Manchesterský atentátník podle vyšetřovatelů zřejmě jednal sám

Sebevražedný atentátník Salman Abedi, který v anglickém Manchesteru minulý týden po koncertě zpěvačky Ariany Grande zabil 22 lidí a dalších zhruba šest desítek zranil, zřejmě jednal sám. Podle listu The Guardian se k tomu kloní vyšetřovatelé, kteří dosud předpokládali, že útočník měl zázemí v podobě teroristické buňky.

„Naše vyšetřování ukazuje, že Abedi osobně nakoupil většinu klíčových komponentů. Je také stále očividnější, že se během čtyř dnů mezi příletem do země a spácháním toho otřesného činu většinou pohyboval a konal sám,“ uvedl Russ Jackson z protiteroristického oddělení.

Policie nadále nevylučuje, že Abedi mohl mít komplice. „Je nezbytné, abychom zjistili, že nebyl součástí nějaké širší sítě, vyloučit to zatím nemůžeme,“ řekl Jackson. „Zůstává řada nejasností ohledně jeho chování před útokem,“ dodal.

Abediho okolí policii na jeho radikalizaci upozorňovalo

Útočník se narodil v Manchesteru libyjským rodičům. Když mu bylo šestnáct, bojoval během školních prázdnin s otcem proti režimu Muammara Kaddáfího. Když byl Abedi na vysoké škole, dva jeho známí nezávisle na sobě volali na protiteroristickou linku, aby policii upozornili na jeho extremistické názory.

  • Založena byla v roce 1909, aby čelila německé špionáži. Jejím hlavním úkolem je ochrana britské národní bezpečnosti, většinu její práce nyní představuje boj s terorismem. Zaměstnává asi čtyři tisíce lidí.

„Z otevřených zdrojů víme, že zhruba před dvěma lety někteří lidé z Abediho okruhu upozornili policii na to, že se začíná radikalizovat, že chodí po ulici a nahlas prozpěvuje písně z koránu a že se začal chovat podezřele,“ podotkl spolupracovník ČT Ivan Kytka.

Také americká FBI v lednu britskou MI5 informovala, že Abedi je součástí severoafrické teroristické buňky sídlící v Manchesteru, která bude chtít zaútočit. Američtí federální agenti měli Abediho v hledáčku od roku 2016 a předali Britům informace z Libye a sledování jeho komunikace. 

Libyjské úřady od útoku zajistily Abediho otce a mladšího bratra, Britové pak v souvislosti s útokem zadrželi 16 lidí, jedenáct z nich zůstává ve vazbě. 

V neděli se uskuteční charitativní koncert

Na neděli je v Manchesteru naplánovaný charitativní koncert na podporu rodin obětí útoku. Vystoupení s názvem One Love Manchester se zúčastní řada hvězd populární hudby, třeba kapela Coldplay, zpěvák Justin Bieber nebo i zpěvačka Ariana Grande.

Lidé s lístky z tragického koncertu z minulého týdne se mohou přihlásit o vstupenky, dostanou je zdarma. Výtěžek bude věnován rodinám obětí manchesterského útoku. Koncert budou zároveň přenášet některá britská rádia. 

2 minuty
V Manchesteru znovu vystoupí Ariana Grande na charitativním koncertě
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za loňským požárem nákupního centra ve Varšavě stálo Rusko, tvrdí Tusk

Za rozsáhlým požárem, který loni v květnu téměř zcela zničil nákupní centrum ve Varšavě, stály ruské tajné služby, oznámil v neděli večer polský premiér Donald Tusk na sociální síti X. Podle něj se jednalo o součást Moskvou vedené takzvané hybridní války.
před 3 hhodinami

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským. Moskva zatím nepotvrdila, zda se Putin do Istanbulu chystá.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra přednesl modlitbu a vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy. Funkce se oficiálně ujme přesně týden po inaugurační mši.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 18 hhodinami
Načítání...