Milionové nigerijské město ochromil útok Boko Haram

Abuja – Nigerijská armáda dnes zaznamenala útok radikálů z islamistického hnutí Boko Haram na dvě města na severu Nigérie. Milionové město Maiduguri a blízké Monguno se Nigérie snaží udržet za pomoci pozemních sil i s nasazením letectva. Odpoledne měli vojáci útok na Maiduguri odrazit. Při útoku údajně zahynuly desítky islamistů i vojáků a několik civilistů. V Maiduguri platil od rána zákaz vycházení, podle svědků byla na místě slyšet střelba a dělostřelecká palba.

Nigerijský deník Premium Times uvedl, že radikálové zahájili ofenzivu proti strategickému městu Maiduguri už v sobotu večer. Městečka a vesnice v okolí Maiduguri dobývají už několik měsíců. Útok měly nyní vést stovky ozbrojenců. Podle agentury Reuters tak bylo Maiduguri ochromeno. Zablokované byly všechny příjezdové komunikace, nefungovaly obchody. Byl vyhlášen zákaz vycházení, v ulicích byla slyšet střelba a nad městem se pohybovaly vojenské vrtulníky. Odpoledne měli vojáci útok na Maiduguri odrazit, informovala o tom s odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj agentura Reuters. Při útoku zahynuly desítky islamistů i vojáků a několik civilistů. Milice Boko Haram se už město pokoušely získat v prosinci 2013.

Svědectví z města

Útok vyvolal mezi obyvateli města paniku. Ranní mše byly zkráceny a lidé pospíchali z kostelů domů. „Teď jsem doma. Všechno záleží na armádě. Jestliže povolí dopravu, vyrazím ven, jestliže ne, zůstanu tady,“ popsal Tarhodjidongar Boukar, který v Maiduguri žije. „Je to tak frustrující být doma. Slyšíte různé zvuky a bojíte se. Snažíte se zjistit nějaké informace z rádia, voláním různým lidem a sledováním internetu,“ doplnila ho jiná z obyvatel města Fatima Zannahová.

Zatím lidé z Boko Haram ovládají rozsáhlé oblasti na severovýchodě Nigérie. Informace o ozbrojencích, kteří rychle postupují směrem k metropoli Maiduguri v severonigerijském státě Borno, přicházely už začátkem tohoto týdne. V pátek islamisté pozabíjeli nejméně patnáct lidí ve vesnici Kambari, která je vzdálená jen pět kilometrů od Maiduguri. Velkou ránu zasadili nigerijské armádě začátkem ledna, kdy obsadili město Baga, kde měla stanoviště mezinárodní vojenská základna.

Nigerijské úřady sice evidují, že zahynulo kolem 150 lidí, organizace Amnesty International ovšem uvádí až dva tisíce mrtvých. Do zajetí se dostalo prý až několik stovek žen a dětí, zničeno bylo údajně na 3 700 budov a obchodů. Do města Maiduguri přitom přišly hledat ukrýt desítky tísc lidí, které z domovů dříve vyhnalo hnutí Boko Haram. Ještě v sobotu byl ve městě na nečekané návštěvě nigerijský prezident Goodluck Jonathan, aby posílil morálku místních. V únoru se konají v Nigérii prezidentské volby. Do nigerijské metropole dnes dorazil americký ministr zahraničí John Kerry, který vyzval Jonathana, opozičního kandidáta Muhammada Buhariho i jejich stoupence, aby budoucí výsledek prezidentského hlasování respektovali. V opačném případě by mohli situaci ještě zhoršit a usnadnit činnost Boko Haram.

Hnutí sunnitských radikálů Boko Haram bojuje od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požaduje zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Loni spáchala tato organizace asi sto teroristických útoků, při nichž zahynuly přibližně tři tisíce lidí. Při násilnostech připisovaných Boko Haram za pět let přišlo o život už kolem 13 tisíc lidí a podle statistik OSN kvůli nim bylo nuceno opustit své domovy asi milion a půl osob.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Po pádu laviny v rakouských Alpách zemřeli tři čeští skialpinisté, uvádí APA

