Mladé Švédy již vojna zocelovat nebude

Stockholm - Dnešním dnem přestala ve Švédsku platit všeobecná branná povinnost. Končí tak téměř 200letá tradice vojny v této zemi, absolvování vojenské služby je nyní dobrovolné. Švédská vláda pravého středu zahájila odstraňování vojenské povinnosti před třemi lety v zájmu úspor v armádě. Skandinávská země se tak jen připojila k evropskému trendu profesionalizace armád.

Branná povinnost pro muže ve věku mezi 20 a 25 lety byla ve Švédsku poprvé zavedena už v roce 1812 během napoleonských válek, v moderní formě platila od roku 1901. Naposledy bylo do armády skutečně odvedeno jen 15 procent branců, jichž na každý ročník připadalo 60 000. Povinná vojenská služba ve Švédsku trvala 11 měsíců.

Podle nového zákona může švédská vláda všeobecnou brannou povinnost - pro muže i ženy - obnovit v případě, že si to vyžádá bezpečnostní situace země. Konzervativní ministr obrany Sten Tolgfors zdůvodnil zavedení nového systému právě zásadní změnou bezpečnostní situace po skončení studené války. Ještě v roce 1990 přitom bylo ve Švédsku připraveno v případě sovětské invaze bránit vlast 750 000 mužů a žen v záloze.

Dobrovolníci automaticky souhlasí s vysláním na misi

Vládní tábor postupnou profesionalizaci armády, jíž má být dosaženo do roku 2014, zdůvodňuje také požadavky zahraničních misí, jako například v Afghánistánu. Švédové, kteří se nyní dobrovolně do armády přihlásí, se v budoucnu automaticky zavážou k možnosti vyslání na zahraniční misi.

Švédská levicově-zelená opozice v polovině června v parlamentu hlasovala pro zachování branné povinnosti a vládní tábor kolem premiéra Fredrika Reinfeldta její zrušení prosadila jen těsnou většinou v poměru 153:150 hlasů.