Bývalý německý prezident Joachim Gauck převzal v pražském Karolinu mezinárodní Cenu Karla IV. Ocenění udělované společně Univerzitou Karlovou a hlavním městem Praha získal za přínos k česko-německým vztahům a za to, že se po celý život zasazoval o lidská práva. Exkluzivní rozhovor s Gauckem přinesl pořad Události, komentáře.
Myšlenka Evropské unie své kouzlo neztratí, věří německý exprezident Gauck
Ve svém projevu po převzetí ceny Gauck zdůraznil význam spolupráce napříč evropskými zeměmi. „Jsem si jist, že Evropská unie přežije a neztratí pro příští generace nic ze svého kouzla. Evropa a naše hodnoty jsou nerozdělitelné. Každá země, každá epocha zanechává své stopy, vidíme to i na architektuře Prahy. A smysl to dává jen dohromady,“ zdůraznil bývalý německý prezident.
Připomenul také, že společná evropská historie se psala už v době Karla IV. „Založil první univerzitu ve střední Evropě, a to po vzoru pařížské univerzity. Studovali tady lidé podle svých jazykových možností – a na tom se dodnes nic nezměnilo. Díky programům jako Erasmus+ lidé i dnes studují napříč Evropou,“ dodal Gauck.
Připomněl i temnou část česko-německých vztahů a zmínil nacistickou minulost Německa: „Společné dějiny jsou i dějinami utrpení, to si musíme přiznat, bez toho bychom nemohli dobře prožít smíření. Je zázrak, že se dnes díváme navzájem do očí, hovoříme spolu a spolupracujeme.“
Gauck se stal sedmým nositelem ocenění, jehož součástí je bronzová plaketa, diplom a peněžní částka ve výši 10 000 eur (256 000 korun). Gauck oznámil, že peníze věnuje na rozvoj společných česko-německých projektů. „Moje ekonomické poměry mi to naštěstí dovolují. Před desítkami let bych si ale odměnu nechal pro sebe,“ zažertoval Gauck.
Politik s vysokou mravní integritou
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima uvedl, že ocenění patří osobnostem, které jednají v duchu nejvyšších hodnot, tedy spravedlnosti, lásky k bližnímu, moudrosti, víry, naděje a lásky, stejně jako to ve své době činil císař Karel IV. „Takovou osobností splňující tyto nároky je právě Joachim Gauck,“ řekl Zima.
Připomněl, že Gauck se jako evangelický pastor v komunistické Německé demokratické republice zasazoval o lidská práva podobným způsobem jako v komunistickém Československu Václav Havel. Uvedl také, že bývalý německý prezident podporoval rozvoj vztahů českých a německých univerzit.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzdvihl Gauckův přínos pro česko-německé vztahy. „Vážíme si toho, že navštívil několikrát Českou republiku, že jako první německý prezident přijel do Lidic,“ připomněl Hřib Gauckovu první oficiální návštěvu v Česku v roce 2012. Bývalý německý prezident je podle něj osobností s vysokou mravní integritou, která si ocenění zaslouží.
Nyní osmasedmdesátiletý Gauck byl německým prezidentem v letech 2012 až 2017. Byl první hlavou spolkové republiky pocházející z někdejší Německé demokratické republiky. Během svého funkčního období několikrát navštívil Česko, v roce 2012 jako první německý prezident přijel do Lidic, kde položil věnec u hrobu zavražděných mužů a poklonil se památce obětí. V roce 2014 se v Praze účastnil oslav 25. výročí sametové revoluce.