Ve Varšavě se koná mimořádný kongres tisíce soudců, kteří se tak chtějí bránit před útoky konzervativní vlády na ústavní soud a nezávislost justice. Prezident Andrzej Duda, premiérka Beata Szydlová ani ministr spravedlnosti mezi soudce nezavítali, přestože obdrželi pozvání.
Nejsme opozice ani mafie, vzkazují soudci polské vládě
Po loňském vítězství ve volbách, díky němuž získala většinu v obou parlamentních komorách, se vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) snaží dostat pod kontrolu nejdůležitější instituce v zemi, včetně ústavního soudu.
Její zákonodárci prosadili dvě ústavní novely týkající se pravidel fungování ústavního soudu. Ten ovšem dospěl k závěru, že některá nová ustanovení odporují základnímu zákonu země. Protiústavní je například ustanovení umožňující čtyřem soudcům až půl roku blokovat rozhodování celého ústavního soudu, anebo zásada posuzovat návrhy podle pořadí, v jakém k soudu dorazily, a ne podle důležitosti.
Na společenské pnutí nyní reaguje i kongres polských soudců. Ti ovacemi poctili předsedu ústavního soudu Andrzeje Rzeplińského, kterého vládní tábor vnímá jako úhlavního nepřítele.
Gersdorfová: Nebráníme vlastní křesla, ale právní stát
„Nejsme politici. Soudci nejsou opozice, ani mafie, ani banda kolegů, která brání předchozí systém či vlastní křesla a výsady. Jediné, co máme právo i povinnost bránit, je právní stát,“ prohlásila na úvod setkání předsedkyně nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová s použitím výrazů, kterými politici vládnoucího PiS častují členy ústavního soudu.
Profesorku Gersdorfovou povolal do čela nejvyššího soudu předloni ještě předchozí prezident Bronislaw Komorowski, nacházející se nyní v opozičním táboře liberálů.
Emotivní projev přednesl i předchůdce Gersdorfové Adam Strzembosz: „S velikým znepokojením hledím na to, co se v Polsku děje, a vyzývám všechny lidi dobré vůle, aby rozdělení moci (na výkonnou, zákonodárnou a soudní) zůstalo zachováno tak, jako se musí zachovat právo v našem státu.“
Bývalý předseda ústavního soudu: Zvládne se ústava ubránit?
Bývalý předseda ústavního soudu Marek Safjan, který nyní působí u soudního dvora Evropské unie, upozornil, že nejde jen o nátlak na ústavní soud, ale tvrdým politickým útokům musí čelit i další soudci a soudy: „Máme co do činění s mezní, velice nebezpečnou situací.“
Kritický hlas zazněl i od dalšího expředsedy ústavního soudu a bývalého ombudsmana Andrzeje Zolla: „Čelíme naprosto zásadním a systémovým problémům, jako je dělba moci, nezávislost soudů a soudců. Vyvstává otázka, zda ústava je s to ubránit tyto hodnoty před kroky politiků momentálně spravujících moc.“