Loď jako vězení. Námořníci u břehů Saúdské Arábie či USA nemohou kvůli zákonům na pevninu

4 minuty
Horizont ČT24: Opuštěné lodě, z kterých nesmí námořníci na souš
Zdroj: ČT 24

V přístavech po světě se nacházejí lodě, z kterých nemohou námořníci na pevninu. Podle OSN je to stále častější jev. Majitelé například z finančních důvodů nechají plavidla opuštěná u břehů a posádka pak nemůže loď kvůli místním zákonům opustit. Loni takto zůstalo bezprizorních dva tisíce námořníků ze sto padesáti lodí.

Nákladní loď Al-Maha o rozloze fotbalového hřiště se stala pro námořníka Abdula domovem i vězením. Žije na ní už téměř deset let a o zrezivělý a postupně chátrající stroj se s ostatními členy posádky pečlivě stará. Netuší, kdy jejich vleklá mise skončí.

„Toto je místo, kde se každý den modlím. Modlím se k Bohu za naše bezpečí. Modlím se za návrat k rodině a mým dětem,“ říká Abdul Nasser Saleh.

Plavidlo je uvězněné u břehu Saúdské Arábie, majitel loď v přístavu zanechal a muži z válkou rozpolcené Sýrie zůstali ve slepé uličce. Kvůli přísným imigračním zákonům země nemohou vstoupit ani jednou nohou na souš. „Samozřejmě, že nemůžeme na břeh. Jde to jedině v případě zdravotní nouze,“ potvrzuje Abdul.

Námořníci se bojí o mzdu

Tanzanie, pod jejíž vlajkou se Al-Maha plaví, na zoufalé výzvy námořníků nereaguje. Muži stále od majitele lodi nedostali zaplaceno a nevědí, jestli se někdy něco takového stane. Abdulova rodina, kterou zasáhla vážná nemoc, se bez manžela topí v dluzích.

„Je naprosto nepřijatelné, že dnes něco takového vidíme na denní bázi. Vídáme případy opuštění (plavidel) po celém světě,“ říká Mohamed Arrachedi z Mezinárodní federace pracovníků v dopravě.

Víc než čtvrtina plavidel je opuštěná u břehů Saúdské Arábie, Íránu a Spojených arabských emirátů. Důvodem je, že se nepřipojily k Úmluvě o práci na moři, která chrání práva námořníků. Podle dokumentu mají v případě opuštění plavidla majitelem zasáhnout vlajkové státy lodí. „Regulační orgány a státy, jejichž vlajky plavidla nesou, by měly bezpodmínečně plnit své povinnosti, aby vymýtily tento nechvalně známý jev,“ dodává Arrachedi.

Dluhy, rostoucí náklady na palivo nebo nečekané nákladné opravy – to vše jsou důvody, proč zanechávají společnosti své lodě opuštěné v přístavech. Pandemie a rostoucí inflace ještě vše zhoršily a podle OSN je situace nejkritičtější za poslední dvě dekády.

Soudní bitva může trvat námořníkům roky a sami se obávají, že pokud plavidlo opustí, mzdu, kterou jim lodní společnosti dluží, nikdy neuvidí.

Mezi nimi jsou i rybáři z Filipín na lodi u pobřeží Spojených států. I oni jsou kvůli imigračním pravidlům na palubě už tři měsíce. Norberto kvůli svému nedobrovolnému vězení přišel o narození syna. „Je to směs pocitů radosti a smutku. Jsem šťastný, že se moje dítě narodilo v pořádku. Smutný, protože jsem nemohl být po jejich boku,“ říká rybář Norberto Cabrela.

