Loď italské pobřežní stráže nabrala migranty. Do italských ani maltských přístavů s nimi nesmí

Loď italské pobřežní stráže Diciotti se 177 migranty na palubě se dostala do podobné situace jako v nedávné době plavidla humanitárních organizací. Po záchranné operaci, která se podle Říma uskutečnila ve vodách Malty, ji ostrovní stát odmítl přijmout. Podle maltské vlády nebyl zásah nutný a loď by měla zakotvit na italském ostrově Lampedusa. Italský ministr vnitra Matteo Salvini z protiimigrační strany Liga to ale zakázal.

Diciotti vzala v noci na čtvrtek na palubu celkem 190 migrantů, z nichž 13 bylo převezeno do bezpečí jiným plavidlem kvůli potřebě lékařské péče.

Podle Italů měl člun směřující k evropským břehům porouchaný motor a nabíral vodu. Salvini maltské námořnictvo obvinil, že běžencům neposkytlo pomoc a snažilo se člun „doprovodit“ do italských vod.

„Byl to neopodstatněný zásah na otevřeném moři, bez jakéhokoli prvku nebezpečí. Vaše tvrzení, podle nichž vás migranti kontaktovali, aby vás informovali, že jsou v ohrožení, nejsou pravdivá,“ reagovala maltská vláda. „Nebyli v nebezpečí a nepožadovali asistenci, nýbrž chtěli pokračovat v cestě. Neexistuje žádný právní základ pro nárok na zakotvení na Maltě. Lampedusa je blíž,“ citoval komuniké Valetty italský list La Repubblica. 

Vylodění na Lampeduse ale ministr Salvini vylučuje a loď Diciotti tak čeká ve Středozemním moři na další instrukce. Salvini ve čtvrtek uvedl, že o záchranné operaci nebyl jeho resort ihned informován, což je nyní předmětem interního vyšetřování. Pobřežní stráž v Itálii spadá do kompetence ministerstva dopravy a infrastruktury. To zatím kauzu nekomentovalo.

EK sleduje věc bedlivě, o řešení ale nemá žádné informace

Migranti na palubě lodi Aquarius
Zdroj: Guglielmo Mangiapane/Reuters

K tahanici mezi Maltou a Itálií se vyjádřila Evropská komise, která je podle mluvčí Tove Ernstové připravena podpořit rychlé vyřešení situace. „Sledujeme vývoj velmi bedlivě,“ řekla Ernstová. Dodala však, že nemá informace o komunikaci mezi Komisí a členskými zeměmi týkající se případného přerozdělení migrantů.

Zřejmě se tedy zatím nerýsuje dohoda podobná té, která ve středu umožnila po několika dnech čekání lodi Aquarius zakotvit na Maltě i se 141 migranty.

Tyto osoby a dalších 114 migrantů si má rozdělit Španělsko, Francie, Německo, Portugalsko, Itálie a Lucembursko. Vývoj kolem lodi Diciotti by ale podle zdrojů italských médií mohl účast Říma na plánu ohrozit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němečtí konzervativci a sociální demokraté se dohodli na vládě

Německá konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se dohodly na koaliční vládě, potvrdil příští kancléř Friedrich Merz. Podle něj Německo dostane silnou a akceschopnou vládu, která bude reformovat a investovat, učiní zemi bezpečnější a hospodářsky silnější. Evropa se bude moci na Německo spolehnout, dodal budoucí kancléř.
12:25Aktualizovánopřed 7 mminutami

Americké burzy začaly den mírným vzestupem

Americké akcie vstoupily do středečního obchodování růstem, nejvíce přidával půl hodiny po otevření technologický index Nasdaq – kolem 1,8 procenta. V uplynulých dnech však burzy vykázaly výrazné propady, kterými reagovaly na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa, z nichž Čína se pustila do razantní odvety.
před 27 mminutami

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters.
09:12Aktualizovánopřed 36 mminutami

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusko fakticky začalo novou ofenzivu, řekl Syrskyj

Rusko už fakticky začalo se svou ofenzivou na příhraniční Sumskou a Charkovskou oblast. V rozhovoru zveřejněném ve středu na serveru LB.ua to prohlásil velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Potvrdil tak dřívější vyjádření prezidenta Volodymyra Zelenského, že Rusko se na ofenzivu ve dvou ukrajinských oblastech připravuje.
před 2 hhodinami

V Dominikánské republice po zřícení střechy diskotéky zemřelo přes sto lidí

Počet obětí po zřícení střechy v nočním klubu v Dominikánské republice vzrostl na 113 mrtvých, informovali podle agentury AFP místní záchranáři. Dalších nejméně 150 lidí utrpělo zranění. Zármutek a soustrast v souvislosti s neštěstím vyjádřil český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
06:21Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusko zasáhlo drony Dnipro, Charkov a Kramatorsk

Ruské síly v úterý večer pomocí dronů udeřily na ukrajinská města Dnipro, Charkov a Kramatorsk. Po útocích zůstaly skoro dvě desítky zraněných, informovaly ukrajinské úřady podle ruskojazyčného servisu BBC. Podle nich po útocích zemřeli lidé, drony cílily hlavně na civilní budovy.
před 5 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...