NATO se pokusí narovnat vztahy s Ruskem, ale jen pozvolna

Brusel - Severoatlantická aliance obnoví jednání s Ruskem, zatím ale podmíněně a pozvolna na neformální úrovni. Neznamená to ovšem návrat do starých kolejí nebo to, že NATO souhlasí s některými nedávnými kroky ze strany Moskvy v konfliktu s Gruzií, řekl po dnešním jednání ministrů zahraničí zemí NATO šéf aliance Jaap de Hoop Scheffer. Aliance dnes také zopakovala příslib, že počítá s Gruzií s Ukrajinou jako budoucími členy bloku.

Scheffer na brífinku po jednání ministrů kritizoval Moskvu za ruské uznání nezávislosti gruzínských separatistických oblastí Jižní Osetie a Abcházie či hrozbu rozmístění ruských raket poblíž hranic s Polskem. „Spojenci se dohodli na tom, co bych hodnotil jako podmíněné a postupné obnovení vztahů s Ruskem,“ řekl šéf NATO. Neupřesnil podmínky, za jakých by se mohly vztahy s Moskvou normalizovat.

Formální dialog s Moskvou na úrovni velvyslanců a výše aliance v srpnu přerušila v reakci na vojenský zásah Ruska v Gruzii. Jak uvedla bruselská zpravodajka ČT Barbora Šámalová, vztahy mezi NATO a Ruskem jsou velmi citlivé téma a do normálních kolejí se zatím nevracejí. NATO neobnoví vojenskou spolupráci a nebudou se konat ani zasedání NATO-Rusko na úrovni velvyslanců. V úvahu přicházejí pouze neformální schůzky nebo jednání na nižší úrovní.

Názory členských zemí se v této otázce různí. Podle Německa nebo Itálie je Moskva velmi důležitý partner a je třeba se vrátit k jednacímu stolu. Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová už v pondělí naznačila, že USA jsou pro oteplení vztahů s Moskvou, avšak kontakty na vojenské úrovni jim zatím připadají problematické. I jiné země upozorňují, že problémy přetrvávají a do normálních kolejí se vrátit nelze, připomíná Šámalová. NATO sice s Ruskem jedná, avšak pouze na nižších expertních úrovních, nikoli ve formátu Rady NATO-Rusko.

Jaap de Hoop Scheffer:

„Spojenci se dohodli na tom, co bych hodnotil jako podmíněné a postupné obnovení vztahů s Ruskem.“

Gruzie a Ukrajina zatím pozvánku asi nedostanou 

Ministři na dvoudenní bruselské schůzce NATO znovu potvrdili příslib, že se bývalé sovětské republiky Ukrajina a Gruzie jednou budou moci stát členskými státy nyní 26členného bloku. Podle očekávání jim ale zatím nenabídla zařazení do Akčního plánu členství (MAP), který je předstupněm plného začlenění do NATO.

Proti je především Francie, Německo a Itálie. Sbližování Gruzie a Ukrajiny s aliancí vyvolává v Rusku velmi negativní reakce. Některé země NATO další prohloubení jednání s Tbilisi a Kyjevem do jisté míry podmiňují i určitým oživením vztahů s Ruskem bohatým na energetické zdroje. Aliance se dnes nicméně dohodla, že posílí spolupráci s oběma státy v rámci již stávajících možností, tedy komisí NATO-Ukrajina a NATO-Gruzie, které vznikly v roce 1997, respektive letos.

Válka v Gruzii skončila, napětí trvá dál

Rusko a Gruzie oficiálně nebojují od poloviny srpna, slovní přestřelky ale stále pokračují. Obě země přerušily diplomatické styky, vzájemná nevraživost panuje i mezi obyvatelstvem. V Moskvě teď například slaví úspěch nová videohra Konfrontace, v níž ruští vojáci bojují nejen proti Gruzínům, ale i celé Severoatlantické alianci.

Moskva a Tbilisi se přou hlavně o status Jižní Osetie a Abcházie. Pro Gruzíny je to pořád součást jejich území, pro Rusko dva nezávislé státy. Spory obou stran se má pokusit vyřešit mezinárodní konference v Ženevě, jednání ale teprve začala a konkrétní výsledky jsou zatím v nedohlednu, připomíná moskevský zpravodaj ČT Josef Pazderka.

Na sporných územích v Gruzii se navíc pořád střílí. Napětí roste i v samotném Tbilisi. Zasedá tam parlamentní vyšetřovací komise, která má vyjasnit začátek letní války a sejmout z gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho podezření, že válku neuváženě rozpoutal. Když ho z toho ale minulý týden znovu obvinil bývalý velvyslanec v Moskvě, začali na něj členové komise házet tužky.

Saakašvili svoji letní politiku rezolutně brání: „Museli jsme zasáhnout. Stovky ruských tanků a další techniky stály na naší hranici a měli jsme zpravodajské informace o tom, že se rozjely směrem k nám.“

Zničená Gruzie se mezitím chystá na tvrdou zimu. V zemi jsou desítky rozbitých domů a 30 tisíc uprchlíků. Gruzínská vláda neustále opakuje, že bez zahraniční pomoci situaci nezvládne.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 59 mminutami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael jako první stát na světě uznal nezávislost Somalilandu

Izrael jako první stát na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, samozvané republiky odtržené od Somálska. S odvoláním na komuniké šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura AFP. Uznání odmítli ministři zahraničí Egypta, Somálska, Džibutska a Turecka.
před 5 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zelenskyj se chce v neděli sejít s Trumpem kvůli mírovému plánu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se chce v neděli setkat s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem, aby s ním projednal dosud nevyřešené otázky mírového plánu. „Nemá nic, dokud to neodsouhlasím,“ řekl k tomu Trump v rozhovoru pro server Politico. Nicméně dodal, že očekává dobrou schůzku.
před 9 hhodinami
Načítání...