Madonna v Rusku podpořila Pussy Riot, obžaloba pro ně žádá tři roky

Moskva - Tři roky vězení pro členky ruské punkové skupiny Pussy Riot jako trest za výtržnost v pravoslavném chrámu požaduje u moskevského soudu státní žalobce. Vinu trojice punkerek považuje za prokázanou. Obhajoba naopak žádá jejich osvobození s tím, že se děvčata nedopustila zločinu, ale jen přestupku. Ve středu mají obžalované před soudem vystoupit se závěrečným slovem, po němž se očekává vynesení rozsudku. Soudkyně v procesu mezitím odmítla už sedmou žádost, aby se kvůli podjatosti případu vzdala. Obhajoba ji k rezignaci vyzvala poté, co odmítla předvolat většinu jejích svědků včetně znalce. Proces je podle obhájců spiknutí. Za zpěvačky se postavila americká popová hvězda Madonna, která je nyní na turné v Rusku.

Pussy Riot v únoru před prezidentskými volbami zazpívaly v moskevském chrámu Krista Spasitele „punkovou modlitbu“ o názvu „Bohorodičko, vyžeň Putina“, aby tak podle svých slov protestovaly proti výzvám hlavy pravoslavné církve, patriarchy Kirilla, hlasovat pro favorita voleb. Jsou souzeny za výtržnost motivovanou náboženskou nesnášenlivostí. Hudebnice odmítly přiznat vinu, ale věřícím se omluvily.

Předem naplánovaná akce byla podle prokurátora Alexandra Nikiforova vedená „zjevnou záští k pravoslavné víře a k tradicím“ a způsobila újmu věřícím. Za potrestání se přimlouvá i advokátka poškozené strany - převážně strážců a zaměstnanců chrámu. Z jejich řad dnes ale také zaznělo, že by se spokojili i s podmínečným trestem pro obžalované, protože „matky by se měly vrátit ke svým dětem“.

Obhajoba dala naopak najevo, že považuje celý proces za politický. Cílem je prý potrestat a zastrašit Putinovy odpůrce, bez ohledu na ustanovení ruské ústavy o světském charakteru státu. Dívky podle nich mají pykat za „svatokrádež“ a „rouhačství“ vůči „caru a oltáři“. 

„Od samého počátku prohlašujeme, že jakýkoliv rozsudek, kromě osvobozujícího, bude nezákonný,“ prohlásil jeden ze tří obhájců Nikolaj Polozov. 

„Procesy za rouhačství se v Rusku nevedly 95 let. Teď se čas vrátil zpět,“ prohlásila advokátka Violetta Volkovová po výčtu příkoří a porušení práv obžalovaných a obhajoby ze strany obžaloby a soudu. Připomněla, že i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv uznaly Pussy Riot za politické vězně. Jejich odsouzením se „ústava přemění v pomník na hrobě zákonnosti“. „V Rusku není spravedlnost,“ argumentoval další z obhájců Mark Fejgin. Jako za sovětských časů se čeká, že se obviněný bude kát, sám sebe zcela zničí, a až pak může doufat v mírný trest, ale Pussy Riot „odmítly kompromis s vlastním svědomím“.

Pussy Riot před soudem
Zdroj: ČT24

Do polemik mezi obžalobou a obhajobou zasáhly i punkerky, které opět ujišťovaly, že je k vystoupení nevedla „náboženská zášť“, ale uspořádaly politický protest proti panujícím poměrům. "Kdybychom zpívaly 'Bohorodičko, chraň Putina', neseděli bychom za mřížemi," prohlásila Samucevičová.

Soudkyně v pondělí odmítla už sedmou žádost, aby se případu vzdala

Obhajoba v pondělí vybídla soudkyni Marinu Syrovovou k rezignaci poté, co odmítla předvolat většinu jejích svědků včetně znalce, který by oponoval posudkům obžaloby. „Je mi smutno, že se náš soudní systém projevuje v tomto procesu tak žalostně. Je tu zjevné spiknutí mezi vyšetřovateli, obžalobou, soudem a poškozenou stranou,“ prohlásil advokát Fejgin a pokládal za vhodné připomenout, že za vynesení vykonstruovaného rozsudku hrozí podle zákona až deset let vězení. Naopak podle žalobce „obhajoba neopodstatněnými útoky na soud nadužívá svých práv“ a „snaží se uvést v omyl média a veřejnost“.

