Měsíční vesnice bude zastávkou na další cestě do vesmíru, říká šéf vesmírné agentury

Životnost Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) je předpovídaná do roku 2024. Jak bude vesmírný výzkum probíhat potom? Šéf Evropské kosmické agentury (ESA) už představu má. Je jím vesnice na odvrácené straně Měsíce, takzvaná Moon Village. Měla by sloužit jako zastávka na další cestě do vesmíru a umožnit lepší pozorování Sluneční soustavy, podotýká Johann-Dietrich Wörner, který byl hostem Hyde Parku Civilizace.

„Mezinárodní vesmírné stanici skončí zhruba za 10 let životnost, takže by bylo dobré mít připraveného něco dalšího, abychom mohli být jako celý svět nadále aktivní ve vesmíru,“ říká Wörner. Posledním konceptem je vytvoření „vesnice“ na odvrácené straně Měsíce.

Vesnici by měli stavět dva roboti, kteří využijí ke stavbě konstrukce materiál přímo z Měsíce - takzvaný regolit. Při smíchání s vodou z něj vznikne něco jako beton a při využití slunečních paprsků je z hmoty možné vypálit cihly, popisuje možnosti Wörner. S výstavbou by mohla pomáhat i 3D tiskárna. Jak ale sám podotýká, jde zatím pouze o koncept, pro který se nyní agentura snaží získat podporu.

„Na jižním pólu Měsíce existuje místo, kam Slunce nikdy nesvítí. Pro nás je to zajímavé, očekáváme, že by tam mohla existovat voda, protože je tam zima, je to neustále ve stínu. Vodu bychom mohli využít nejen na výrobu betonu, ale i jako palivo. Kdybychom na odvrácené straně Měsíce postavili radioteleskop, bude ve stínu Měsíce. Veškeré záření ze Země by bylo odstíněno. Odtud sledovat hluboký vesmír by bylo pro astronomy velmi zajímavé,“ říká Wörner.  

Evropská vesmírná agentura získává důležité informace z vesmíru už od vyslání prvního meteorologického satelitu v roce 1977. Jiné satelity umožňují sledovat hustotou osídlení v největších evropských aglomeracích (city monitoring), dopady povodní na krajinu, šíření ropných skvrn, odlesňování i kvalitu pitné vody. 

  • ESA sdružuje 22 členských států a spolupracuje i s Kanadou. Česko vstoupilo do ESA v roce 2008 jako první ze zemí východního bloku. Praha je sídlem Evropské agentury pro družicovou navigaci GSA a účastní se evropských projektů, jako je Galileo, Egnos a Copernicus.
  • Agentura ročně hospodaří s více než čtyřmi miliardami eur. Česko ročně přispívá 18 miliony eur a je tak na třetí příčce od konce. Nejvíce peněz dává Německo, Francie a Itálie.

Ničíme si klima na vlastní planetě, jsme hlupáci, říká Wörner

Snímky ze satelitů ale ukazují i ubývání ledové plochy na Zemi nebo měnící se klima. „Kdybyste přiletěl zvenku a podíval se na Zemi, tak uvidíte velmi tenkou vrstvu atmosféry, opravdu velmi tenkou v porovnání s celkovým poloměrem a my děláme všechno proto, abychom si ji znečistili. Pracujeme velmi aktivně na změně klimatu, abychom si to naše příjemné klima zničili, po celé planetě válčíme, vedeme konflikty,“ říká Wörner.

Přijde mi frustrující, že pořád řešíme konflikty zbraněmi, to opravdu nechápu proč. Proč zabíjíme lidi kvůli myšlenkám?
Johann-Dietrich Wörner
generální ředitel Evropské vesmírné agentury (ESA)

„Když si představím, že by mimozemšťané přiletěli k Zemi a viděli, co tady děláme, nejsem si jistý, že by přistáli,“ řekl Wörner dříve v rozhovoru pro BBC. „Opravdu nevím, jestli by takový mimozemšťan chtěl s takovými blbečky ze Země spolupracovat,“ podotkl v Hyde Parku Civilizace.

Podle Wörnera lidé postupně začínají chápat rizika změn klimatu, někteří ale podle něj stále nevěří, že ke změnám vůbec dochází. „Mám své hodnoty, které jako generální ředitel ESA při každé příležitosti prosazuji, a těmi je mír, spolupráce a především to, aby život na této planetě existoval i v budoucnosti,“ dodal Wörner. 

55 minut
Hyde Park Civilizace s generálním ředitelem ESA Johannem-Dietrichem Wörnerem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 41 mminutami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Z dronů se staly primární zbraně rusko-ukrajinské války

Diplomatické snahy o zastavení bojů v ruské válce na Ukrajině se podle ukrajinských vojáků na frontě nijak neprojevují. Většina zranění je podle nich nyní způsobována drony. Ty rovněž útočí každodenně na civilisty, na charkovském sídlišti je nově pět zraněných včetně dítěte. Obě strany konfliktu se k tomu obviňují z porušování moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

USA vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Rádia Svobodná Evropa

Spojené státy vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Nastojaščeje vremja, vytvořené rozhlasovými stanicemi Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a Hlas Ameriky. Podle agentury AFP to uvedl ředitel RFE/RL Stephen Capus. Kromě Ruska vysílá televize také na Ukrajinu, do zemí Střední Asie a východní Evropy.
před 1 hhodinou

Turecká opozice vyzvala k bojkotu ekonomiky

Navzdory svátkům pokračují v Turecku protesty, které před více než dvěma týdny spustilo zadržení istanbulského starosty Ekrema Imamoglua za údajnou korupci a napomáhání teroristům. Masové demonstrace ale přerostly v méně okázalé projevy vzdoru. Naposledy například turecká opozice vyzvala své příznivce, aby po celý den neutráceli žádné peníze a bojkotovali tím ekonomiku.
před 2 hhodinami

Izrael udeřil na školu v Gaze. Prý útočil na Hamás

Izraelský úder na školní areál ve čtvrtek ve městě Gaza zabil nejméně třicet lidí, uvedla agentura AFP, další média zmiňují o několik jednotek nižší údaj. Podle palestinských zdrojů se v areálu nacházeli lidé, kteří prchali před boji. Izraelská armáda uvedla, že v oblasti útočila na předního představitele teroristického Hamásu. Před boji přitom prchají stovky tisíc obyvatel, podle Reuters jde o jeden z největších masových přesunů za osmnáct měsíců války.
před 3 hhodinami

Maďarsko odstoupí od Mezinárodního trestního soudu, oznámil Orbán

Maďarská vláda odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože se stal politickým, uvedl ve čtvrtek podle Reuters premiér Viktor Orbán. Jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu, který je právě na návštěvě Budapešti navzdory zatykači ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové, soud je podle něj zkorumpovaný. Vedení instituce je rozhodnutím Budapešti znepokojeno a v dopise ji vyzvalo k pokračování spolupráce.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...