Naděje pro handicapované: Nová umělá kůže dokáže vnímat dotek

Nahrávám video
Objev amerických vědců by mohl zásadně změnit život mnoha lidem
Zdroj: ČT24

Američtí vědci z týmu profesorky Zhenan Baové ze Stanfordovy univerzity vyvinuli umělou kůži, která dokáže cítit dotek a vyslat příslušné elektrické signály do mozku. Měla by tak vrátit hmat lidem s umělou rukou a výrazně jim usnadnit každodenní fungování.

Umělá kůže funguje podobně jako běžná kůže: Tlak při doteku vytváří elektrické impulzy. Jejich frekvence roste se silou stisku – když je velký, jde až o několik stovek signálů za sekundu.

Prototyp citlivé umělé kůže využívající nanotechnologie stejnou práci dělá pomocí umělého čidla a elektrického obvodu. Bylo ale nutné vyvinout spoje, které se při ohybu nepoškodí. Pomohla s tím firma, která pomocí tiskárny umisťuje pružné obvody do plastu. Vědci chtějí v budoucnu doplnit všechno ostatní, co lidé mohou vnímat, jako je teplota a pružnost kůže.

Umělá kůže vyvinutá vědci ze Stanfordovy univerzity
Zdroj: ČT24

Zatím experti doufají, že jejich výzkum inspiruje další technologie. Cílem jsou pokročilé citlivé protézy, které od sebe rozeznají různé předměty podobně jako běžné končetiny. Nejdřív ale musí zajistit, aby jim nervová soustava bez problémů rozuměla.

Využití citlivé umělé kůže se přitom nemusí omezit jen na handicapované, v budoucnu by díky ní mohli podobně jako lidé vnímat třeba i roboti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Armáda USA udeřila v Karibiku na loď podezřelou z pašování drog, zemřeli tři lidé

Americká armáda uvedla, že v Karibiku zaútočila na další loď. Zabila při tom tři lidi, které označila jako „narkoteroristy“. O úderu armáda v noci na sobotu informovala na síti X.
před 1 hhodinou

Trump hodlá zavést volební reformu i bez souhlasu Kongresu

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že chce zavést povinnost voličů předkládat při volbách doklad totožnosti bez ohledu na to, zda s tím Kongres vysloví souhlas. Informovala o tom agentura AFP, podle níž jde ve Spojených státech o citlivé téma, neboť miliony oprávněných voličů takový doklad nemají.
před 5 hhodinami

Starý světový řád založený na pravidlech už neexistuje, řekl Merz v Mnichově

Starý světový řád založený na pravidlech už neexistuje, řekl německý kancléř Friedrich Merz na úvod Mnichovské bezpečnostní konference. Do bavorské metropole přijely desítky šéfů vlád a hlav států, stovka ministrů a další stovky hostů z celého světa. Debatovat budou o rusko-ukrajinském konfliktu nebo bezpečnostní situaci ve světě. Česko zastupuje prezident Petr Pavel, ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Největší kompromis je, že Putin není ve vězení, řekl Zelenskyj

Prezident Spojených států Donald Trump vyzval z Washingtonu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k aktivitě, jinak podle něj promešká naději na mír s Ruskem. V reakci pak Zelenskyj mimo jiné prohlásil, že největším kompromisem je to, že ruský vládce Vladimir Putin a jeho přátelé nejsou ve vězení. Připomněl tím, že Putin je mezinárodně stíhaným zločincem kvůli rozpoutání války na Ukrajině, což americký prezident trvale opomíjí.
před 7 hhodinami

Polsko stále více spoléhá na zemní plyn a obnovitelné zdroje

Polsko se potýká s vysokými cenami energií, které patří k nejvyšším v Evropské unii. Zhruba desetina tamních obyvatel je zasažena takzvanou energetickou chudobou. Země se i proto v posledních letech snaží více energie čerpat třeba z obnovitelných zdrojů a zemního plynu.
před 10 hhodinami

Ind vydaný z Česka do USA se přiznal v kauze chystané vraždy sikhského separatisty

Indický občan Nikhil Gupta deportovaný v roce 2024 z Česka do Spojených států se v pátek u soudu v New Yorku doznal ke třem trestným činům, které se týkají plánované vraždy sikhského separatisty. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že chystanou vraždu podporovala indická vláda. Indie už dříve podíl na přípravě vraždy odmítla.
před 10 hhodinami

Arbitrážní soud zamítl odvolání ukrajinského skeletonisty proti diskvalifikaci z OH

Arbitrážní soud pro sport (CAS) zamítl odvolání skeletonisty Vladyslava Heraskevyče proti diskvalifikaci z olympijských her kvůli helmě s portréty zabitých Ukrajinců. Rozhodl, že vyřazení ukrajinského sportovce ze soutěže bylo v souladu s pravidlem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) týkajícího se politických projevů na Hrách.
před 11 hhodinami

Český horolezec nepřežil lavinu ve Vysokých Tatrách

Horolezec z tuzemska v pátek nepřežil lavinu ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Dvaatřicetiletého muže strhla uvolněná sněhová masa v oblasti nejvyšší slovenské hory Gerlachovský štít, informovala Horská záchranná služba (HZS).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...