Loď se stala centrem sporů o náklady mezi americkou rybářskou společností a filipínskou firmou, která rybáře najala. Mužům na palubě nezbývá nic jiného než čekat. Podobný osud za dvě dekády podle databáze OSN potkal téměř dvanáct tisíc námořníků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Letadlo ve Washingtonu se před srážkou snažilo změnit směr letu

Letadlo, které ve středu po srážce s armádním vrtulníkem spadlo do řeky Potomac ve Washingtonu, se krátce před kolizí snažilo změnit směr letu. Sdělil to představitel amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) Todd Inman, který nehodu se 67 mrtvými vyšetřuje, uvedla stanice CNN. Vyšetřovatelé se nyní mimo jiné zaměřují na nesoulady v záznamech o výšce letu civilního letadla a armádního vrtulníku.
před 42 mminutami

Kanada, Mexiko i Čína chystají odvetu za Trumpova cla

Kanada v odvetě za cla uvalená americkým prezidentem Donaldem Trumpem na dovoz kanadského zboží zavede cla ve výši 25 procent na dovoz z USA v hodnotě 155 miliard kanadských dolarů (asi 2,6 bilionu korun), oznámil premiér Justin Trudeau. Odvetná cla nařídila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová. Odpověď chystá také Čína, která se chce obrátit k Světové obchodní organizaci.
před 2 hhodinami

Trump podepsal nařízení zavádějící cla na dovoz z Číny, Kanady a Mexika

Americký republikánský prezident Donald Trump podepsal nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na zboží dovážené z Kanady a Mexika a 10 procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. V případě Kanady učinily Spojené státy výjimku u dovozu energetických produktů, na které je uvaleno desetiprocentní clo. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Bílý dům. Demokraté cla kritizují, neboť podle nich zřejmě povedou k růstu cen, což dopadne na americké spotřebitele.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ruské útoky na Ukrajině zabily patnáct lidí, další jsou zranění

Ruské raketové a dronové údery v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny v sobotu ráno zabily nejméně jednoho člověka a další čtyři zranily. Podle serveru Ukrajinska pravda to uvedl šéf vojenské správy regionu Oleh Syněhubov. Minimálně dalších jedenáct lidí zemřelo a sedmnáct utrpělo zranění při ruském útoku na obytný dům v Poltavské oblasti, informoval server Ukrajinska pravda s tím, že mezi oběťmi je i dítě. Další tři lidé zahynuli při ruském útoku na město Sumy, dodala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Hamás předal tři rukojmí, Izrael propustil palestinské vězně

Palestinské hnutí Hamás v sobotu dopoledne propustilo tři rukojmí, která uneslo do Pásma Gazy při teroristickém útoku z předloňského 7. října. Na svobodu se v rámci dohody o příměří s Izraelem dostali tři muži – Jarden Bibas, Ofer Kalderon a Keith Siegel, píší agentury. Izrael výměnou za ně propustil 183 palestinských vězňů. V rámci dohody odešla z Pásma Gazy do Egypta přes přechod Rafah skupina 50 zraněných a nemocných. Další rukojmí držená v Pásmu Gazy by se v sobotu již na svobodu dostat neměla.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pád malého letadla ve Filadelfii má sedm obětí, zraněných je skoro dvacet

Malé letadlo se zřítilo v noci z pátku na sobotu v americké Filadelfii. Na palubě bylo podle úřadů šest lidí pocházejících z Mexika, kteří nehodu nepřežili. Na zemi poté v důsledku havárie zemřela jedna osoba a 19 dalších utrpělo zranění, uvedla pozdě odpoledne středoevropského času starostka Filadelfie Cherelle Parkerová. Tři lidé již byli z nemocnice propuštěni. Stroj krátce po startu spadl do hustě obydlené části města a způsobil rozsáhlý požár. Příčina havárie se vyšetřuje.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zóna ČT24: Experti z ČVUT pracují na posílení navigačních systémů v letectví

Satelitní navigace jsou v posledních letech terčem cílených útoků, a to především v letecké dopravě, konkrétně v oblasti kolem hranic Ruska a Baltského moře. Využívají se k tomu například rušičky signálu, které se dají jednoduše vyrobit i nakoupit. Jejich používání je ale běžně nelegální. Odborníci z ČVUT nyní společně s bezpečnostními složkami pracují na posílení navigačních systémů.
před 11 hhodinami

Ukrajinská rozvědka popřela, že by měla podíl na slovenských protestech

Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) popřela, že by měla podíl na organizování protivládních protestů a přípravě údajného státního převratu na Slovensku. V sobotním vyjádření na síti Telegram uvedla, že jde o falešná obvinění ze strany slovenských úřadů. Zároveň vyzvala evropské politiky, aby se vyjadřovali zodpovědným způsobem a nenapomáhali nepřátelské propagandě.
před 17 hhodinami
Načítání...