Po pádu laviny v rakouských Alpách zahynuli tři čeští skialpinisté. Neštěstí se stalo v oblasti Murtal ve spolkové zemi Štýrsko. Informuje o tom agentura APA. Rakouské Alpy v sobotu zasáhla série tragických nehod, při pádu lavin ve spolkové zemi Salcbursko zemřelo dalších pět lidí.
18:34Aktualizovánopřed 30 mminutami

Trump uvalí kvůli Grónsku clo na některé evropské země

Americký prezident Donald Trump oznámil desetiprocentní clo na Dánsko, Norsko, Švédsko, Francii, Německo, Británii a další země kvůli jejich postupu ohledně Grónska. V platnost mají vstoupit 1. února. Od června se pak mají zvýšit na 25 procent. Trvat mají, dokud se neuzavře dohoda o Grónsku. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil hrozbu za nepřijatelnou, podle britského premiéra Keira Starmera je uvalování cel naprosto chybné. Reagují i další unijní politici.
17:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Chameneí přiznal tisíce zabitých demonstrantů. Trump se vyslovil pro změnu režimu

Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí poprvé veřejně přiznal, že během protestů byly zabity tisíce lidí, „někteří nelidským a brutálním způsobem“. Píše to server BBC News. Demonstrace režim zřejmě prozatím dokázal potlačit, míní experti. Americký prezident Donald Trump se vyslovil pro změnu režimu v Íránu. Teheránské vládě vyčetl, že používá v nebývalém rozsahu útlak a násilí. Šéf Bílého domu to řekl serveru Politico.
09:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinci trénují na první zimní olympiádu od velké ruské invaze

Do zahájení olympiády v Miláně a Cortině zbývají tři týdny. Pro ukrajinské zimní atlety to budou první hry od začátku plnohodnotné ruské invaze. Trénovat se snaží v bezpečnějších částech vlasti včetně Zakarpatí, ale i v cizině, zjistila zpravodajka ČT Darja Stomatová. Na Hry se chystají i Rusové a Bělorusové, startovat však budou jen pod neutrální vlajkou.
před 2 hhodinami

EU a Mercosur podepsaly obchodní dohodu

Představitelé Evropské unie a jihoamerického bloku Mercosur podepsali obchodní dohodu. Úmluva se připravovala 25 let a podle Evropské komise (EK) vytvoří největší zónu volného obchodu na světě, která bude pokrývat trh s více než sedmi sty miliony spotřebitelů. Vyvolává ale protesty zemědělců v Evropě.
18:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Před 35 lety začala operace Pouštní bouře

Koalice osmadvaceti zemí včetně Československa pod vedením Spojených států a s mandátem Rady bezpečnosti OSN zahájila před 35 lety osvobození Kuvajtu okupovaného Irákem. Pro tuzemské vojáky byla operace Pouštní bouře první bojová mise po pádu totality, zhruba dvě stě jich zajišťovalo chemický a radiační průzkum. Jednotka složená z profesionálů i vojáků základní služby byla rozmístěna nedaleko první linie, hned druhý den po zahájení operace jeden z členů jednotky zahynul. Válka v zálivu skončila osvobozením Kuvajtu koncem února, českoslovenští vojáci se vrátili v květnu.
před 3 hhodinami

V Radě pro Pásmo Gazy jsou Blair, Rubio či Kushner, předseda je Trump

Bílý dům v pátek večer oznámil složení vedení Rady míru pro Pásmo Gazy, jejíž vznik inicioval americký prezident Donald Trump. Ten bude orgánu předsedat. V radě mimo jiné zasedají americký ministr zahraničí Marco Rubio, Trumpův speciální vyslanec Steve Witkoff, zeť amerického prezidenta Jared Kushner či britský expremiér Tony Blair. Vysokým představitelem pro Pásmo Gazy se stal bývalý blízkovýchodní zmocněnec OSN a bulharský diplomat Nikolaj Mladenov.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Soud v Minnesotě omezil zásahy federálních agentů proti pokojným demonstrantům

Příslušníci Úřadu pro imigraci a cla (ICE) a další federální agenti nasazení v Minneapolis musí omezit používání donucovacích prostředků proti pokojným demonstrantům a dobrovolnickým hlídkám monitorujícím jejich činnost. Podle Reuters o tom rozhodla federální soudkyně v Minnesotě. Naopak kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis, informuje CBS.
01:10Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...