny na vysoké úrovni, v rámci níž budou země otázky Grónska řešit. Zasednout by měla v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...