Miliony dolarů za zájezdy a soukromé tryskáče. Newyorská prokuratura chce rozpustit NRA kvůli zpronevěře

Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou organizaci Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Tvrdí, že někteří členové jejího vedení použili miliony dolarů z rozpočtu pro své soukromé účely a kupovali si za ně rovněž loajalitu a mlčenlivost bývalých zaměstnanců organizace. NRA na krok reagovala podáním vlastní žaloby na prokuraturu. Prezident Donald Trump snahy o zastavení činnosti NRA označil za „velmi hroznou věc“.

Podle žaloby, o níž novináře informovala nejvyšší prokurátorka státu Letitia Jamesová, si vedení organizace za „odkloněné finance“ kupovalo zájezdy na Bahamy, lety soukromými tryskáči a jídla v luxusních restauracích.

Tímto způsobem přitom snížilo majetek organizace během tří let asi o 64 milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a přivedlo ji do významné ztráty. Prokuratura podle ní činnost organizace vyšetřovala osmnáct měsíců.

Využívali miliony z rezerv pro osobní účely, tvrdí prokurátorka

Podle Jamesové vůdci organizace využívali milion za milionem z rezerv NRA pro osobní účely, přičemž porušili stanovy organizace a státní i federální zákony. „Vliv NRA je tak mocný, že tato organizace nepodléhala několik desetiletí kontrole, zatímco si její nejvyšší manažeři posílali miliony dolarů do svých kapes,“ řekla prokurátorka.

„NRA je plná podvodů a špatného zacházení a proto dnes usilujeme o její rozpuštění, protože žádná organizace nestojí nad zákonem,“ dodala.

Prokuratura metropole Washingtonu zároveň podala žalobu na Nadaci NRA, což je charitativní odnož organizace, jejímž účelem je pořádat akce na podporu bezpečného užívání zbraní, sportovní střelby a bezpečnosti při lovu. Podle této druhé žaloby nadace posílala část svého rozpočtu mateřské NRA, aby pokryla utrácení jejích vrcholných manažerů.

Žaloba staví demokratku Jamesovou proti největší a nejmocnější zbrojní organizaci v USA, která je úzce navázaná na Republikánskou stranu prezidenta Donalda Trumpa.

Krok newyorské prokuratury podle agentury zcela jistě Spojené státy ještě více názorově rozdělí. Mezi konzervativci je totiž NRA opěvována jako hlavní zastánce ústavou daného práva na držení zbraní, zatímco liberálové ji často kritizují, protože podle nich stojí za rozmachem násilností v zemi.

Podle vedení NRA je žaloba politickým útokem

Prezidentka NRA Caroly Meadowsová označila žalobu prokuratury za nepodložený a předem promyšlený útok a mocenský politický krok před listopadovými prezidentskými volbami. Organizace okamžitě podala na Jamesovou vlastní žalobu, podle níž prokurátorka porušuje právo NRA na svobodu projevu.

Krokem se organizace rovněž snaží zablokovat její vyšetřování. „Nejen že z tohoto boje neuhneme, ale postavíme se mu čelem a zvítězíme,“ uvedla NRA v prohlášení. Podle Reuters přišla NRA s reakcí tak rychle, protože zřejmě žalobu od prokurátorky očekávala. Organizace tvrdí, že je proti ní Jamesová politicky zaměřena již od roku 2018, kdy se ucházela o své nynější místo.

Právnička tehdy slibovala, že se „postaví NRA“, kterou nazvala kriminálním podnikem. Jamesová však nyní popřela, že by její žaloba byla motivována tím, že NRA podporuje prezidenta Trumpa.

obrázek
Zdroj: ČT24

Ten ve čtvrtek žalobu proti organizaci odsoudil a naznačil, že by se NRA měla zaregistrovat v jiném státu, který je více nakloněný držitelům zbraní, například v Texasu. NRA sídlí ve státu Virginia ve městě Fairfax, které leží asi třicet kilometrů od metropole Washingtonu. Registrovaná je však ve státu New York a provádí v něm rovněž většinu svých finančních operací.

Jamesová chce kromě rozpuštění organizace založené v roce 1871 dosáhnout také vrácení milionů zpronevěřených dolarů a zabránit čtyřem vrcholným manažerům NRA, aby mohli usednout v čele jakékoli další neziskové organizace ve státu New York.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 48 mminutami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 11 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 11 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 11 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 17 hhodinami
Načítání...