Muže, který útočil v Paříži, obvinili z pokusu o vraždu s motivem terorismu

Pětadvacetiletý útočník, který v pátek v Paříži před bývalou redakcí satirického časopisu Charlie Hebdo sekáčkem vážně zranil dva lidi, byl obviněn z pokusu o vraždu s teroristickým motivem a ze zločinného spiknutí. Informovala o tom v noci na středu agentura AFP s odvoláním na národní protiteroristickou prokuraturu.

Zahír Hasan Mahmúd byl po čtyřech dnech ve vazbě předveden před vyšetřujícího soudce, který ho obvinil z pokusu o vraždy s teroristickým pozadím a zločinného spiknutí. Muž zůstává ve vazbě.

V úterý prokuratura oznámila, že útočník ve Francii vystupoval pod falešnou identitou. Vydával se za Hasana Alího narozeného v roce 2002 a po svém příjezdu do Francie v roce 2018 využíval sociální dávky poskytované nezletilým. Státní zástupce též uvedl, že tajné služby o něm neměly žádné záznamy a že muž chtěl podpálit redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Domníval se totiž, že v dané ulici stále sídlí. Redakce se ale už dříve přestěhovala na tajné místo.

Proces v případu útoku z roku 2015 začal teď v září

V pařížské ulici Nicolase Apperta, kde Hasan Mahmúd v pátek sekáčkem vážně zranil muže a ženu, redakce časopisu Charlie Hebdo sídlila dříve a v lednu 2015 se tam stala terčem útoku dvou islamistických radikálů, kteří zabili 12 lidí a dalších 11 osob zranili. Proces v této kauze odstartoval začátkem tohoto měsíce a ve stejný den Charlie Hebdo otiskl opět karikatury proroka Mohameda.

V souvislosti s pátečním útokem zadržela policie kromě hlavního podezřelého desítku lidí, včetně několika spolubydlících Zahíra Hasana Mahmúda i jeho bratra. Všechny ale už z vazby propustila, napsala AFP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajině pomáhají české drony s umělou inteligencí

Do bojů na Ukrajině zasahuje i umělá inteligence. Česká firma LPP Holding dodala tamní armádě už stovky dronů, které ji využívají a v konfliktu se pohybují zcela samostatně. Na vývoj bezpilotních strojů se soustředí i další společnosti.
před 36 mminutami

Do Brooklynského mostu narazila loď, dva lidé zemřeli

Do Brooklynského mostu v New Yorku v sobotu narazila cvičná loď mexického námořnictva. Na palubě se nacházelo 277 lidí, dva z nich zemřeli. Na síti X to napsal starosta města Eric Adams. Dalších devatenáct pasažérů je zraněných, z toho dva jsou ve vážném stavu. S odkazem na záchranáře o tom informují americká média.
06:36Aktualizovánopřed 53 mminutami

Poláci volí příští hlavu státu

Lidé v Polsku hlasují o nástupci konzervativního prezidenta Andrzeje Dudy, spojence nyní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS), jehož druhé a poslední pětileté funkční období skončí v srpnu. Volební místnosti se otevřely ráno a uzavřou se ve 21:00. Na výběr je ze třinácti uchazečů, je ale málo pravděpodobné, že by se některému podařilo už v prvním kole získat přes polovinu hlasů. O prezidentovi tak zřejmě rozhodne až druhé kolo 1. června.
před 57 mminutami

Rumuni ve druhém kole vybírají prezidenta

Obyvatelé Rumunska v neděli vybírají příštího prezidenta. Volí mezi vítězem prvního kola hlasování, krajně pravicovým politikem Georgem Simionem, a bukurešťským primátorem Nicušorem Danem, jenž před dvěma týdny skončil druhý. Hlasování končí ve 20:00 SELČ. Jde o opakované volby, ty původní ústavní soud loni na podzim zrušil v souvislosti s informacemi tajných služeb, podle nichž do kampaně zasahovalo Rusko.
před 1 hhodinou

Výbuch v kalifornském Palm Springs zabil člověka, starosta mluví o bombě

Policie a hasiči v sobotu zasahovali u výbuchu, který otřásl čtvrtí a poškodil kliniku pro léčbu neplodnosti v kalifornském Palm Springs. Podle amerických médií je na místě jeden mrtvý. Starosta města Ron DeHarte řekl agentuře Reuters, že ve voze nebo u něj byla umístěna bomba.
před 8 hhodinami

Jeden pilot omdlel, druhý byl na toaletě. Letadlo se ocitlo bez dohledu

Stroj společnosti Lufthansa mířící z Německa do Španělska loni letěl deset minut bez dohledu pilota poté, co kapitán odešel na toaletu a druhý pilot mezitím v kokpitu ztratil vědomí. Stroj řídil v té době autopilot. Napsaly to agentury DPA a AP s odvoláním na výsledky zprávy španělského úřadu pro vyšetřování nehod CIAIAC.
před 9 hhodinami

Šíření dezinformací ve Spojených státech přiblížila Zóna ČT24

Analýza webu Newsguard popsala šíření dezinformací ve Spojených státech za vlády prezidenta Donalda Trumpa – ukázala hned dvacet těch, které byly v zemi velmi úspěšné. Některé falešné zprávy pomáhali šířit konzervativní influenceři a k Bílému domu byly pozitivní. Jiné dezinformace naopak Trumpa výrazně kritizovaly. Úspěch podobných fake news odborníkům ukazuje, že rozlišit reálné a falešné je pro běžné Američany stále složitější, přiblížila Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Izrael spustil Gideonovy vozy. Podle úřadů v Gaze rychle přibývá mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech v Pásmu Gazy v noci na sobotu zahynulo nejméně 58 Palestinců, napsala agentura Reuters s odvoláním na tamní nemocnici. Za poslední tři dny počet palestinských obětí v důsledku intenzivních úderů přesáhl tři sta, tvrdí tamní úřady ovládané teroristickým hnutím Hamás. Izraelský ministr obrany Jisra’el Kac potvrdil, že armáda zahájila rozsáhlou vojenskou operaci zvanou Gideonovy vozy s cílem vyvinout na hnutí tlak.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...