Madonna: Sedm let pro Pussy Riot by byla tragédie

Pondělního přelíčení se účastnila i skupinka západních pozorovatelů v podobě britského poslance Kerryho McCarthyho a několika diplomatů. Proces má na Západě špatný ohlas a ruské punkerky už podpořila řada západních hudebníků zvučných jmen – včetně Madonny, která je v současnosti v Rusku na turné. „Samozřejmě věřím ve svobodu slova a jsem proti cenzuře, takže věřím, že soudce bude shovívavý a že budou brzy propuštěny,“ nechala se slyšet zpěvačka. Pokud by musely na sedm let do vězení, byla by to „tragédie“, uvedla Madonna, podle níž by umění mělo být politické.

Madonna se postavila za Pussy Riot:

„Jsem proti cenzuře a během celé své kariéry jsem vždy podporovala svobodu slova. Takže si samozřejmě myslím, že to není spravedlivé. A doufám, že nebudou muset strávit sedm let ve vězení. To by byla tragédie.“

Za punkerky se i postavil nejznámější ruský vězeň, bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij, který proces označil za „středověkou inkvizici“ a „ostudu ruského státu“. Hudebnice obdivuje i za to, že jsou s to snášet špatné podmínky ve vazbě a u soudu. Na špatné podmínky u soudu i šikanování ze strany soudní stráže si stěžují i ruští reportéři.

Naděžda Tolokonnikovová, Marija Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová
Zdroj: Alexander Zemlianichenko/ČTK/AP

Naděžda Tolokonnikovová (22), Marija Aljochinová (24) a Jekatěrina Samucevičová (29) jsou ve vazbě už pět měsíců, ačkoliv dvě z nich mají malé děti. Čelí justici u stejného soudu, který před pár lety odsoudil Chodorkovského k mnohaletému žaláři za údajné zpronevěry. Liberální opozice vidí v oligarchovi i v punkerkách oběť režimu Vladimira Putina. Předpokládá se, že proces skončí odsuzujícím rozsudkem, který by však mohl být relativně mírný. I Putin se mezitím nechal slyšet, že čin Pussy Riot neschvaluje, ale neměly by být souzeny „tak přísně“. Hrozí jim až sedm let vězení.

Ruské pravoslaví žádá pro Madonnu Boží trest a posmrtná muka

Madonna v rámci světového turné MDNA vystoupí dnes večer na Olympijském stadionu v Moskvě a pozítří v Petrohradě. Proti konání koncertu protestuje Svaz pravoslavných korouhevníků, organizace fungující od počátku devadesátých let s cílem posílit pravoslaví a obnovit v Rusku monarchii. V souvislosti s koncerty se „korouhevníci“ chystají spálit Madonnin plakát a upozornit tím na blížící se „Boží trest a posmrtná muka“ za výstřelky popové hvězdy. „Madonna se chystá podpořit Pussy Riot, což je vměšováním do vnitřních záležitostí naší země a nátlakem na soud. Stingům, Madonnám a dalším známým cizincům nepřísluší rozhodovat o tom, jak by naše soudy měly nakládat s chuligánkami,“ uvedl v tiskovém prohlášení Svaz pravoslavných korouhevníků. Upozornil zároveň, že Madonna se chce na koncertech v Rusku zastat gayů a leseb, což je „propaganda homosexuality odporující zákonům některých subjektů Ruské federace“.

Jak prohlásil spolupacovník Aktuálně.cz Jiří Just, podle průzkumu by dívkám přálo vězení 30 procent Rusů; zvývajících 70 procent se domnívá, že by měly dost podmínečný nebo vůbec žádný trest.