Mise v Afghánistánu omezila terorismus, tvrdí Landovský a Kohout. Lipavský ji srovnal s Vietnamem

25 minut
Události, komentáře: Odchod vojáků z Afghánistánu
Zdroj: ČT24

Dvacetiletá přítomnost spojeneckých vojsk v Afghánistánu vedla k tomu, že z tohoto území během této doby už nebyly podnikány teroristické útoky, jakým bylo 11. září 2001, uvedl v pořadu Události, komentáře velvyslanec České republiky při NATO Jakub Landovský. S tímto názorem se shodl i náměstek ministra zahraničních věcí Jan Kohout. Poslanec a místopředseda zahraničního a obranného výboru sněmovny Jan Lipavský (Piráti) byl v hodnocení skeptičtější a nynější stahování přirovnal k odchodu americké armády z Vietnamu v 70. letech minulého století.

Nejvýše postavený příslušník armády USA v Afghánistánu generál Scott Miller v pondělí slavnostně předal vedení amerických sil v zemi generálu Franku McKenziemu, který působí v sídle vedení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) na Floridě. Spojené státy se tím symbolicky přiblížily k ukončení svého dvacetiletého působení v Afghánistánu, kde v poslední době výrazně posiluje svůj vliv a kontrolu nad územím povstalecké hnutí Tálibán.

Termín stažení amerických jednotek je konec srpna, poslední čeští vojáci odešli koncem června. Byla to nejdelší vojenská mise české armády (2002 až 2021), v zemi se vystřídalo na 11,5 tisíce vojáků, někteří tam sloužili opakovaně. Při misi zahynulo 14 českých vojáků.

Velvyslanec České republiky při NATO Jakub Landovský uvedl, že spojenci udělali maximum pro to, aby afghánská národní armáda dokázala udržet v zemi pořádek. Stahování se blíží ke konci a je připravená nová etapa spolupráce na nevojenském základě. „Ale je velkou otázkou, jak bude vypadat bezpečnostní situace,“ dodal.

Podle něj američtí velitelé udělali maximum, aby zanechali afghánskou armádu v co nejlepší pozici. „Teď už je to o její bojové morálce.“ Ocenil „neuvěřitelnou spořádanost“ stahování spojeneckých sil ze země. Česko se nemá za co stydět, řekl s tím, že připomněl oběti i značné investice. K dalšímu vývoji řekl, že pro rovnováhu v zemi by bylo dobré, pokud by armáda zaznamenala nějaké úspěchy, aby v partii s Tálibánem hrála důstojnou roli.

Kohout: Nebyla to prohra

Kohout, který byl náměstkem ministra zahraničních věcí, uvedl, že boj s terorismem je permanentní a situace v zemi se úplně nezlepšila. Misi zhodnotil slovy „nebyla to prohra“.

Za největší chybu považuje to, že spojenci přicházeli s myšlenkami ohledně demokracie či lidských práv, které neodpovídaly kmenovému uspořádání v zemi, vlivu islámu, silným sousedům i výrobě opia v zemi.

Diplomat dodal, že správný čas se stáhnout nebyl vlastně nikdy. Někteří odborníci, s nimiž mluvil, hovořili o čase před osmi lety, jiní před 12 lety. Další vývoj bude záležet i na postoji dalších zemí, Ruska, Íránu či Číny. 

Lipavský má pochybnosti o síle kábulské vlády

Poslanci Lipavskému připadá jako nejtrefnější přirovnání současného odchodu ze země odchod USA z Vietnamu. Vyjádřil skepsi k tomu, zda se bude centrální kábulská vláda schopna dále udržet. Považuje ji za velmi slabou, když se jí nedařilo udržovat kontrolu nad Afghánistánem ani v době masivní vojenské přítomnosti Američanů.

Skeptický je i k možnostem následného politického dialogu. Nevěří, že dojde k přijatelnému kompromisu například v otázce práv žen. 

Kohout k tomu řekl, že Česko stojí za kábulskou vládou. „Je to naše odpovědnost, nainvestovali jsme velké peníze, padli tam i naši vojáci,“ řekl s tím, že není důvod současnou situaci srovnávat s vietnamskou válkou. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters.
09:12Aktualizovánopřed 21 mminutami

Americké burzy začaly den mírným vzestupem

Americké akcie sice vstoupily do středečního obchodování mírným růstem, ale kolem 17. hodiny už se dva hlavní indexy, Dow Jonesův a S&P 500, pohybovaly ve ztrátě, nebo kolem nuly. Technologický index Nasdaq stále přidával necelé procento. V uplynulých dnech však burzy vykázaly výrazné propady, kterými reagovaly na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa, z nichž Čína se pustila do razantní odvety.
16:37Aktualizovánopřed 32 mminutami

Němečtí konzervativci a sociální demokraté se dohodli na vládě

Německá konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se dohodly na koaliční vládě, potvrdil příští kancléř Friedrich Merz. Podle něj Německo dostane silnou a akceschopnou vládu, která bude reformovat a investovat, učiní zemi bezpečnější a hospodářsky silnější. Evropa se bude moci na Německo spolehnout, dodal budoucí kancléř.
12:25Aktualizovánopřed 50 mminutami

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusko fakticky začalo novou ofenzivu, řekl Syrskyj

Rusko už fakticky začalo se svou ofenzivou na příhraniční Sumskou a Charkovskou oblast. V rozhovoru zveřejněném ve středu na serveru LB.ua to prohlásil velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Potvrdil tak dřívější vyjádření prezidenta Volodymyra Zelenského, že Rusko se na ofenzivu ve dvou ukrajinských oblastech připravuje.
před 3 hhodinami

V Dominikánské republice po zřícení střechy diskotéky zemřelo přes sto lidí

Počet obětí po zřícení střechy v nočním klubu v Dominikánské republice vzrostl na 113 mrtvých, informovali podle agentury AFP místní záchranáři. Dalších nejméně 150 lidí utrpělo zranění. Zármutek a soustrast v souvislosti s neštěstím vyjádřil český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
06:21Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Rusko zasáhlo drony Dnipro, Charkov a Kramatorsk

Ruské síly v úterý večer pomocí dronů udeřily na ukrajinská města Dnipro, Charkov a Kramatorsk. Po útocích zůstaly skoro dvě desítky zraněných, informovaly ukrajinské úřady podle ruskojazyčného servisu BBC. Podle nich po útocích zemřeli lidé, drony cílily hlavně na civilní budovy.
před 6 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...