Americký internetový gigant Meta pohrozil, že ve Spojených státech ukončí zveřejňování příspěvků zpravodajských médií. Majitel Facebooku a Instagramu to udělá, pokud Kongres schválí nový mediální zákon. Na jeho základě by noviny, rozhlas a televize získaly možnost kolektivně požadovat platby od sociálních sítí za zveřejňování jejich zpráv. Opakuje se scénář z Austrálie, kde Facebook načas zprávy stáhl.
Meta hrozí, že v USA přestane zveřejňovat zpravodajství. Vadí jí návrh zákona, který má posílit práva médií
Když sociální síť Facebook prošla před rokem změnou tváře na společnost Meta, chtěl její ředitel Mark Zuckerberg otevřít novou kapitolu nahlížení. Místo toho se ale firma znovu potýká s těmi stejnými problémy ohledně zpravodajského obsahu na svých stránkách, tentokrát ve Spojených státech.
„Pokud Kongres schválí nepromyšlený mediální zákon jako součást legislativy o národní bezpečnosti, budeme nuceni zvážit i tu možnost, že zprávy ze své platformy odstraníme úplně, než abychom přistoupili na vládou diktované podmínky,“ napsal na Twitter mluvčí společnosti Meta Andy Stone.
Podle Mety Facebook mediálním společnostem pomáhá, protože zvyšuje návštěvnost jejich vlastních stránek, a sama média se tam rozhodla zveřejňovat svůj obsah, protože je to přínosné pro jejich hospodaření.
Zejména menší vydavatelé si ale stěžovali, že zatímco jim během pandemie klesaly zisky, Facebook z nich stále profitoval. Novou legislativu proto v Kongresu předložila demokratická senátorka za stát Minnesota, podporu má ale i u republikánů.
„Poskytuje dočasné útočiště pro vydavatele on-line obsahu, aby mohli kolektivně vyjednávat s dominantními on-line platformami ohledně podmínek, za kterých může být obsah distribuován,“ píše se v základním ustanovení nového zákona.
Podobný zákon vešel v platnost loni v březnu v Austrálii a vedl k tomu, že zpravodajství tam z Facebooku přechodně zmizelo. Když se ale proti Metě zvedla vlna kritiky, firma od svého rozhodnutí rychle ustoupila, a nakonec se s tamní vládou dohodla.
Americká legislativa je součástí většího souboru zákonů s cílem omezit sílu velkých technologických společností a přichází navíc právě v době, kdy nejen Meta masivně propouští kvůli poklesu zisků – před měsícem oznámila nucený odchod jedenácti tisíc zaměstnanců. Někteří z nich si navíc stěžují, že nedostali slíbené odstupné.