Mursího stoupenci v ulicích, policie použila slzný plyn

Káhira - Napříč Egyptem znovu protestují stoupenci svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Žádají jeho návrat do funkce a trvají na tom, že jeho sesazení bylo vojenským pučem. Na výzvy policie, aby demonstrace ukončili, zatím nereagují. Ministerstvo vnitra avizovalo, že proti demonstrantům nechce použít sílu, policie ovšem nakonec na periferii Káhiry rozháněla bratrstvo slzným plynem. Předtím oznámila, že zablokuje ulice vedoucí k mešitě Rábaa al-Adavíja, kde se stoupenci Muslimského bratrstva a svrženého prezidenta už několik týdnů shromažďují.

Použitím slzného plynu si policie uvolnila přístup k televiznímu komplexu, kde dav blokoval silnici. Zásah se odehrál daleko od dvou hlavních shromaždišť Muslimského bratrstva. To navíc rozšířilo dějiště protestů o další destinaci. Nová akce dnes začala v káhirské čtvrti Heliopolis, která je poblíž mezinárodního letiště. Stany si tam postavilo už několik set lidí.

Armáda přinutila Mursího kvůli trvalým nepokojům odstoupit 3. července. Nahradila ho prozatímním prezidentem a vyměnila vládu, která má Egypt přivést k volbám a změnit ústavu. Bratrstvo hovoří o převratu a Mursího považuje stále za prezidenta. Ke zklidnění situace příliš nepřispěl americký ministr zahraniční John Kerry, který prohlásil, že vojáci vlastně sesazením Mursího „obnovili demokracii“. „Miliony lidí žádaly, aby armáda zasáhla. Všichni měli strach z chaosu a násilí,“ řekl Kerry k situaci, jaká byla v Egyptě před Mursího svržením. „Armáda nepřevzala moc, je tam civilní vláda. Armáda obnovila demokracii,“ dodal.

Od Mursího svržení přišlo v Egyptě při protestech o život přes 200 lidí. Krvavý byl zejména minulý víkend, kdy při akci Muslimského bratrstva zahynulo kolem osmi desítek lidí.