„Naprostá tragédie,“ hodnotí Francouzi škody po záplavách. Varování podle nich přišlo pozdě

2 minuty
Události: Jih Francie sčítá škody po stoleté vodě
Zdroj: ČT24

Bleskové záplavy, které v pondělí zasáhly jih Francie, mají už dvanáct obětí. Devět lidí utrpělo zranění a dvě osoby zůstávají nezvěstné. Obyvatelé zasažených oblastí si stěžují na meteorology, kteří podle nich vydali nejvyšší výstrahu, až když už bylo pozdě. Podle premiéra Édouarda Philippea ale pohromu nebylo možné předpovědět.

V regionu Aude v podhůří Pyrenejí napršelo během pěti hodin v noci na pondělí 150 až 300 milimetrů vody, což odpovídá obvyklému srážkovému úhrnu za přibližně tři měsíce, upozornil web deníku Le Monde. Vesnice zalila voda a bahno, které unášely auta a dosáhly až do úrovně prvního patra – nejvýš za posledních sto let.

To, co se valilo k našim vstupním dveřím, vypadalo jako vlna. Zatopilo to celý dům. Voda mi vystoupala až po stehna.
Marie Claudeová
obyvatelka Villegailhencu

Francouzská meteorologická služba přitom v neděli vydala pouze druhý stupeň varování. Třetí, tedy nejvyšší červená výstraha začala platit až v pondělí ráno, když už se řeky a potoky vylévaly z břehů. „Podle výpovědí některých obyvatel byla červená výstraha vyhlášena příliš pozdě,“ řekl v televizi LCI mluvčí francouzského ministerstva vnitra Frédéric de Lanouvelle.

„Tohle jsme s oranžovou výstrahou nečekali. Oranžová výstraha, to nic neznamená!“ konstatoval obyvatel vesnice Villegailhenc, kde si povodně vyžádaly dva lidské životy. „Přišel jsem o všechno, počítač, televizi, doklady. Už tady nemůžeme bydlet. Strašný masakr. Ve všech domech v ulici je to takhle,“ dodal muž.

Mluvčí de Lanouvelle vyjádřil s ohledem na meteorologické výstrahy podobný názor. „Oranžová výstraha je používána velmi často, a když pak přijde opravdový problém, lidé to neberou v potaz,“ řekl. Za „nedůstojnou“ naopak debatu o varování meteorologů označil Eric Menassi, starosta města Trèbes, kde záplavy zabily šest lidí.

Nejdřív terorismus, teď velká voda

Média připomínají, že Trèbes se v březnu stalo dějištěm teroristického útoku, když zde islámský radikál v supermarketu několik hodin držel rukojmí. Před tím než byl zastřelen, zabil tři osoby a několik dalších zranil. „Jsme prokletí, tohle není možné,“ řekla agentuře AFP místní obyvatelka Nicole.

Obzvláště chmurný je příběh Martine Mazieresové. Islamista Radouane Lakdim v březnu zabil jejího manžela a povodně nyní vzaly život jejím rodičům, kteří v Trèbes bydleli nedaleko řeky Aude.

„Máme co dělat s klimatickými změnami, které vedou k extrémním situacím. Jistě se musíme zlepšit, podniknout další opatření, ale to, co jsme zažili v Trèbes, je naprostá tragédie, které žádné zařízení na úrovni řeky nemohlo zabránit, tak strašlivá byla zuřivost proudu,“ řekl starosta Menassi.

Školy kvůli bleskovým povodním přerušily výuku, dva tisíce domácností zůstávají bez elektřiny. Vláda už vyzvala pojišťovny, aby urychlily likvidaci pojistných událostí a lidem v postižených oblastech co nejdřív vyplatily peníze.

4 minuty
„Voda mi sahala až k trupu, strašně jsem se bál.“ Jihozápad Francie zasáhly povodně
Zdroj: APTN

Jih Francie pocítil na vlastní kůži „středomořskou událost“

Carcassonne a okolí zasáhla takzvaná středomořská událost, tedy jev, který vzniká v důsledku teplého a vlhkého vzduchu přicházejícího od moře. Výsledné prudké a soustředěné bouřky se na jihu Francie objevují v období od září do listopadu.

Podle listu Le Monde experti nepochybují o tom, že neudeřily naposled. V důsledku globálních klimatických změn by se údajně mohly objevovat častěji, zejména by však měly být ještě silnější než dosud.

Načítání...