Lukašenko proti federalizaci Ukrajiny: Někdo by si chtěl část ukousnout

Minsk – Bělorusko chce, aby Ukrajina zůstala jednotná. Běloruský prezident to uvedl při příležitosti poselství parlamentu. Alexandr Lukašenko se tak překvapivě vzepřel Moskvě, které by se nejvíc zamlouvala federalizace Ukrajiny. „V Kyjevě mě na tanku nikdy neuvidíte, přijedu na traktoru s pluhem, abych vám pomohl zasít,“ vzkázal.

Úřadujícího ukrajinského prezidenta a šéfa parlamentu Oleksandra Turčynova v jedné osobě vnímá Lukašenko jako „spořádaného, čestného a věřícího člověka, který vždy vyvolává pozitivní emoce“. Je to prý ukrajinský nacionalista, ale „na tom není absolutně nic špatného“.

Lukašenko se během ukrajinsko-ruského konfliktu stavěl na stranu Ruska, i když opakovaně trval na nutnosti politického řešení při zachování celistvosti Ukrajiny. Varoval zejména před federalizací země. „Velmi dobře chápete, k čemu by to vedlo. Pokud Ukrajinci zemi rozdělí na východ a západ, zítra leckdo může dostat chuť si od této federace ukousnout,“ řekl ve zjevné narážce na politiku Moskvy.

Moskvu náš postoj nepotěší, uvědomuje si Lukašenko

„Našim bratrům Rusům se takové stanovisko nebude líbit,“ připustil prezident podle agentury BelTA. „Byl bych ale darebák, kdybych neříkal to, co si myslím, a místo toho podporoval stanovisko některých Rusů, kteří o federalizaci stojí,“ konstatoval Lukašenko.

Ukrajina se podle něj nikdy spolupráci s Běloruskem a Ruskem nevyhne. „Nemůžeme nespolupracovat,“ konstatoval běloruský vůdce. I za současné situace je prý patrná „ohromná snaha“ Ukrajiny spolupracovat s Ruskem, a to i prostřednictvím Běloruska. „Tak proč vyostřovat situaci a vyvolávat chaos. Jsem kategoricky proti, ať se to někomu líbí, nebo ne. Ukrajina musí zůstat jednotná a celistvá, ten národ si to zaslouží,“ uzavřel Lukašenko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev po ruských úderech hlásí dvě oběti a přes třicet zraněných

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech dvě oběti a dle některých zdrojů přes třicet zraněných. Několik z nich bylo i v sobotu odpoledne stále v nemocnici. Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř pěti set dronů a čtyřiceti raket, přičemž cílilo na energetickou i civilní infrastrukturu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 17 mminutami

Protikorupční úřad Ukrajiny uvedl, že odhalil úplatkářství v řadách poslanců

Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) v sobotu na sociální síti Telegram sdělil, že společně se speciální protikorupční prokuraturou (SAP) odhalil organizovanou zločineckou skupinu, jejíž členy jsou někteří současní ukrajinští poslanci. Dle úřadu systematicky přijímali úplatky výměnou za své hlasy v parlamentu. NABU zároveň uvedl, že státní bezpečnostní složky jeho vyšetřovatelům bránily ve vstupu do kanceláří parlamentních výborů.
14:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili v sobotu po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si vyžádal už desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a rovněž Číny. Příměří přivítaly Evropská unie a OSN.
05:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Italská policie zadržela devět lidí. Má podezření, že financovali Hamás

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci, uvedla v sobotu tisková agentura ANSA. Dle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (asi 170 milionů korun), které původně vybraly pro dobročinné účely.
před 3 hhodinami

Rusko prodloužilo zákaz vývozu benzinu do konce února

Ruská vláda prodloužila dočasný zákaz exportu benzinu do 28. února 2026 pro všechny vývozce včetně části výrobců. Moskva zároveň do konce února prodloužila zákaz vývozu nafty a námořního paliva. Zákaz se však nevztahuje na přímé výrobce ropných produktů, informovala v sobotu ruská státní agentura Interfax s odvoláním na tiskovou službu vlády.
před 3 hhodinami

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
před 5 hhodinami

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 8 hhodinami

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 9 hhodinami
Načítání...