Největší vesmírný objekt měří čtyři miliardy světelných let

Londýn – Dosud největší útvar ve vesmíru se podařilo objevit mezinárodnímu týmu astronomů. Jde o seskupení 73 kvazarů - extrémně zářivých vzdálených objektů, které se vyskytují v sousedství černých děr. Skupina měří na délku zhruba čtyři miliardy světelných let, přičemž jeden světelný rok odpovídá zhruba deseti bilionům kilometrů.

O objevu informoval britský odborný časopis Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS). Od 80. let minulého století je známo, že kvazary se shlukují do úchvatně velkých skupin. „I když rozměr této velké kvazarové skupiny lze sotva obsáhnout, můžeme se značnou jistotou říct, že jde o největší strukturu, jaká kdy byla ve vesmíru objevena,“ uvedl šéf vědeckého týmu Roger Clowes z univerzity v britském Prestonu. Podle něj to odporuje našemu současnému chápání měřítek ve vesmíru.

Moderní věda přitom staví na takzvaném kosmologickém principu, podle něhož je vesmír v dostatečně velkém měřítku stejnorodý. Podle tohoto zatím nedokázaného principu by tak žádný vesmírný útvar neměl být větší než zhruba 1,2 miliardy světelných let.